Finans & Ekonomi

2020 İşsizlik Maaşı ve Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı, kendi isteği dışında iş yerinden çıkarılan kişilerin mağduriyetlerini gidermek adına devlet tarafından verilen geçici maaştır. Sadece sigortalı işsizler için uygulanan bu ayrıcalık, sigortası olmayan ve işten çıkarılan kişiler için geçerli değildir. Ayrıca işten çıkarıldıktan sonra başvurmanız ve belirtmeniz gereken koşullar olduğunu da unutmamalısınız. Aksi halde işten çıkarılınca otomatik bir şekilde sistemde maaş verilmemektedir. Bununla beraber işten çıkarılır çıkarılmaz anında İŞKUR’a başvurulması gerekmektedir. Aksi halde koşullarda belirtilen gün sayısı geçerse daha az alabilir ya da hiç alamayabilirsiniz.

İşsizlik maaşından şu şartlarda belirtilen kişiler faydalanabilmektedir:

 • Bir hizmette sigortalı olarak çalışan kişiler.
 • Herhangi bir sandığa tabi olan sigortalı kişiler.
 • Türkiye’de çalışma vizesine sahip olan yabancı işçiler.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

Vatandaşların uyması gereken şartlar olurken, şartlara ve kurallara uymayanlara işsizlik maaşı verilmediğini belirtelim. Bu şartlar şu şekildedir:

 1. Kişinin çalıştığı işten kendi isteği dışında çıkarılmış yani işvereni tarafından kovulmuş ya da zorunlu çıkarılmış olması gerekir. İş yerinin iflas etmesi, işçi sayısının azaltılmak istenmesi gibi nedenlere bağlı olarak yaşanan işsizliklerde bu kapsamdadır.
 2. Çalışanın işten çıkarılmadan önceki 120 gün boyunca prim ödemiş olması ve çalışmış olması gerekmektedir. Bu 120 günlük süre içerisinde iş değiştirmek ya da prim eksiklerinin olması maaştan faydalanmanıza engeldir. 120 günden az çalışan işçilere de verilmediğini belirtelim.
 3. Çalışanın son 3 yıl içerisinde en az 600 gün boyunca işsizlik ödeneği için prim yatırmış olması gerekir.
 4. İşten çıkarılan kişinin işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde mutlaka işsizlik ödemesi alabilmek için İŞKUR’a başvuruda bulunmuş olması gerekiyor. En yakın İŞKUR şubesine gidilebileceği gibi internet üzerinden de başvuru yapılabiliyor. Herhangi bir gecikme halinde ise maaşın ödenme süresi gecikmenin olduğu gün kadar düşülüyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Çoğu zaman senelere göre değişmektedir. Ülkemizde her yıl ekonominin de değişmesi sonucu maaşlar ve primler değiştiği gibi işsizlik maaşları da değişiklik gösterebilmektedir. 2019 yılına ait olan hesaplamaya göre kişilere şu şekilde işsizlik ücretleri sunulacaktır:

 • Son 4 ay asgari ücretle çalışacak olan kişiler için 1.015,59 TL,
 • Son 4 ay 3.500 TL ile çalışan kişiler için 1.389,37 TL,
 • Son 4 ay 6.000 TL ile çalışan kişiler için 2.031,09 TL olarak belirlenmiştir.

İşsizlik maaşının yüksek bir şekilde yatmasını isteyenlerin sigorta primi ödemesini yüksek olan adreslerde çalışmış olması gerekiyor.

İşsizlik maaşı her ay PTT şubelerinden T.C. kimlik numaralı kimlik kartı ile alınabilecektir. Maaşın ödeme süresi bitene kadar yararlanabilir ve her ay boyunca alabilirsiniz. İş bulduğunuz takdirde sigortanız başladığı an sistemden otomatik olarak işsizlik maaşınız iptal edileceğini de unutmayın.

İşsizlik maaş ödeme süreleri ise şu şekildedir:

 • 600 gün işsizlik primi ödemiş olanlar için 180 gün,
 • 900 gün işsizlik primi ödemiş olanlar için 240 gün,
 • 1080 gün işsizlik primi ödemiş olanlar için 300 gün olarak belirlenmiştir.

İşsizlik maaşı yüksek olması için maaşınızın ve sigorta priminizin yüksek olması gerektiği gibi işsizlik prim gününüz ne kadar fazla olursa o kadar çok günler alabilirsiniz. Devletimiz işinden çıkartılan tüm mağdurlara desteğini sürdürmeye devam etmektedir. İşsizlik maaşı hakkında merak ettikleriniz ve sorularınız var ise gerekli ayrıntıları ve merak ettiğiniz her şeyi rahatlıkla İŞKUR sitesinden ya da size en yakın İŞKUR binasına giderek danışmanlardan bilgi alabilirsiniz.

Kısa Çalışma Ödeneği

Koronavirüs (COVID-19) sebebiyle kısa çalışma ödeneği almak isteyen kişiler buraya tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Bir önceki finans & ekonomi kategori yazımda PTT emekli kredisi olarak da bilinen PTT kredisi ile alakalı bilgiler yer almaktadır.

Yorum Ekle

1 yorum

 • […] sonraki yazımda işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği hakkında detaylı bilgiyi […]