Finans & Ekonomi

2020 PTT Kredisi Nasıl Alınır?

PTT üzerinden maaş ve ya emekli maaşı alan kişiler PTT kredi başvurusu yapabilmektedir. Emeklilere ve maaş kartı olarak PTT üzerinden hesapları olan kişiler için Emekli Kredisi ve İhtiyaç Kredisi sunan PTT, düşük faiz oranları ve kısa sürede başvuruların yanıtlanması ile dikkat çekmektedir. Özellikle ödemelerde oluşturulan kolaylıklar ve faiz oranlarının düşük olması PTT müşterileri için cazip gelmektedir.

Düşük faiz oranlarının yanı sıra diğer bankalara göre daha çabuk onay alabileceğiniz PTT bankta, kolay ödeme seçenekleri de bulunması vatandaşları ayrıca memnun etmektedir. Fakat PTT kredi başvurusu için gerekli bazı şartlar ve koşullar yerine getirilmelidir. Daha sonra rahatlıkla kredinizi talep edebilir, 60 aya varan vade seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

PTT Kredisi Nasıl Alınır?

PTT, sadece kendi çalışanları ve emekli maaşını PTT üzerinden çeken kişiler için anlaşmalı olduğu 5 banka üzerinden kredi almalarına aracılık edeceğini açıklamıştır. Zaman içerisinde yaşanan gelişmelerle birlikte PTT üzerinden bütün müşterilerin kredi almalarına imkân tanıyan PTT yönetimi, Aktif Bank ile yapmış olduğu anlaşma sonucu müşterilerinin de kredi kullanmasını sağladı.

PTT kredi başvurusu için gerekenler ise nüfus cüzdanı olan T.C. kimlik kartı olduğu açıklandı. PTT kredisi almak isteyenlerin PTT şubelerine gitmeleri ve burada kendilerine ait telefon numarası üzerinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yapacakları başvurunun hemen ardından SMS bilgisi gelecek ve kredinin onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgi verilecektir. Kredisi onaylanan kişilerden gelir durumunu gösteren belge istenecektir. Bu belgenin sunulmasının ardından ise kişilere aynı gün içerisinde istedikleri kredi miktarı verilebilmektedir. Ayrıca PTT şubelerinde ikametgâh belgesi ve söylenen adreste oturduğuna dair elektrik, doğalgaz, su gibi alanlarda fatura getirilmesi de istenebilmektedir. Daha sonra rahatlıkla başvuru yapabilir, kolay bir şekilde kredinizi talep edebilirsiniz. Tabi ki kredi puanınızın yüksek olması gerektiğini unutmayın.

PTT Kredi Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?

Her bankanın olduğu gibi PTT bankası da kredi başvurusu sırasında bazı şartları istemektedir. Bu şartlar yerine getirilmesi zorunlu olurken, eksik olması durumunda kredi talebiniz onaylanmamaktadır. Bu şartlar genel olarak bankaların kredi çekerken ki istediği şartlar ile hemen hemen aynı olduğunu söyleyebilirim.

  • Kişinin gelir durumunu gösterecek belge.
  • Kredi başvurusunda bulunan kişilerin daha önce kredi borçlarının bulunmaması ve kredi notlarının yüksek olması en önemli şartlardan bir tanesidir.
  • Kredi almak isteyen kişinin 84 yaşından küçük ve 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Ayrıca çekilen kredinin aylık ödeme miktarının toplam maaşın yarısı kadar olması gerekmektedir.

Şeklinde şartlar aranırken, kredi borcu ve alınan maaş yani gelir belgesi en önemli şartlardan bir tanesidir.

PTT Kredi Başvurusu Sonrası Ödemeler

PTT kredi başvurusu 2019 yılında yapılan güncellemeler ile 60 ay boyunca ödemeli şekilde kişilere sunulmaktadır. Kişilerin ödemelerini PTT şubelerine yapmaları ve aylık ödemelerini aksatmamaları da gerekir. PTT aracılığı ile farklı bankalardan kredi almayı sağlayan bu sistem sayesinde daha düşük faizli kredi kullanılabilmektedir. 5 farklı banka ile çalışan PTT’nin bankalar arası sunduğu faiz oranları değişiklik göstermektedir.

Ödemeleri vatandaşların aksatmaması hem kredi notu hem de kendileri için büyük önem taşımaktadır. İlk ay aksatılırsa uyarı gelecektir. İkinci ay aksatıldığında ise ihtarname ile beraber yasal takip süreci başlatılmaktadır. Bu şekilde faiz oranları da artarken borç her ay katlanacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması için zamanında kredinizi ödemeniz gerekir. Düzenli olarak ödenmesi için anlaşmalı bankalar ile otomatik talimat şeklinde çalışabilir ya da kendinizi ona göre ayarlayarak ödemenizi yapabilirsiniz.

PTT İhtiyaç Kredisi

Maaşını PTT’den alanlar için 60 ay vadeli 55.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi kullanabiliyor. Kredi limiti en az 3.000 TL en fazla 55.000 TL olmaktadır ve en fazla 60 ay vadeli verilmektedir. Faiz oranları ve detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

PTT Kredi işlemleri için artık Burgan Bank ile anlaşmıştır. Bankadan bilgi alabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Yorum Ekle

1 yorum

  • 2020 İşsizlik Maaşı ve Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır? - Tasarım Lazım dedi ki:

    […] önceki finans & ekonomi kategori yazımda PTT emekli kredisi olarak da bilinen PTT kredisi ile alakalı bilgiler yer […]