2021 Kripto Ayı Sezonu Taktikleri

Kripto Para borsasında Boğa Sezonu ve Ayı Sezonu olarak adlandırılan en bilindik iki dönem vardır. Boğa sezonunda yön hafif dalgalı olsa da genel olarak yukarı yönlü olurken Ayı Sezonunda yön yine inişli çıkışlı olacak şekilde daha çok aşağı yönlü olmaktadır. Bu durumda yatırımcıların hangi dönemde olduklarını bilerek hareket etmeleri önemlidir.

Ayı Sezonu

Boğa Sezonu Nedir?

Boğa sezonu, “Balina” olarak adlandırılan büyük yatırımcıların alım yapmasıyla başlayan ve ortalama 4-6 ay arası süren bir kripto para borsası dönemidir. Yılın ne zamanı başlayıp ne zaman biteceği önceden tahmin edilmesi zor olsa da eski yıllarda yaşananlara göre bazı dönemler belirlenmiştir. Son Bahar/Kış döneminde fitili ateşlenen ve İlk Bahar/Yaz döneminde ise ateşi sönen bir sezon diyebiliriz.

Ayı Sezonu Nedir?

Ayı sezonu ise, Boğa Sezonunun bitmesi ile başlayıp, başlaması ile biten bir dönemdir. Ayı Sezonunda büyük yatırımların artık tatil/dinlenme dönemine girdiği, elindeki bir çok kripto varlığı satarak borsaya ara verdiği dönem olarak bilinir. Fakat Ayı Sezonunun gelmesi artık kripto paralardan para kazanılamayacağı anlamına gelmemelidir. Teknik ve Temel analiz bilen bir çok kişi alım satım yaparak para kazanmaya devam edebilmektedir.

Ayı Sezonu Taktikleri

Kripto para sektöründe iseniz bir çok alt coinin Bitcoin ile birlikte hareket ettiğini biliyorsunuzdur. Bu yüzden Bitcoin’in düşmesi veya yükselmesi sonucu bir çok coin grafiğine bakıldığında Bitcoin ile benzer hareketler yaptığını görmek mümkündür. Ayı sezonunun başladığını bir gün uyandığınızda %20-%50 arası düşen ve grafiklerin kıpkırmızı olduğu bir piyasa ile anlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 2021 nisan ayında 65.000 dolardan önce 48.000 dolara, mayıs ayı içerisinde de 30.000 dolarlara kadar düşen Bitcoin değeri ile bence bu yılın Ayı Sezonu başladı diyebiliriz.

Ayı Sezonunda Bitcoin, belli bir aralıkta sürekli iner ve çıkar. Temel ve Teknik Analiz ile bu aralığı tespit edebilir veya tespiterine güvendiğiniz analistlerin grafiklerini ve yönlendirmelerini takip ederek yatırımlar yapabilirsiniz. Grafikleri çok güzel görünen bir coin, kurumsalların satış yapması, uluslararası devletlerden gelebilecek kötü bir haber  veya bir popüler bir kişinin Bitcoin ile alakalı söyleyebileceği kötü bir söz piyasanın gidişatını çok kötü etkileyebilir.

Ayı Sezonu

1- Bitcoin Takip Edin

Ayı Sezonunda altcoin alım satımı yapacaksanız Bitcoin grafiğini mutlaka takip etmelisiniz. Çünkü çok önemli bir etkinliği veya ortaklık haberi olmayan neredeyse bütün altcoinler Bitcoin ile aynı hareketli yapacaktır. Bitcoin’in inip çıktığı aralıkları iyi belirleyip destek seviyelerinden alım yapıp direnç seviyelerinden satış yaparak kar elde etmeye çalışabilirsiniz.

2- Mutlaka STOP Kullanın

Ayı Sezonunda yatırım yapmak çok risklidir. Bu yüzden herhangi bir alım yaptıktan sonra ani düşüşlerde çok fazla zarar etmemeniz için alım yaptıktan hemen sonra STOP ve TP hedeflerinizi girmenizi kesinlikle önemlidir. Genel olarak alım yaptığınız seviyeden %5 aşağısına STOP, %5-10 arasına ise TP hedef koyabilirsiniz. Ayı sezonunda %5-10 gibi karlar boğa sezonundaki gibi çok tatminkar olmasa da aslında güzel bir kar orandır.

3- Kaldıraçlı İşlemlerden Uzak Durun

Kaldıraçlı işlemler her sezonda oldukça risklidir. Özellikle de ayı sezonunda eğer yeterince bilgiye ve deneyime sahip değilseniz tüm paranızı kaybetme riskiniz vardır. Ayı sezonunda piyasa yönü ağırlıklı olarak aşağı yönlü olduğunu bilsek bile kaldıraç işlemi açacağınız coine ufak çaplı bir pump geldiğinde likit olma olasılığınız vardır.

4- Sahte Yükseliş ve Düşüşlere Dikkat Edin

Piyasa bir süre yukarı çıkıyor diye LONG pozisyonu  veya sürekli düşüyor diye SHORT pozisyonu açmamanız oldukça yanlıştır. Bu düşüş ve artışların sahte olabileceğinizi aklınızdan çıkarmayınız. Piyasanın kurtları bunları bildiği için panik satışı yapan kişilerin mallarını alırlar ve düşüş bitip yükseliş başladığında, “nasıl olsa yükseliyor” deyip alım yapanlara tekrar satarlar. Her borsada olduğu gibi kripto para borsasında da insanlar bu şekilde para kazanmakta ve kaybetmektedir.

Unutmayınız tüm borsalarda sizin aldığınızı satan veya sizin sattığınızı alan birileri mutlaka olur. Önemli olan doğru yerden alıp doğru yerden satmaktır.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.