Finans & Ekonomi

2022 Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Her geçen zaman Türkiye’de kanun değişikliğine gidilse de bazı kişiler için olumlu olabiliyor. Kimi kanun vatandaşımızın yararına olurken, kimi kanun vergilerden dolayı zarar olabilmektedir. Vatandaşlarımız arasında özellikle engellilerimize yapılan desteğin az bulunmasından dolayı zorluklar yaşanabilmektedir. Fakat bu duruma son noktayı 2022 yılında getirilmek üzere tartışılan kanun ile tamamen değiştirmeyi düşünmekteler. 2022 engelli maaşı ile alakalı kanun, engelli olan ve 65 yaşını doldurmuş ve bakıma muhtaç olan ayrıca herhangi bir geliri olmayan yaşlıları kapsayan bir kanundur. Bu kanundan faydalanmak için Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na giderek başvuru yapmak gerekmektedir. Engelli ve yaşlıların aile içerisindeki gelir durumunun hesaplanması ve harcamaların çıkarılması sonucu ihtiyaç sahibi olduklarının belirlenmesinin ardından bağlanabilmektedir.

2022 Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı alınabilmek için engel olunan fiziksel ya da mental hastalığın raporu şart olduğu gibi suistimallerden dolayı bu son derece dikkatli bir şekilde incelenmektedir. 2022 Engelli maaş yasası gereği engellilere üç farklı tipte maaş ödemesi yapılmaktadır.

 1. Engellilik oranı p üzeri olan ve 18 yaşından büyükler için
 2. Engellilik oranı @-69 arası olan 18 yaşından büyükler için
 3. 18 yaş altı engelliler için engelli yakınına verilen maaş şeklinde üç maaş çeşidi bulunmaktadır.

Şeklinde olan maaş tipleri, engellilerin engellerini aşmalarına destek olmak amaçlı devletimizden resmi bir şekilde verilecektir.

2022 Engelli Maaşı Ne Kadardır?

2022 engelli maaşı kanununa göre kişilere engelli maaşı 3 ayda bir ödenmektedir. 2022 kanununa göre engelli maaşı alınabilmesi için engelli ile aynı hanede bulunan kişilerin tamamının gelirinin asgari ücretin üçte birinden daha düşük olması gerekmektedir. Aksi takdirde sistemde otomatik olarak engelli maaşı düşecektir.

2019 yılı hesaplamalarına göre @-69 oranındaki engel durumunda üç ayda bir kişilere 480 TL ödeme yapılmaktadır. P ve üzeri engel durumunda ise 720 TL ödeme yapılmaktadır. Evde engelli bakımından dolayı ise 1305 TL bakıcı aylığı alınabilmektedir. 2022 yılında ise bu rakam artacağı gibi daha farklı yardımlar ile devletimiz artık tüm engellilere desteğini verecektir.

Engelli maaşı için başvuru yapan kişilerin gelir durumlarının incelenmesi halinde bu maaşı almaya hak kazanan kişilerin ödemelerini PTT şubelerinden almaları gerekecektir. Doğum tarihinin son rakamına göre ödeme günü belirlendiği için PTT yetkililerinin söylediği tarihlerde ödemeler çekilebilmektedir. En yakın PTT şubesine kimlikle beraber gidilerek ödemeyi tahsis edebilirsiniz.

2022 Engelli Maaşı Almak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Engelli maaşı başvurusu yapacak olan kişinin T.C. kimlik kartı ve ikamet ettiği yere en yakın Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na giderek başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir. Ancak olası durumlarda yazılı bildirilerin yapılmasında oluşacak sorunlar nedeniyle kişilerden alınan vekâletnamelerde başvurulara iliştirilmektedir. Bununla beraber internet üzerinden de alacağınız randevu ile beraber vekâletname ve diğer gerekli belgeler ile hazır bir şekilde başvurarak kısa sürede maaş için onay alabilirsiniz.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı web sitesindeki bilgiye göre, 2022 sayılı kanun kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarına yapılan başvurular en geç bir ay içinde sonuçlandırılmaktadır.

Engelli maaşından faydalanmak gerekli belgeler şu şekildedir.

 • Mal bildirimi,
 • Dilekçe,
 • Sağlık kurumundan alınmış rapor,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Fakirlik belgesi,
 • Herhangi bir yerden maaş alınmadığına dair belge
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vekâletname gerekmektedir.

Bu belgeler ile başvuru yapıldıktan kısa bir süre içerisinde olumlu ya da olumsuz engelli ailesine gerekli bilgi verilecektir. Olumlu olması halinde Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nda gerekli diğer bilgilendirmeler yapılacak ve maaş konusunda nasıl alınacağı, ne zaman ve nereden alacağı gibi çeşitli önemli bilgiler verilecektir. Mutlaka aklınıza gelen tüm soruları yetkililere sormaya çekinmeyin.

Yorum Ekle