Ambalaj Tasarımı Neden Önemlidir?

Eskiden sadece ürünlerin yerleştirileceği veya içine koyulabileceği malzemeler olarak bilinen “Ambalaj” günümüzde gerek işlevselliği gerekse de ilgi çekiciliğiyle “Ambalaj Tasarımı” olarak ön plana çıkıyor. Peki ambalaj tasarımı neden önemlidir?

Ambalaj Nedir?

Herhangi bir eşyayı sarmaya yarayan plastik, mukavva, tahta, kâğıt gibi gereçlere denir. Etrafınızda satılan ürünlerin neredeyse tamamının kendine ait ambalajı vardır. Ambalaj üzerinde ürün adı, ürün içeriği, kullanımı vb. bir çok bilgi yer alabilir.

Ambalaj Tasarımı Neden Önemlidir?

Üretilen bir çok şey kullanılmak ve tüketilmek üzere pazarda, markette vb. yerlerde biz tüketicilere sunulmaktadır. İhtiyacımız olanı almak için gittiğimiz marketlerde benzer özelliklere sahip bir çok ürün bulunmaktadır ve hepsinin ambalajı farklıdır. Daha önce almadığınız ve deneyimlemediğiniz bir kaç ürünü aynı rafta gördüğünüzde karar verme aşamasında sizi ilk etkileyecek olan özelliği ambalaj tasarımı olacaktır.

Ambalajı ne kadar şık ve sade ise sizin onu rafta ayırt etmeniz ve dikkatinizi çekmesi daha olası bir durumdur. Üzerinde markası veya adı bile zor görünecek şekilde tasarlanmış, odaklanılması gereken yerin tam belli olmadığı ambalaj tasarımları rafta dikkat çekmeyi başaramazlar. İşte bu yüzden markalar, ürünleri için bu kriterlere uygun ambalaj tasarımları yaptırmaları gerekir.

3 Boyutlu Ambalaj Tasarımları

Rafta dikkat çeken ürünlerin daha çok tercih edildiğinden bahsettik, peki 3 boyutlu tasarımlar tüketici gözünde nasıl bir öneme sahip? Çok şık tasarlanmış tüm tasarım kurallarına hakim olan bir çikolata kutusu düşünün. Bu kutu rafta dikkat çekip tüketiciyi kendine çekmeyi başarabilir. Fakat yanında 3 boyutlu bir ambalaj varsa o zaman ne olurdu? Örnek olarak aşağıdaki resimlerde bulunan ambalaj tasarımlarını ele alalım.

Ambalaj Tasarımı

Sade ve çık bir tasarıma sahip bir çikolata kutusu, rafta dikkat çekip kendini satmayı başarabilir. Hemen bir sonraki tasarıma bakalım.

Bir antep fıstığı kutusu ama 3 boyutlu ve aynı zamanda işlevsel bir özelliğe sahip. Kutu açıldığında sağ ve soldaki alanlar fıstık kabuklarının koyulabileceği bir alan oluyor. Ürün ambalaj olarak oldukça güzel tasarlanmış aynı zamanda da insanlar herhangi bir yerde oturup yemek istediklerinde kabukları nereye atacaklarını düşünmek zorunda kalmayacaklar.

Normal bir kutuya sahip ürün ile bu ambalaj tasarımına sahip ürün için raf karşısında duran bir tüketici, eğer maddi bir kaygısı yoksa tercihini mutlaka 3 boyutlu olandan yana kullanacağı neredeyse kesindir. Bu tasarımların maliyetleri diğer ambalajlara göre daha yüksek olduğundan, İnternette bu tarz modern ve inovatif ambalaj tasarımlarına ait bir çok örnek bulabilirsiniz.

Ambalaj Tasarımı

Ambalaj Tasarımı

Ambalaj Tasarımı

Bu gibi ambalaj tasarımları yıllar önce yurtdışında çok yaygınken malesef ülkemizde son bir kaç yıldır var olabilmekte. Bundaki en büyük sebep ise insanımızın alışılmışın dışına çıkma korkusu ve yenilikçi fikirlere kapalı olmasından kaynaklıydı. Sektöre yön veren ve inovatif düşünceye sahip bir kaç firmanın bu adımı atması sonucu yeni ambalaj tasarımları yapılabildi. Bu öncü firmalar hem sektöre yeni bir soluk kazandırdı hem de bu fikri benimsemek istemeyen, korkan firmalara da korkulacak bir durum olmadığını göstermiş oldular. Aynı zamanda bu durum, her zaman müşterilerine bu tarz şeylere yönelmeleri gerektiğini söyleyen reklam ajanslarının ve burada çalışan tasarımcılarımıza da kendini geliştirmelerinde ilham kaynağı oldu denilebilir.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.