AVAX Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün benim de yakından takip ettiğim ve başında bir Türk profesörün bulunduğu kripto para olan Avalanche (AVAX coin) hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Son zamanlarda adından çok bahsettiren AVAX, geçtiğimiz haftalarda 3 dolardan büyük bir artış ile 60 dolara kadar değer kazanmıştı. Şu sıralar hala da çok talep ve ilgi gören bu projenin başında da bir Türk var.

AVAX Coin

AVAX Coin nedir?

Avalanche; merkeziyetsiz finansal varlıklar, finans uygulamaları ile kripto para işlem platformları ve hizmetler için güvenli, pratik ve ölçeklenebilen bir yapı sunmak amacıyla oluşturulmuş bir ağdır. Resmi token’ının adı da Avalanche’dir ve sembolü AVAX’tır.

Avalanche Projesi Kime Ait?

Avalanche ağı, aslen Türk olan Prof. Dr. Emin Gün Sirer liderliğindeki Ava Labs tarafından geliştirildi. 2020 yılının Eylül ayında piyasaya sürüldü.

Neden AVAX?

Kısa süre içerisinde adından bu kadar fazla söz ettiren bir kripto paranın elbette takipçisi de çok oldu. Bu ilgi çok fazla talebe dönüştü ve şubatın ilk haftasından sonra 20-21 TL seviyelerinden 425 TL rakamlarına ulaşmayı başardı. Tabii ki bu kadar ilerleyişin arkasında sağlam bir proje üzerine kurulu olması yatıyor. Ağ transferlerinde alınan fee(transfer ücreti) AVAX coin ile neredeyse 0.01 cent’lere kadar düşürülebilmektedir. Bu yüzden Ethereum’u da tahtından edebileceği söylentileri bir hayli yaygınlaştı.

Transfer ücretleri ile alakalı aradaki fark azımsanamayacak kadar olduğu için Ava Labs ekibi geçtiğimiz günlerde Ethereum ile bir köprü kurulduğunu açıkladı. Bu sayede Ethereum ağı çok yoğun olduğunda kurula köprü sayesinde işlemler yavaşlamadan ve daha uygun fiyatlara devam etmesi sağlanmış oldu.

Tüm bu gelişmeler ve projenin kaliteli olması yatırımcılara yeni bir yatırım aracı imkanı sağladı.

Avalanche Hangi Altyapıyı Kullanıyor?

Avalanche (AVAX coin) izin gerektiren (özel) ya da izin gerektirmeyen (genel) blokzincirlerin tek bir ağda çalışabilmesine olanak veriyor. Avalanche’te, tercihlere göre, ihtiyaç olan çözümler alt ağlarda geliştirilebiliyor. Klasik bir blokzincir çözümünden farklı olarak Avalanche tek bir zincir üzerinde bloklar halinde ilerlemez. Tüm unsurlar bir alt ağ olarak tasarlanmıştır.

Avalanche’in konsensüs yapısı Slash-Snowflake-Snowball-Avalanche olmak üzere dört ayrı aşamadan oluşuyor. Kararlar fikir birliği oluşana kadar round’lar halinde ilerleyerek alınıyor ve bu yapının Avalanche’i %51 saldırılarına karşı koruduğu geliştirme ekiplerince sıklıkla dile getiriliyor.

Governance token’ı olarak AVAX, sistemin işleyişinde onay mekanizmasında yer almak isteyen node’ların stake ettikleri değerdir. Avalanche ağlarında ödüllendirme ve ödeme mekanizmaları AVAX üzerinden işliyor.

Avalanche Avantajları Nedir?

Öncelikle bir çok kripto paranın madenciliği yapılıyorken Avalanche için madencilik yapılamıyor. Avalanche ağı; geleneksel finans gibi hızlı ve madencilik gereği olmayan bir yapıyı, Bitcoin gibi dirençli ve Proof of Work konsensüs algoritmalarının yetersiz kaldığı yüksek ölçeklenebilirlik özellikleriyle sağlamayı temel amaç edinmiş durumda.

Ayrıca şunu da söylemem de fayda var. Avalanche ağında yapılan işlemlerden alınan transfer ücretleri yakılarak her bir AVAX coin’in daha da değerli hale gelmesi sağlanıyor. Bu sürekli olarak bu şekilde devam edecek mi bilemiyorum fakat burnedavax.com şu adresten her saniye yakılan/silinen AVAX miktarını takip edebilirsiniz. Bu yakma işlemi transferde alınan AVAX’ların silinmesine ve yatırımcıların elinde bulunan AVAX coinlerin daha değerli olmasını sağlıyor.

Şu aralar fiyatı 35-45 dolar aralarında gidip gelen AVAX, ünlü analizcilerin yorumlarına göre yakın zaman içerisinde üç haneli değerlere ulaşabileceği söylenmektedir. Tabii ki bu söylentilere göre hareket edip etmemek sizin tercihinizdir, burada sadece Ava Labs’ın projesi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Asla yatırım tavsiyesi olarak algılamayınız.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.