Finans & Ekonomi

Banka Kredisi Dışında Kredi Alınabilecek Kurumlar ve Şartları

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi çeşitli kredileri kullanmak isteyenler bunları bankalardan kullanmaktadırlar. Ancak, bankaların katı koşullarının olması insanları banka dışında borç veren yerler aramaya itmiştir. Özellikle bankalar vade konusunda esnek kuruluşlar değildir. Bunun yanı sıra bankaların kredi kullanımı sırasında talep ettikleri şartlarda oldukça katıdır. Bu katı şartların başında, kredi kullanacak olan tüketicinin kredi notu gelmektedir. Bankalar, diğer şartlar konusunda birtakım çözümler üretmekle birlikte kredi notu konusunda kesinlikle taviz vermemektedirler. Bu nedenlerle bankalar kredi konusunda çok tercih edilen yerler olmaktan çıkmıştır. Banka kredisi almak istemeyen ya da zorlanan kişiler bankalar harici kuruluşlardan kredi almaya yönelmişlerdir. Banka dışında kredi veren kurumlar yasal kurumlar olmalıdır. Yasal olarak kredi veren kuruluşların başında bankalar gelmektedir. Banka dışı kredi veren kuruluşlar da bankalarla çalıştıkları için yasal kuruluşlardır.

Banka Dışında Borç Veren Kurumlar

Banka kredisi dışında kredi veren kuruluşlar arasında, KOSGEB, OYAK, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Kredi ve Kefalet Kooperatifi gibi kurumlar gelmektedir. Bu kuruluşların kredi verme şartları farklılık gösterir.

OYAK

Oyak, zellikle asker kökenli kişilere kredi veren bu kuruluş çeşitli borç verme yöntemleri geliştirmiştir. OYAK’tan kredi alabilmek için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kuruma en az 18 ay üyelik mecburiyeti vardır. Bu süre tamamlandığı zaman kredi vermektedir. Ayrıca bu hizmetten yararlanabilmek için daimi üye olmak gerekir. Daimi üye olmayanların ise en az 36aylık üyelik sürecinin olması şartı aranmaktadır. Kurum banka aracılığı ile hizmet vermesinin yanında farklı yöntemleri de bulunmaktadır. Daimi üye olanlara üyelik süresine bakılmadan Vakıfbank kaynaklı borç verme hizmeti bulunmaktadır. Burada verilen borcun geri ödemesi taksitler halinde yapılmaktadır. Daimi üye olanların yine üyelik süresine bakılmadan, doğal afetlerde zarar görmüşlerse bunu kanıtlayabilmeleri halinde 45 gün içinde başvuru yapılır ise kredi verilir. Ayrıca kurumun KKTC’nde görev yapan üyeleri için hazırladığı bir hizmeti bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, üyelerine konut edindirme kredisi de sağlayan OYAK, kredilerin vadelerinde bankalara göre daha esnektir. Konut kredisi için 15 yıllık hizmet süresi aranmaktadır. Yine banka üzerinden verilecek olan bu kredilerin tümü için OYAK garantördür.

KOSGEB

KOSGEB, özellikle yeni girişimcilere destek vermek amaçlı krediler veren bu kurum, yeni iş kuranlara kredi desteği vermektedir. KOSGEB, 50 bin TL üst limit olarak belirlediği bu kredileri verirken bazı şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. KOSGEB kredisi alabilmek için ilk önce eğitim mülakatlarına katılmak gerekmekte ve bu mülakatlarda yapılacak olan proje ile ilgili danışmanlık hizmeti almak gerekmektedir. Kredinin vadesi bir yıl geri ödemesiz daha sonra iki yıldır. Ayrıca krediler 0 faiz ile verilmektedir. Başvuruda bulunan kişilerin güvenlik soruşturmasından geçmesinden sonra başvuruları onaylanır.

Esnaf Kredi Kooperatifleri

Esnaf Kredi Kooperatifleri, meslek gruplarının kendi kooperatifleri bulunmakta ve esnaflar arasında dayanışma maddi ve manevi anlamda bulunmaktadır. Bankalardan kredi almakta zorlanan esnaflar için kredi kooperatifleri kredi vermektedir. Bu kooperatifler vadelerini uzun tuttukları için ödeme koşulları da bankalara göre daha kolaydır.

Koç Finans

Koç Finans, yasal bir finansal kuruluş olan Koç Finans, anlaşması olan otomotiv firmaları sayesinde taşıt kredisi hatta konut kredisi verme konusunda oldukça iyi şartlara sahiptir. Bu kurumdan kredi almak için anlaşmalı olduğu otomotiv firmaları üzerinden de başvurular yapılabilir. Sadece otomobil ya da konut kredisi değil daha farklı kredi seçenekleri de bulunmaktadır.

İnsanlar bankalar harici borç veren kurumları iyi araştırmalı ve güvenilir kurumlardan borç para almalıdır. Bu kurumlar içinde mutlaka geri ödeme şartlarının ağır olmadığı kurumlar bulunmaktadır.

Yorum Ekle

1 yorum

  • […] ve krediye ihtiyacınız varsa kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar veya banka dışında kredi veren diğer kurumlar yazımı okuyarak detaylı bilgiler […]