Binance Para Yatırma 2021

Bitcoin veya diğer kripto paralarla alakalı yatırım yapmak isteyenler için Binance Para Yatırma hakkında bilgi vereceğim. En çok kullanılan kripto para alım satım borsası olan Binance borsasına para yatırma işlemi nasıl yapılır detaylı olarak paylaşacağım.

Binance nedir?

Binance, çeşitli kripto para birimlerinin ticareti için bir platform sağlayan bir kripto para borsasıdır. Daha önceden trade yazılımları yapan ve geliştiren Changpeng Zhao tarafından kuruldu. Binance borsasının merkezi Çin’dir fakat son yıllarda Çin hükümetinin kripto para düzenlemelerinden dolayı Japonya’ya taşındı.

Binance borsası her geçen gün büyüyen işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olmuştur. Öyle ki saniye başına 1,400,000 üzerinde işlem alım-satım gerçekleştirilmektedir ve 2 bilyon dolar (2.000.000.000.000$) işlem hacmine sahiptir.

Binance Para Yatırma

Bir çok kripto paranın Binance borsasında listelenmesi bile o kripto paraya olan güveni sağlayabilmektedir. Bu yüzden yatırım yapmak isteyenlerin büyük bir kısmı bu borsada işlem yapmak için para yatırmak istiyor. Ulusal bir borsa olan Binance.com, Ekim 2020 tarihi ile Türkiye’de de trbinance.com olarak hizmet vermeye başlamıştır. TL olarak yatırım yapmak isteyenler olabilir fakat ben bu yazımda işlem hacminin daha çok olduğu ulusal borsada yani binance.com üzerinde işlem yapılmasını için para yatırma işlemini anlatacağım.

Not: Türkiye sitesinde çok fazla kripto para listelenmediği için ve bazen de bakım vb. işlemlerden dolayı işlemlerin durdurulabildiği için ben ulusal borsayı tercih ediyorum. Bu yüzden de sizlere ulusal borsada USDT olarak yani dolarla işlem yapmanızı anlatacağım.

Binance Bankadan Para Yatırma

Öncelikle binance.com’a direkt olarak bankadan para aktarımı yapılamıyor. TL olarak yapılsa bile sizi trbinance.com’a yönlendirebilir veya aracı firma olarak Papara.com’dan hesap açarak yatırma işlemi yapmanız gerekiyor. Doğal olarak da bu aracılık hizmetinden dolayı Papara hesabından yatırılan paradan %1 komisyon kesiliyor. Örneğin 1.000 TL yatıracaksanız bunun için kesilecek komisyon 10 TL’dir. Fakat yatırılacak miktar çoksa ciddi komisyon bedeli ödeyebilirsiniz.

Eğer para yatırırken komisyon ödemek istemiyorsanız herhangi bir Türk borsasından hesap açarak bunu yapabilirsiniz. Yani Türk borsasını bir aracı gibi kullanmanız doğru olacaktır. Örneğin ben Paribu’yu aracı olarak kullanıyorum. Bir çok bankada hesapları olduğu için anlaşmalı oldukları ve benimde aynı bankada olan hesabımdan 7 gün 24 saat ödeme yapıp/çekebiliyorum. Peki nasıl para yatıracaksınız hemen bu aşamaya geçelim.

Öncelikle Paribu.com ve Binance.com borsalarına üye olup bu hesapları onaylatmanız lazım. Daha sonra parayı önce Paribu’ya aktarıyoruz ve sonrasında oradan USDT alarak Binance hesabımıza transfer edeceğiz.

Paribu Borsasına Bankadan Para Yatırma

1- Paribu hesabında “Cüzdan” menüsüne girip aşağıdaki resimde “Yatır” butonuna tıklayın.

Daha sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkar.

2- Sol üstte “Ziraat Bankası” yazan yere tıkladığınızda Paribu’ya ait diğer bankaların listesini görebilirsiniz ve istediğiniz bankayı seçtiğinizde o bankaya ait altta Alıcı adı ve IBAN numarası çıkar. Bu bilgilere göre paranızı bu hesaba yatırdıktan 3-5 dakika sonra para otomatik olarak hesabınıza aktarılmaktadır.

ÖNEMLİ: Burada dikkat etmeniz gerekenler açılan yerin sağında yazmaktadır. Para yatıracağınız hesap Paribu hesabındaki Ad Soyad ile aynı olmalıdır. Başka hesaplardan kendi hesabınıza para aktaramazsınız buna dikkat ediniz!

3- Bu işlemden sonra hesabınızda yatırdığınız parayı gördüğünüzde üst menüden “Piyasalar” kısmına girip “Tehter USDT” yazan yere tıklıyoruz.

4- Yukarıdaki resimde sol üstteki “ALIŞ” ve “SATIŞ” yazan yerden alış kısmını seçip resimdeki gibi işlem yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra ilk alana girdiğiniz fiyat borsa fiyatı ile aynı ise işleminiz hemen onaylanır ve alımı yaparsınız. Fakat borsa fiyatından düşük bir fiyat girdiyseniz işleminiz aşağıdaki “Açık Emirler” kısmına alım emri olarak kaydedilir ve USDT değerinin o fiyata gelmesiyle otomatik alım gerçekleşir.

Paribu’dan Binance Borsasına USDT Transferi

Yukarıda bahsedilen 4 adımı tamamladıktan sonra Paribu hesabınızdan yine “Cüzdan” menüsüne giriyoruz ve bu sefer “Kripto Paralarım” kısmından “Tether USDT” kısmındaki “Çek” butonuna tıklıyoruz.

Kırmızı alanda sizin aldığınız miktarlar yazılı olması lazım. “Çek” dediğinizde aşağıdaki ekran açılır.

Binance Para Yatırma

Soldaki alanda “Alıcı Adresi” kısmına Binance borsasındaki USDT adresini yazmalısınız. “Çekmek istediğiniz miktar” kısmına en sağdaki + işaretine basarak tüm USDT miktarını ekleyebilirsiniz. Açıklama kısmına bir şey yazmayın ve TETHER ÇEK butonuna tıklayın.

Alıcı adresini doğru girildiyse bu işlemde en fazla 10-15dk sürecektir. Bazen borsalar yoğun olabiliyor işlem uzarsa transfer sürecini paribu cüzdan menüsünde sağda üstteki “Transferlerim (Son 7 Gün)” yazan yerden takip edebilirsiniz. İşlem tamamlandığında sistemdeki GSM numaranıza zaten bilgi gelecektir. Aynı zamanda binance üyeliğinize ait mail adresine de transferin gerçekleştiğine dair mail gelir.

Binance Para Yatırma işlemini yukarıda tarif ettiğim şekilde “0 komisyon” ile yapabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.