Bitcoin nedir ve Ethereum nedir?

Kripto para piyasasında baş rolü paylaşan Bitcoin nedir? ve Ethereum nedir? ile ilgili bilgiler vereceğim. Bu iki kripto paranın bu denli karmaşık ağ yapısında nasıl çalıştığını, tam olarak ne olduklarını, neler yaptıklarını ve neye hizmet ettikleriyle alakalı olarak merak edilen her şeyi en basit anlatımıyla burada bulabilirsiniz. Bitcoin, hükümetin parasal manipülasyonuna bir yanıt olarak yaratıldı ve geleneksel hükümet para birimlerine bir alternatif olarak hizmet etmeye çalışıyor. Öte yandan Ethereum, herhangi bir sayıda özel varlık ve program için bir tür işletim sistemi olacak şekilde inşa edildi.

Bitcoin nedir

Bitcoin nedir ve Ethereum nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC), tarihte ilk kez, bir grup yazılım kullanıcısının herhangi bir hükümetin veya bankanın kontrolü dışında bir dijital para arzı yaratmasını ve yönetmesini sağlayan bir buluştur. 2009’da piyasaya sürüldüğünde devrim niteliğinde bir fikir olan Bitcoin, günümüzde teknoloji uzmanları ve ekonomistler tarafından anlaşılmaya ve araştırılmaya yeni başlayan etkilere sahip olmaya devam ediyor.

Bu, kime sorduğunuza bağlı olarak “Bitcoin nedir? ve “Bitcoinlerin neden değeri var?” Başlangıç ​​olarak, Bitcoin’i her gün etkileşimde bulunduğunuz gibi bir yazılım protokolü olarak düşünmek yardımcı olur – SMTP’yi (e-postalarınızı yönlendirmeye yardımcı olur) ve HTTP’yi (tarayıcınızdan talep ettiğiniz web içeriğinin sunucular tarafından size teslim edilmesini sağlar) düşünün.

Bitcoin protokolü, yazılımını çalıştıran bilgisayarların bir veri setini ( blok zinciri ) yönetmesine ve bu verileri ( bitcoin ) kıt ve değerli kılan bir dizi kuralı uygulamasına olanak tanır.

Bitcoin blok zinciri, Bitcoin yazılımını (düğümleri) çalıştıran kişiler tarafından doğrulanan ağ geçmişinin tam bir kaydıdır. Bu, serbestçe kopyalanabilen ve değiştirilebilen çoğu dijital verinin aksine, bitcoinlerin olamaz. Bitcoinler kıt, bölünebilir ve devredilebilir olduğundan, bitcoinler para olarak kullanılır.

ethereum nedir

Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

En iddialı blok zinciri projelerinden biri olan Ethereum (ETH), paranın ötesinde çok çeşitli kullanım durumlarında ürün ve hizmetleri merkezden uzaklaştırmak için kripto para birimi kullanmayı amaçlamaktadır. Eğer Bitcoin dijital altın olarak hizmet etmek istiyor, Ethereum kullanıcılarının kendi çalışmasını düzenleyen özel varlık ve programların herhangi bir sayıda oluşturmak, böylece genelleme, farklı bir yaklaşım almıştır.

Bu, Bitcoin’in daha çok e-posta (çok güçlü, özel kullanımlı bir araç) gibi olduğu (belki de kusurlu) karşılaştırmalara yol açarken, Ethereum’un web tarayıcısı ile daha fazla ortak noktası vardır (amacı, kullanıcıların etkileşime girip oluşturabilecekleri programları sağlamaktır). Bu benzetme, ekibinin kendi sanal makinesini ve komut dosyası dilini (programlarını yürütmek için gerekli) oluşturması, kendi yeni parasının (eter) satışı yoluyla fon sağlaması ve “durum” adı verilen bir konsept sunması nedeniyle, Ethereum’un kapsamını iletmede etkilidir. kripto para birimine.

Basitçe söylemek gerekirse, Ethereum değişiklikleri (blok zincirinde onaylanan işlemler) ve henüz gerçekleşmemiş potansiyel değişiklikleri (durum) izler, bu da vizyonunun özüne inen bir farktır. Ethereum’da, bu çok adımlı hesaplama işlevlerine “akıllı sözleşmeler” denir. Pek çok akıllı sözleşmenin daha büyük yapıları da merkezi olmayan uygulamalar (dapps) olarak adlandırılır.

Bugün ilkel olsa da, bu tür programların bir gün dünyanın en büyük internet şirketlerinden bazılarının davranışlarını taklit eden yazılımlar oluşturmak için kullanılabileceğine dair bir inanç var. Örnek olarak Amazon, alıcıları basit bir web arayüzü kullanarak veritabanlarında depolanan büyük, sürekli güncellenen bir envantere bağlayan bir tür devlet hizmeti olarak düşünülebilir. Bu durumda, kâr amacı güden bir şirket, aracı ve teknoloji sorumlusu rolünü oynar.

Ethereum, bu şekilde, şu anda tekelci olan bu hizmetlerin farklı bölümlerini yöneten rekabetçi pazarlar oluşturmak için kripto para birimlerini kullanmaya yönelik erken bir girişim olarak görülebilir. 2020 itibariyle, Ethereum’un geliştiricileri bu fikri sunmanın ilk aşamalarında ve yeni değişikliklere yol açacak olan “Ethereum 2.0” adlı çekirdek kodunun revizyonunu hazırlıyorlar.

Ne Zaman Ortaya Çıktı

Bitcoin teknik raporu 31 Ekim 2008’de kriptografi posta listesinde yayınlandı. Yazılım daha sonra 9 Ocak 2009’da yayına girdi.

Ethereum teknik raporu 2013’ün sonlarında yayınlandı ve yazılım Temmuz 2015’te hayata geçti. 2021’de ağın, yazılımını yol haritasının tamamlanmasına daha da yaklaştıracak kapsamlı bir revizyonunu tamamlaması planlanıyor.

Kim Tarafından Bulundu

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adı altında sahte bir kişi veya grup tarafından oluşturulmuştur . Bu güne kadar, Bitcoin’in yaratıcısı bilinmemektedir.

Ethereum, 19 yaşındaki Vitalik Buterin tarafından oluşturuldu (diğer pek çok kişi de koduna katkıda bulunuyor). Buterin daha önce Bitcoin Magazine ve 2014 Theil Fellow yayınında kurucuydu.

Piyasadaki Kodu Nedir?

Bitcoin = BTC (Not: BTC’nin diğer platformlarda XBT olarak göründüğünü görebilirsiniz)

Ethereum = ETH (Not: ETC , Ethereum yazılımının eski bir sürümüdür ve artık ayrı olarak yönetilmektedir).

Vizyonu Nedir?

Bitcoin, küresel kullanıcı tabanının herhangi bir hükümetin veya merkez bankasının kontrolü dışında bir dijital para arzını yönetmesine izin veren açık kaynaklı bir yazılımdır. Enflasyonla mücadele aracı olarak 2008 küresel ekonomik krizine yanıt olarak oluşturuldu. Aslında, mayınlı ilk blok şu mesajı içeriyordu: “The Times 03 / Ocak / 2009 Şansölyesi, bankalar için ikinci kurtarma planının eşiğinde”, bir çok kişinin projenin devrimci niyetini gösterdiğine inandığı bir mesaj. Bitcoin yazılımı, onu çalıştıran bilgisayarların , çeşitli kuralları uygulayarak kendi para birimini ( BTC ) kullanarak yapılan tüm işlemleri hesaplayan bir defteri ( blok zinciri ) yönetmesini sağlar. Bitcoin blok zinciri, ağın işlem geçmişinin düğümler veya yazılımını çalıştıran kişiler tarafından doğrulanan tam bir kaydıdır. Bu, her bir BTC’nin kopyalanamamasını veya değiştirilememesini ve bitcoinlerin kendi kurallarına aykırı bir şekilde oluşturulamamasını veya kullanılamamasını sağlar. Bitcoinler kıttır, bölünebilir ve devredilebilir, bu da onları değerli bir alternatif para haline getirir.

Ethereum, özel varlıklar ve yeni tür ekonomik uygulamalar için küresel, açık kaynaklı bir platform olma niyetiyle oluşturuldu.
Bugüne kadarki en iddialı blok zinciri projelerinden biri olarak kabul edilen Ethereum, paranın ötesinde çok çeşitli kullanım durumlarında ürün ve hizmetleri merkezden uzaklaştırmak için blok zinciri teknolojisinden yararlanmayı hedefliyor. Bugüne kadar Ethereum, yeteneklerinin farklı yönlerini vurgulayan birkaç farklı aşama gördü. Birincisi, girişimciler, yaratıcıların Ethereum blok zincirindeki yeni varlıkları kullanarak yeni projeler için para toplamaya çalıştıkları ünlü “ICO patlaması” sırasında 2017’de Ethereum’a akın etti. mekanizma. Merkezi olmayan finans (DeFi) adı verilen Ethereum’un yeni bir aşaması 2020’de dikkat çekmeye başladı. Bu hareket, geleneksel bir banka veya aracıya ihtiyaç duymadan borç verme veya borçlanma gibi finansal hizmetleri otomatikleştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan uygulamaların (dapps) oluşturulduğunu gördü.

Nasıl Başladı Nasıl Gidiyor?

Bitcoin’in “Bitcoin: A Peer-to-Peer Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı teknik raporu, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandı. İlk 50 bitcoin, yazılımın piyasaya sürülmesiyle çıkarıldı ve merkezi olmayan bir bilgisayar ağının bugün hala gelişen bir dijital ekonomiyi çalıştırmasını sağladı. Satoshi ünlü bir şekilde projeden 2011 yılında ayrıldı ve o zamandan beri duyulmamış olsa da, teknolojiye yönelik tutumları hakkında çeşitli e-postalarda ve forum gönderilerinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz. O zamandan beri, yüzlerce geliştirici, ister rutin hata düzeltmeleri isterse büyük, verimlilik odaklı iyileştirmeler olsun, Bitcoin’in kodunu iyileştirmeye katkıda bulundu.

Vitalik Buterin, Ethereum’u herkesin bir uygulamayı başlatıp çalıştırabileceği bir “dünya bilgisayarı” olarak tasavvur etti. Bu fikir, Ethereum’un kripto para birimi olan 72 milyon ETH’yi o sırada 18 milyon dolar toplamak için toplu satışta satan kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı tarafından ileri sürüldü. Bununla birlikte, Ethereum’u erkenden ayıran şey, yakında projenin etrafında dönecek olan canlı geliştirici topluluğuydu. Teknolojisine anlamlı katkılar, tümü blockchain ekosisteminde öne çıkan sesler olmaya devam edecek olan Gavin Wood, Jeff Wilke, Joseph Lubin ve Charles Hoskinson gibi geliştiriciler tarafından yapılacaktı.

Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in tasarımının merkezinde, iki kullanıcının bir aracıya ihtiyaç duymadan dünyanın her yerinden birbirlerine BTC gönderebilmeleri yatıyor. Bitcoin, ekonomisine salınan yeni paranın arzını düzenlerken, ağını güvenli ve merkezden uzak tutmak için “ madencilik ” adı verilen bir süreç kullanır. Proof of Work (PoW) adı verilen bu sistemde madenciler, Bitcoin blok zincirini oluşturan bloklar önermek için kriptografik bulmacaları tamamlamak için yarışıyor. Bir madenci tarafından bir blok keşfedildiğinde, ağa duyurulur ve her düğüm tarafından doğrulandığında, madenci yeni basılan BTC’de telafi edilir.

Dapp’ler oluşturmak için geliştiriciler akıllı sözleşmeler adı verilen programlar yazarlar ve bu kodu Ethereum blok zincirine yerleştirirler. Bu dapp’ler, esasen, belirli sonuçların karşılanması durumunda harekete geçirilebilecek büyük akıllı sözleşmeler yapılarıdır. Bitcoin’e benzer şekilde Ethereum, blok zincirini güçlendirmek için Proof of Work (PoW) madenciliği kullanıyor. Bununla birlikte, ağ Ethereum 2.0’a geçiş sürecindedir ve bu sırada fikir birliği mekanizmasını Proof of Stake (PoS) adı verilen bir alternatifle değiştirmeyi planlamaktadır. Bu model kapsamında, minimum 32 ETH’ye sahip olan herhangi bir kullanıcı, bu fonları bir sözleşmede kilitleyebilir ve blok zincirine yeni bloklar eklemek için gereken hesaplamaları çözmek için ödüller kazanabilir.

Para Politikası Nedir?

Bitcoin’in en büyük değer önermelerinden biri para politikasıdır – ağ ekonomisine sadece 21 milyon BTC dahil edilecek. İlk blok 2009’da çıkarıldığında, 50 BTC serbest bırakıldı, bu blok ödül kabaca her dört yılda bir yarıya indirildi. Bu olay yarılanma veya yarılanma olarak bilinir. Bu süreçte 2020 itibariyle 18 milyondan fazla BTC kullanıma sunuldu. Son bitcoin’in 2140 yılında çıkarılması öngörülüyor.

Ether ( ETH ), Ethereum’a güç sağlayan ana kripto para birimidir. Bitcoin’e benzer şekilde, ETH her blokta basılmakta ve madencilere dağıtılmaktadır. Bununla birlikte, Bitcoin’in sınırlı bir arza sahip olduğu durumlarda, Ethereum, basılabilecek ETH miktarına bir sınır koymaz ve arzı her yıl% 4,5 oranında artacak şekilde programlanır. Özellikle, para politikasındaki değişiklikler geliştiriciler tarafından öneriliyor ve yazılımı çalıştıran düğümler ve madenciler tarafından oylanıyor. Ethereum blok zinciri ayrıca, hesaplama ücretleri için kullanılan özel bir hesaplama birimi olan “gas” adı verilen başka bir kriptografik işlev tarafından desteklenmektedir. Unutmayın, hesaplama ne kadar karmaşıksa, belirli bir program o kadar fazla gaza ihtiyaç duyacaktır.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.