Bitcoin Nereden Alınır? En İyi Kripto Para Borsaları

Bitcoin haberlerinin çoğalması ile son günlerin en çok aranan konularından biri Bitcoin Nereden Alınır sorusu oluyor. Her ne kadar riskli bir yatırım türü olsa da yıllar önce 0.01 dolardan alınan Bitcoin’in şimdi 60.000 dolara kadar fiyatlanmış olması insanların iştahını artırdı diyebiliriz. Bu yüzden bu yazımızda bitcoin nereden alınır, bitcoin nasıl alınır, bitcoin hangi bankadan alınır ve bitcoin ne kadar gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin nedir

Bitcoin nedir

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adlı kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi tarafından üretilmiş, merkeziyetsiz ve resmi bir kuruluşa ait olmayan ilk sanal para birimidir. 2009 yılında 0.01 dolar, 2010 yılında 0.06 dolar, 2011 yılında 6 dolara kadar yükselmiş olan Bitcoin, 2021 yılı Nisan ayı itibari ile 60.000 dolar seviyelerine kadar yükselmiştir. Bu denli hızlı büyümesi ile yatırımcıların ve zamanla da kurumsal firmaların da ilgisini çeken Bitcoin, gün geçtikçe artmaya devam edecek ve yeni rekorlar kıracak gibi görünüyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nereden Alınır

Bitcoin Nereden Alınır

Bitcoin alabilmek için kripto para borsalarından birine üye olmanız ve hesabınıza para aktarmanız gerekmektedir. Binance, Kraken, Bittrex, KuCoin gibi global borsalar olduğu gibi BtcTurk, Paribu, Thodex ve Icrypex gibi Türkiye merkezli borsalar da bulunmaktadır. Eğer TL yatırarak işlem yapmak isterseniz Türk borsalarına üye olabileceğiniz gibi TL para birimini + Türkçe dil desteği bulunan ve global pazarın lideri olan Binance borsasında işlem yapabilirsiniz.

Kripto Borsalarına Nasıl Üye Olunur?

Üye olmak istediğiniz borsada öncelikle kayıt oluyorsunuz fakat bu yeterli olmuyor. Daha sonra üyeliğinizi onaylatmanız lazım. Aşağıdaki listede yer istenilenleri gönderdikten sonra firmanın yoğunluğuna göre 6-48 saat arasında istenilen bilgiler doğruysa üyeliğiniz onaylanabilmektedir.

Borsa onayı için istenilen belgeler

  1. Nüfus cüzdanı arkası
  2. Nüfus cüzdanı önü
  3. Boş bir kağıda üyelik bilgilerinizin el yazısı ile yazılmış hali
  4. Nüfus cüzdanı + el yazılı kağıt ile çekilmiş bir selfie (özçekim)

Bitcoin Nereden Alınır?

Kripto para borsalarında coinlerin işlem hacimleri önemlidir. Bir coinin hacmi ne kadar fazla olursa o kadar fazla alım-satımı yapılıyor anlamına gelir. Bu yüzden nerden alım yapacağınıza karar vermeniz önemlidir. Örneğin bir coin almaya karar verdiniz, coinin fiyatı anlık olarak sürekli değişen bir borsada alım satım yapmanız kolaydır çünkü alım-satım çok olduğu için fiyat anlık olarak değişir. Fiyat çok fazla sabit kalıyorsa ve çok nadir değişiyorsa o borsa da alım-satım çok düşüktür bu yüzden bu gibi borsalardan uzak durmanız en doğrusu olacaktır. Üye olmadan da sitenin piyasa veya market ekranına girip almayı planladığınız coinlerin fiyatlarının değişim sıklığını inceleyebilirsiniz veya coinin market hacmini kontrol edebilirsiniz.

Eğer bir tavsiye isterseniz global borsa olan Binance borsasını önerebiliriz. Anlık milyonlarca kişinin al-sat yaptığı piyasada coin almanız ve satmanız çok kolay olacaktır. Üye olmak için binance.com adresinden Türk Lirası veya diğer para birimleriyle yatırıma başlayabilirsiniz.

Bitcoin Nerede Satabilirim?

Üye olduğunuz ve işlem yaptığınız borsadan aldığınız coinleri yine aynı yerden satabilirsiniz. Sattığınızda işlem yaptığınız parite TL paritesi ise coini sattığınızda hesabınıza TL olur yansır, USDT paritesi ise hesabınıza dolar olarak yansır.

USDT (Tether) doların kripto para borsalarındaki adıdır.

Paramı Nasıl Çekebilirim?

İşte bu durumda size Türk borsaları yardımcı olacaktır. Bitcoin veya aldığınız herhangi bir coini bulunduğunuz borsada satıp TL veya Dolara dönüştürdükten sonra paranızı bankanıza çekmek için Türk borsalarına aktarabilirsiniz. Bu yüzden yukarıda söylediğimiz herhangi bir Türk borsasında da üyelik açabilirsiniz. Oradan da paranızı banka hesabınıza çekebilirsiniz.

BENZER KONULAR

1 Yorum

  1. hayri dedi ki:

    Thodex vurgunundan sonra Binance kullanmayan da ne bileyim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.