Collab, TikTok’un kopyası mı?

Sosyal medya devi Facebook, Collab adını verdiği müzik ve video uygulamasını duyurdu. Uygulama ilk olarak IOS olarak sadece ABD kullanıcılarına sunuldu.  Uygulama bir çok kesim tarafından TikTok kopyası olarak tanımlandı.

Collab nasıl bir uygulama?

Collab, kullanıcıların 15 saniyeye kadar 3 videoyu birleştirerek videolar yapmasına olanak sağlıyor. Bu durumun TikTok ile olan benzerliği, Facebook’un TikTok’u kopyaladığı iddialarının  da ortaya atılmasına sebep oldu. Fakat uygulamanın farklı bir özelliği daha var. Başka bir kullanıcının yayınladığı videoyu alıp üzerine müzik ekleyebiliyorsunuz ve böylelikle etkileşim de kurmuş oluyorsunuz. Ayrıca, uygulamada beğendiğiniz kullanıcıları favorilere eklene seçeneği bulunuyor. Böylece kullanıcı yeni klipler yayınladığında size otomatik olarak bildirimler geliyor.

Collab

Collab, TikTok’un rakibi olabilir mi?

Uygulama benzerlik gösterdiği için belki bazı kesimler tiktok’a girmeyi düşünmeyip bilinen bir marka olan Facebook’un bu uygulamasını tercih edebilir. Bu kesim çoğunlukta olursa TikTok’un tahtı sallanabilir gibi görünüyor. Fakat Collab uygulaması aracılığıyla oluşturulan içerikler, TikTok ve Instagram da dahil olmak üzere diğer platformlarda yayınlanabiliyor. Ancak diğer platformlarda yayınlanan içeriklerde uygulamanın filigranı görünüyor. Bu da biraz olsun uygulamanın tanıtımı ve yaygınlaşması için yapılan bir durum olabilir.

Collab içeriklerinin TikTok içerisinde yayınlanabiliyor olması TikTok’un, Facebook’un bu uygulamasından pek çekinmediği veya kendine rakip görmediği anlamına da gelebilir. Zamanla bu durum netlik kazanacaktır.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.