Doğal Yollarla Instagram Sayfa Büyütme

Bu yazımda hem kendi uyguladığım hem de yeni öğrendiğim doğal yollarla instagram sayfa büyütme teknikleri ile alakalı bilgiler vereceğim. Doğru uygulandığında kesin sonuçlar alabileceğiniz yöntemler dersek yalan olmaz. Doğal yollarla büyüyen ve büyümekte olan instagram sayfalarının değeri günümüz şartlarında büyük bir öneme sahip. Çünkü doğal olarak büyümüş, büyük kitlelere sahip bir kişisel sayfaya sahip bir kişinin yaşamını idame ettirmenin ötesinde kazançlar elde edilebildiğini günümüzdeki fenomenlerin hayatlarından görebiliyoruz. Bu fenomenlere Enes Batur, Oğuzhan Uğur, Danla Bilic, Reynmen gibi öncesi instagram ile başlayıp youtube ile devam eden fenomenleri örnek verebiliriz.

Fenomen Nedir?

Eskiden insanlar ünlü olabilmek için film setlerinde figüran rolleri veya set kenarında keşfedilmeyi beklerlerdi. Şimdilerse ise çağımızın bizlere sunduğu internet ve sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarımız veya oluşturulan içerikler insanların ünlenmesini sağlayabiliyor. Bu şekilde ilerleyip belli bir emek sonucu sayfasını büyüten kişilerilk başlarda belli bir kesime hitap ederken sayfalarının daha da büyümesi sonucu bir çok kişi tarafından bilinir hale geliyorlar. İşte bu şekilde ünlenmiş kişilere de günümüzde internet fenomeni deniyor.

Tabi bu bir kaç tane resim yükleme ile birden olan bir durum değil. Bazen insanların ilgisi çeken bir paylaşım ile fenomen olan kişiler olduğu gibi, gerçekten emek harcanmış içeriklerle büyük kitlelere ulaşan fenomenler de bulunuyor. Bu fenomenlere Enes Batur, Oğuzhan Uğur, Danla Bilic, Reynmen gibi öncesi instagram ile başlayıp youtube ile devam eden fenomenleri örnek verebiliriz.

Örnekleri hep kişisel sayfalardan verdik ama bunlara firma sayfalarını da dahil ederek devam etmemiz daha uygun olur.

Takipçi Satın Almak Zararlı mı?

1 ayda fenomen olmak veya 1 günde markanıza ait sayfaya binlerce takipçi bulmak kolay fakat bunlar genel olarak ücretli olarak satılan bot takipçilerden oluşur ve bir süre sonra o botlar ya silinir ya da takipçiler gerçek kişilerse bile içeriğinize uygun bir kitle değilse takipten çıkabilir. Başlarda 10bin-100bin kişi satın alarak sayfanızı büyük gösterirsiniz ama sonrasındaki düşükler hem kişisel/kurumsal sayfanızın imajını lekeler hem de instagram algoritmasındaki sayfa değerini aşağı çeker.

Sayfanızdaki bot takipçilerin veya işinizle alakalı olmayan takipçilerin size hiç bir faydası olmayacaktır. Bu takipçiler hiçbir etkileşimde bulunmayacakları ve hiçbir gönderinize tepki vermeyecekleri için size de bir faydası olmaz.

Instagram Sayfa Büyütme Nasıl Yapılır?

Öncelikle sayfanızın içerikleri için bir plan oluşturmanız gerekir. Sayfanızın hedef kitlesini kimler oluşturacak, hangi yaş aralığındaki kişiler olmalı, cinsiyeti, lokasyonu (ükle, şehir, mahalle vs.), dili vb. gibi kriterleri önceden belirlenesi gerekir. Bunlar belirlendikten sonra paylaşımlarınız için bir konsept şablon hazırlayıp bu yönde devamlılığı olabilecek şekilde ilerlemelisiniz.

Instagramdaki en önemli diğer bir şey ise sürekliliktir. Farklı içerikler paylaşmak ve bunu devamlı olarak yapabilmek, hem eski takipçilerinizle etkileşime geçmenizi sağlar hem de yeni hedef kitlelere ulaşmanızı kolaylaştırır.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Hedef kitlenizi ve ilgi duyulacak şeyleri bilmeniz, konseptinizi hazırlamanızda size kolaylık sağlayacağı gibi ulaşmak istediğiniz hedef kitleye bir adım daha yaklaştırır. Sektörünüzle alakalı markanızı tanıtan içerikler hedef kitlenizle aranızda bir bağ kurulmasını sağlar. Bu bağ ne kadar güçlü olursa takipçiler sayfanızı o kadar benimser ve çevresine tavsiye eder. Bu da doğal bir büyümeyi beraberinde getirir.

Konseptin Belirlenmesi

Başta söylediğim gibi insanlara bir konsept hazırlayıp bu konsepte uygun ilerlemek marka bilinirliği açısından önemlidir. Çünkü konseptinizde kullandığınız bazı simgeler ve işaretler bir süre sonra logonuz olmadan insanların sizi tanımasını sağlayacaktır. İnsanlar instagram sayfa akışında aşağı inerken size ait bir paylaşımı gördüklerinde hemen duracaklar ve işte etkileşim orada başlayacaktır.

Fakat bu konsept işi insanları sıkacak şekilde bir sürekliliği olmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Belki haftalık belki de aylık olarak konseptinizi aşırıya kaçmadan değiştirmeniz hem sayfa geçmişi hem de eski takipçilerinizi sıkmadan ilerlemenize yardımcı olacaktır.

instagram takipçi kazanma

Instagram Özelliklerini Kullanın

Instagram belirli aralıkla yeni özellikler yayınlamaktadır. Bunlardan ilki hikaye(story) paylaşımları oldu daha sonra IGTV geldi ve videolar paylaşılmaya başlandı. Hatta canlı yayın özelliği bile geldi. Özellikle de canlı yayın ve videolu paylaşımlar etkileşim olarak mükemmel geri dönüşümler getiriyor diyebilirim. Bunu laf olsun diye demiyorum, çok iyi sonuç verdiği test edilerek kanıtlanmış ve bir çok uzmanın da önerdiği bir durum bu. Kişisel bir sayfa ise kamera karşısına geçip takipçilerinizle soru cevap yapabilir, onlarla sohbet ederek bir bağ kurabilirsiniz. Kurumsal bir sayfa ise ürünlerinizi tanıtan ilgi çekici videolarla insanları sıkmayacak uzunlukta videolar paylaşabilirsiniz. Hareketli paylaşımlar takipçilerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirecek en etkili birinci yöntem diyebiliriz.

Etkileşim Kurmaya Çalışın

Sayfanıza özel etiketler oluşturup insanların bunları kendi paylaşımlarında kullanmalarını sağlayın. Hatta bu etiketlerle ortak olarak belli aralıklarla çekilişler düzenleyip takipçilerinize sürpriz hediyeler gönderebilirsiniz. Bu da takipçilerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirecek en etkili ikinci yöntem diyebiliriz.

Benzer Sayfalarla Etkileşime Girin

Takipçi sayısı sizden daha fazla olan diğer sayfalarla etkileşime girmeniz de benzer hedef kitlenin sizi de takip etmesini sağlayabilir. Tabi buna takipçi hırsızlığı gözüyle bakan sayfalar olabilir. Bunu daha uysal şekilde uygulayabiliriz. Örneğin sayfanın gönderlerini beğenebilir veya paylaşımlarına güzel yorumlar yazabilirsiniz. Bunları gören sayfa takipçileri sizi de takibe alabilir.

Evet dostlar içerik ve sabır gerek sosyal medya’nın gerekse de internetin en önemli açığıdır. Açık diyorum çünkü internet bir derya gibidir, içerisinde çok fazla gereksiz bilgi olabildiği gibi bir o kadar az gerçek bilgi barındırıyor. Bir konu hakkında birbirinden kopyalanmış içeriklerin çokluğu özgün içeriklerden daha fazla olabiliyor bu yüzden size has, size özel içeriklerin kıymeti her geçen gün değerini artırıyor. Bu yüzden sabırla, istikrarlı bir şekilde ilerlemek, özgün ve doğru içerik her zaman sizi diğerlerinden öne çıkaracaktır.

BENZER KONULAR

1 Yorum

  1. ali eren dedi ki:

    Videolar gerçekten çok iyi etkileşim çıkartıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.