Drone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Drone’lar şu anda BT endüstrisindeki en popüler konudur. Dünyanın her yerindeki insanlar bu yeni teknolojiye hayran kaldılar ve gelişini sabırsızlıkla bekliyorlar. Çocuklardan yetişkinlere ve şirket sahiplerine kadar herkes drone sahibi olmak istiyor. Bir drone satın almak kolay olmasa da, bu hava araçlarının ucuz olmadığını unutmayın. Kaliteli bir drone satın almak istiyorsanız, önemli miktarda para ödemeniz gerekecektir. Sonuç olarak, bir drone satın almak için acele etmemeniz ve bunun yerine uygun olanı bulmak için zaman ayırmanız çok önemlidir.

Drone

A) Doğru Drone Seçiminin Önündeki Engeller

Drone teknolojisi hızla ilerliyor. Neredeyse her gün yeni bir drone türü piyasaya sürülmektedir. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı tipte ve markada drone olduğundan, ihtiyaçlarınız için doğru olanı bulmak zor olabilir. Ancak, ne aradığınızı biliyorsanız, ideal drone’u bulmak zor değil. Bu yüzden ilk adım, neden bir drone almak istediğinizi anlamaktır. Sizin için en uygun drone türü, onu nasıl kullandığınıza göre belirlenecektir.

B) Yenilenme amaçlı

Sadece eğlence için bir drone satın almak istiyorsanız, mükemmel olanı bulmakta çok az sorun yaşamanız gerekebilir. Rekreasyon amaçlı insansız hava araçlarına piyasada yaygın olarak erişilebilir ve kişisel amaçlar için kullanılabilir. Bu tip drone’lar ucuzdur ve kontrol edilmesi kolaydır. Diğer herhangi bir uzaktan kumandalı araç biçimine benzer şekilde çalışan drone’nun uçuşunu kontrol etmek için sadece joystick tarzı bir kontrol cihazı kullanın. Yani, uçmaya karar verirseniz, kısa sürede alışırsınız. Eğlence amaçlı drone satın almanın en iyi yanı, onlara bir servet harcamanıza gerek kalmayacak olmasıdır.

Drone Alırken

C) İş nedenli

İş amaçlı bir drone satın almak istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza en uygun drone’u bulmak için çok araştırma yapmanız gerekir. Drone belirli bir faaliyet için kullanılacağından, o görevi yerine getirebilecek birini seçmeniz gerekecektir. Örneğin, hava fotoğrafçılığı için kullanmak istiyorsanız, HD kameralı bir drone satın almanız gerekir. Bu tip drone’lar internette kolayca bulunabilir. Ancak, bu tür drone’ların son derece maliyetli olduğunu ve size önemli miktarda para kazandıracağını unutmayın.

Drone Satın Alırken Bu Faktörleri Dikkate Alın

Uygun bir drone bulmanın zorluklarının yanı sıra, bu cihazları satın alırken dikkate alınması gereken başka değişkenler de var.

Drone

1) Tasarım

Bir drone’un tasarımı, dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Bir quadcopter tasarımının uygun olup olmadığını veya dörtten fazla rotorlu bir drone’un gerekli olup olmadığını belirlemelisiniz. Quadcopter‘ler denge ve daha hassas kontrol için ideal olsa da, sert hava koşullarında kullanıma uygun değildir ve daha büyük yükleri kaldıramazlar. Öte yandan bir hexacopter veya octocopter daha fazla güç tüketir ancak çok daha ağır koşullarda uçabilir.

Drone

2) Yükseklik ve Hız

Drone satın almaya gelince, hız ve yükseklik de önemli hususlardır. Küçük drone’ların çoğu, daha büyük drone’lar kadar yükseğe uçamaz. Bu nedenle, yüksek kaliteli hava fotoğrafları çekmek istiyorsanız, 300 fit veya daha fazla yüksekliğe ulaşabilen sofistike bir drone’a ihtiyacınız olacak. Ayrıca, daha küçük bir drone, daha büyük bir drone kadar hızlı gidemeyecek ve bu da onu drone yarışları için uygun hale getirmeyecek. Bunu yapmak için hızlı bir yarış uçağına ihtiyacınız olacak, yüksek hızlarda devreye girebilecek bir drone olabilir.

3) Pillerin Ömrü

Drone alırken pil ömrü de önemlidir. Drone’nun havada kalabileceği süre, pil ömrüne göre belirlenir. Pil ömrünün yanı sıra drone’un pillerini şarj etmesi için gereken şarj süresini de göz önünde bulundurmalısınız. En az 20 dakika uçuş süresi sağlayabilen ve yarım saatten daha kısa sürede tamamen şarj olabilen bir drone aramalısınız.

Drone

4) Kontrol edilebilir mesafe

Kontrol edilebilir menzil, drone’nuzun uzaktan kumanda edilebileceği maksimum mesafedir. Çoğu drone son derece sınırlı kontrollü menzile sahiptir, bu nedenle uzun mesafeli uçuşlar için kullanılamazlar. Gelişmiş drone’lar ise geniş bir kontrollü menzile sahiptir ve uzun mesafeler için uçabilir. Hava fotoğrafçılığı için drone satın alırken, fotoğraf çekerken bu aralıkta kalmanız gerektiğinden kontrol edilebilir menzil çok önemlidir.

drone

5) Kamera

İnsanların çoğu fotoğraf çekmek için drone kullanıyor. Drone’nun kendisi fotoğraf çekmiyor; daha ziyade, yerleşik bir kamera ile donatılmıştır. Kamera ne kadar sofistike olursa, o kadar iyi görüntüler üretebilmelidir. Ancak, HD kameraların oldukça ağır olduğunu unutmayın, bu nedenle drone’nuzu hava fotoğrafçılığı veya film yapımı için kullanmak istiyorsanız, daha büyük ve daha sofistike bir drone’a yatırım yapmanız gerekecektir.

6) Yedek Bileşenler

Drone’lar uçaklardır ve kolayca aksiliklere neden olabilirler. Tek gereken, drone’un  bir yere  çarpması için bir hata dönüşü veya küçük bir gaftır. Havaya geri dönmek için çoğu hafif drone, rotor kanatları, ek piller, pervaneler ve dişliler gibi yedek parçalara ihtiyaç duyar. Sonuç olarak, yedek parçaların mevcudiyeti, küçük drone’ları satın alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktördür.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.