E-Ticaret Yazılımı Alırken Bunlara Dikkat

İşletmenizi internete taşımayı planlıyorsanız ve E-Ticaret Yazılımı hakkında çok fazla fikriniz yoksa bu yazımda sizlere nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda detaylı bilgiler vereceğim.

Gün geçtikçe ve teknoloji her yerimizi sardıkça alışveriş alışkanlıklarımız da bu yönde değişiyor. Annelerimiz babalarımız bile bu çağa ayak uydurmaya başlamışken neden hala e-ticaret’e girmediğinizi sorguluyorsanız bu konuda haklısınız. Özellikle de Covid-19 pandemisi süresinde e-ticaret’in önemi ve aşırı yaygınlaştığını görebiliyorsunuzdur. Tam kampanya, hafta sonu kapanma gibi durumlarda insanlar market alışverişlerini veya temel ihtiyaçlarını yakın çevresinden ulaşabiliyor fakat ya diğer ihtiyaçlar ne olacak? Evcil hayvanının maması bitenler, evinde tadilat yapması gerekenler için bir çözüm olması lazımdı ve e-ticaret sitelerinin önemi bu şekilde bir kez daha anlaşıldı.

E-Ticaret Yazılımı

E-Ticaret Yazılımı Nedir?

E-Ticaret Yazılımı, ürün veya hizmetlerinizi internet ortamından müşterilerinize ulaştırmanızı sağlayan yazılımlardır. Her firmanın kendi içerisinde geliştirdiği ve destek verdiği E-Ticaret Paketleri bulunuyor. Bu paketler içerisinde işinize uygun olan özelliklere sahip paketi seçerek, kısa süre içerisinde ürünlerinizi yükleyip satışa başlayabiliyorsunuz. Buraya kadar her şey güzel fakat ya arka planda size söylenmeyen veya sitede çok küçük harflerle yazılmış detayları göremediyseniz? İşte o zaman yaşadığınız durum bir kabusa dönebilir ve bu iş için ayırdığınız bütçeyi boşa harcamış olabilirsiniz. Peki e-ticaret yazılımı alırken nelere dikkat etmek gerekir hemen asıl konumuza geçelim.

E-Ticaret Yazılımı Alırken Dikkat!

E-Ticaret Yazılımı almadan önce muhakkak araştırmalar yapmışsınızdır veya şuan hala yapıyor olabilirsiniz. Bu sektöre yıllarını vermiş firmaları da armalarınızda mutlaka görmüşsünüzdür. Bir süre sonra çok yüksek fiyatlar ve çok uygun fiyatlar olduğunu da görmeniz yakındır :). Aradaki bu fiyat farkı neden bu kadar fazla diye de düşünebilirsiniz. Tüm bunlar birleştiğinde ise kafanızın bir miktar karışması ve ardından yanlış karar vermeniz çok olası bir durumdur.

Yanlış karar vermeden önce kendinize bir liste hazırlayın. Örneğin, incelediğiniz paketler içerisinde işletmeniz için zaruri ihtiyaçlar (yani yazlımdaki özellik) neler. Hangi özellik olmazsa işleriniz aksar veya hangi özellikler olmalı ki işleriniz tıkır tıkır ilerlesin ve size çok bir iş kalmasın.

Bir E-Ticaret Yazılımında Aranması Gereken Önemli Maddeler

 1. Ödeme Yöntemleri
 2. Kargo Takip Modülü
 3. SMS ve E-posta Entegrasyonları
 4. Fatura Yazdırma Modülü
 5. Muhasebe Modülü
 6. Pazaryeri Entegrasyonları
 7. Ürün Varyant Seçenekleri
 8. Yazılım Ücreti ve Desteği
 9. Firmanın Güvenirliği

Şimdi bunları tek tek açıklayarak daha net anlamanızı sağlayayım.

1- Ödeme Yöntemleri

Ziyaretçilerinizin ürünü satın alırken tercih edeceği alternatif ödeme yöntemleri olması gerekir. Bir çok kişi kredi kartı tercih edebilir fakat yeni bir site açtığınızda insanların güvenini kazana kadar kapıda ödeme yöntemini tercih etmelerini sağlayabilirsiniz. Hatta bu özellik eski bir firma olsanız dahi kredi kartı kullanmayan kişiler için de önemlidir. Kartı olmayan kişilere de hizmet verebiliyor olmanız tercih sebebi olmanızı sağlayacaktır.

2- Kargo Takip Modülü

Ürünü satın alan kişilerin kargolarını takip edebilmesi için kargo takip kodunu SMS veya E-posta ile müşterilerinize iletmenizi sağlar. Bu sayede kargosunun ne zaman yola çıktığını öğrenen kişi eğer evde olmayacaksa bile evde olan bir kişiye haber vererek ürünün iade olarak size dönmesine engel olacaktır. Küçük bir özellik olarak görünse bile kazançlarınızı olumlu etkileyebilecek bir özelliktir.

3- SMS ve E-posta Entegrasyonları

Hem kargo modülü ile entegre çalışması hem de müşterilerinize kampanya dönemlerinde  bilgi vermenizi kolaylaştıran önemli bir özelliktir.

4- Fatura Yazdırma Modülü

E-ticarete başlamadan önce faturalarınızı elle yazıyorsanız bu modül işinizi çok kolaylaştıracaktır. Siteniz üzerinden alınan ürünü, adedini, fiyatını ve KDV’sini hesaplayarak, bunu sistem üzerine yüklediğiniz faturaya hızlı ve kolay bir şekilde yazdırmanızı sağlar. Hatta bir sonraki maddede anlattığım muhasebe modülü varsa işleriniz daha da kolay olur.

5- Muhasebe Modülü

Muhasebe modülü olan bir yazılımda siz hiçbir şekilde fatura yazdırma ve gönderme işlemi ile uğraşmazsınız. Yazılım içerisinde bulunan muhasebe programlarından herhangi birine entegrasyon yapmanız durumunda (Örneğin Paraşüt vb.) sistem belirlediğiniz gün veya saat içerisinde faturayı otomatik oluşturarak müşterinize mail ile gönderecektir.

6- Pazaryeri Entegrasyonları

Ürünlerinizi daha önceden kayıt olduğunuz pazar yerleri ile entegre etmenizi sağlar. Başarılı bir entegrasyon işleminden sonra ürünlerinizi pazaryerlerine istediğiniz fiyat ve stok adedinde gönderebilir ve pazaryerinde yapılan satışları de yine sitenizden kontrol etmenizi sağlar.

7- Ürün Varyant Seçenekleri

Çok varyantlı ürünlere sahipseniz bu özelliğin olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin bir ayakkabı siteniz varsa renk, numara gibi varyantları oluşturabilmeniz ve bunlara ayrı ayrı stoklar girebilmeniz gerekir.

8- Yazılım Ücreti ve Desteği

E-ticaret için her firmanın mutlaka bir bütçesi ve planı olmalıdır. Eğer küçük çaplı bir işletmeniz varsa mümkünse yıllık ücret ve ekstra ücretlerin olmadığı bir e-ticaret yazılım paketi almanızı tavsiye ederim. Aradım bulamadım demeyin ben bizzat kendi yönettiğim e-ticaret sitesinde böyle bir yazılım kullanmaktayız. Yıllık ücreti olmayan bir yazılım için Weberka.com adresini inceleyebilirsiniz. Yalnız şuna dikkat edin. Yıllık ücret alınmayan sistemlerin içerisinde alan adı ve hosting dahil olmaz bu durumda alan adı ve hosting hizmeti için de ayrıca hizmet almanız gerekebilir. Bu durumda yine Weberka.com ile tüm ihtiyaçlarınızı çözebilirsiniz.

9- Firmanın Güvenirliği

Elbette uygun ve ucuz diye önümüze gelen ilk firmadan yazılım anlamanız gerekir. Öncelikle firmanın referanslarına ve kendi sitesinin kalitesine bakarak bir ön bilgi edinmelisiniz. Varsa referanslarına ulaşıp, yazılım ve firma hakkında biraz bilgi toplayabilmeniz, karar vermeniz ve sonrasında mağdur olmamanız için önemlidir.

Bu yazımda SEO’dan hiç bahsetmedin diyenler olacaktır fakat SEO bir modül değildir. İnternet ile ilgili her yapılan işte Mobil Uyumluluk ve SEO zaten çok önemlidir. Bunu artık her yazımda tekrar tekrar yazma ihtiyacı duymuyorum. İnternet alışverişlerinin %95’i mobil cihazlardan yapıldığı için artık bunu biliyor olmanız lazım.

BENZER KONULAR

1 Yorum

 1. 26 Eylül 2021

  […] faydalı olacaktır. Ayrıca bu iş için ayırdığınız bütçeyi doğru yerde harcamak için E-Ticaret Yazılımı Alırken Bunlara Dikkat başlıklı yazımıza da göz […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.