En Düşük Reklam Bütçesi Kaç Olmalı

Eticaret siteleri için reklam bütçesi ayarlamak, bütçesi kısıtlı olan kişiler için önemli bir konudur. Eğer bütçeniz kısıtlı olmasına rağmen eticaret sitesi açtıysanız, düşük reklam bütçesi ile olabildiğince fazla kişiye ulaşmak istemeniz normaldir. Çünkü yazılım, ürün, tanıtım masrafları derken belki de ilk 4-5 ay hiçbir şey kazanmadan sadece cebinizden harcamanız gerekebilir. Böyle bir durumda sitenizi açıp öylece müşteri gelmesini de bekleyemezsiniz; ki bekleseniz bile siteniz henüz çok yeni olduğu için büyük ihtimal hiç ziyaretçiniz olmayacaktır.

reklam bütçesi

En Düşük Reklam Bütçesi Kaç Olmalı

Instagram ve Facebook reklamlarında bizzat reklamlarını yönettiğim bir eticaret sitesinde 2 yıldır denemiş olduğum günlük fiyatları ve izlediğim yöntemleri paylaşmak istiyorum. Bu site bir tesettür sitesi ve oldukça büyük bir hedef kitleye sahip. Bu yüzden reklam vermeden önce hedef kitlemizi iyi tanımamız ve onlara hangi kanallardan ulaşmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Bu konuda zaten en iyi seçenek olarak Instagram, Facebook ve Google reklamları var. Ben tercihimi Instagram ve Facebook reklamları üzerinde kullandım.

İlk sıralar günlük 10 TL ile haftalık deneme yaptım. Daha sonra 15-20-25-30-35-40-50 diye hafta hafta denedim. En sonunda en iyi performans aldığım fiyatı buldum yani 30 TL. Peki günlük 30 TL ile nasıl bir yol izledim hemen başlayalım.

Reklam Bütçesi ve Reklam Görseli

Benim hedef kitlemin çok büyük bir kitle olması onlara ulaşmamı kolaylaştıran en büyük etken oldu. Fakat her ulaştığım kişinin satışa dönüşmesi ilk sıralar pekte istediğim gibi olmadı. İnsanlara reklamı göstermeyi başardım fakat satış olmasını için insanları teşvik etmeniz de gerekiyor. Bunu da yaptığımız kampanya ve tasarımlarla yapmayı başardık.

Biraz araştırdıysanız Instagram ve Facebook reklamlarında görsel üzerinde kullanılan yazıların, resme oranla en fazla %30 olabileceğini biliyorsunuzdur. İşte bu kısım aslında insanları harekete geçirmek için önemli bir kural. Görsel üzerinde ne kadar fazla detay olursa insanların dikkati hep başka yönlere kayabileceği için bir süre sonra hangisine odaklanacaklarını şaşırarak reklama tıklamaktan vazgeçebiliyor. Buna e olarak tasarımların anlaşılır ve net olması da gerekiyor.

3-4 aylık fiyat ve tasarım denemelerinden sonra, günlük 30 TL ile başarıyı yakaladığımız reklam görselinde sadece şunlar vardı. Üzerinde sattığımız ürün bulunan bir kadın, insanları harekete geçirecek bir kampanya yazısı ve bir adet kargo bedava yazısı. İşte böyle bir görselle hem insanlara tek bir slogana odaklanmasını sağladık hem de çok düşük bir bütçe ile tıklama başı maliyetimizi 0,25 – 0,30 TL seviyelerine düşürerek daha fazla kişiye ulaştık.

Hedef Kitle

Hedef Kitle Belirlemenin Önemi

Reklam firmalarının bir çoğunda artık hedef kitlenizi daraltabileceğiniz özellikler mevcut. İlgi alanları, yaş sınırı, coğrafi bölge ve dil seçimi, evli, bekar, okul vb. özellikleri olabildiğince daraltarak hedef kitlenizdeki kişilere nokta atışı ulaşabiliyorsunuz. Bu durum reklam platformlarının, hizmet veya ürün satan kişi veya kurumlar için sunduğu EN ÖNEMLİ özellik dersek asla yanlış olmaz. Reklam veren bir kişinin ürün veya hizmetini sunabileceği kişilere bu kadar yaklaşabilmesi günümüz teknolojisinde insanların eticaret sitelerine yönelmesinde ve başarılı olabilmesinde büyük bir etkisi var.

Bu yazımda sizlere en düşük reklam bütçesi ile ulaşabileceğiniz en fazla kişiye ulaşma mantığını anlatmaya çalıştım. Fakat günlük 30 TL ve anlaşılır bir reklam görseli ile anlattığım yöntemin doğru bir hedef kitle belirlenemezse hiçbir faydası olmaz. Bu yüzden bütçenizi boş yere harcamamanız için ürününüzü veya hizmetinizin kimlerin göreceğine iyi karar vermeniz gerekiyor.

Ek olarak ben yönettiğim site için en düşük bütçe ile bize yetebilecek satış seviyesine ulaşmayı başarmış olabilirim fakat bu belki sizi tatmin etmeyebilir. Böyle bir durumda siz elbette reklam görselini söylediğim gibi sade ve anlaşılır yaparak bütçenizi artırma yoluna gidebilirsiniz. Bu konuda anlatmak istediğim mantık sadece günlük 30 TL ile başarılı olursunuz demek değil, 30’nin altında vereceğiniz rakamlar bütçenizi boşa harcıyor olabilirsiniz demektir.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.