Gem Coin Nasıl Bulunur?

Henüz kendini kanıtlamamış, çok yeni veya keşfedilmemiş proje coinlerine Gem Coin olarak biliniyor. Bu yazıda işin profesyoneli tarafından detaylı olarak anlatılmış bir kaynaktır.

Gem Coin Nedir?

Gem’in ingilizce anlamı mücevher’dir. Bu coinler yüksek kazanç potansiyeli barındırabileceği için “Gem Coin” olarak anılmaktadır. Gem coin, projesi başarılı olup, yükselme potansiyeli olan ve henüz çok kişi tarafından farkedilmemiş fırsat coinleridir.

Gem Coinler, Projelerinin başarısı doğrultusunda, henüz büyük kitlelerce tanınmadığı için çok fazla yükselme potansiyeli bulunur. Gem Coinler, Trade’den çok yatırım olarak orta ve uzun vadeli beklenti ile değerlendirilmelidir.

Scam Coin Nedir?

Scam coin, dolandırıcılık için piyasaya sürülen coinlerdir. Shit Coin olarak da anılır. Bu coinler, piyasaya gem coin olarak sunulur ama tespit edilmesi -teknik bilginiz yoksa- çok zordur. Herhangi bir ağ üzerinde çok kolay oluşturulurlar. (ETH&BSC)

Bu coinlerin bir çoğu açık kaynak kodlarla piyasaya çıkmaktadır ve herhangi bir coinin kodlarını alarak, ismi değiştirilip piyasaya sunulması bir kaç saatte tamamlanabilir. Bu coinlerin grafiğine genelde poocoin.app sitesi üzerinden bakılır.

Scam Coinler nasıl tespit edilir?

Genelde piyasaya sürüldüklerinde satışa kapalıdır, sadece alım vardır. Bu yüzden geri satamadığınız için paranız onlarda kalır.

Coin piyasaya çıkmadan önce sahte paralar ile şişirilir. Sonrasında yükselişi görenler para yatırdıkça satış ile paralar dolandırılır.

Bkz: Rugpull

Gem Coin

Slippage Tolerance Nedir?

Piyasaya çıkarken kayma değeri yüksek tutulur. Bu değer “Slippage Tolerance” olarak geçer. Kayma değeri şu mantıkla çalışır: Yatırım: $100 Kayma Değeri %10 $100’dan %10 keser ve bunun yarısını coinde bekleyenlere belirli aralıklarla dağıtabilir.

Aslında yatırdığınız $100, hesabınıza $90 olarak yansır. 2x yaptığınızı ve $180 paranız olduğunu varsayalım. Bu parayı çekmek istediğinizde de %10 keser ve hesabınıza $162 olarak yansır.

Bu değer genelde %10’dur fakat bunu %100 yapanlar da olduğu için, alım yapmadan önce kontrol etmek gerekir. Paranızın tamamı kayma değerine giderse tüm yatırımınız gidebilir.

Başka bir seçenek ise, Her şey normal iken birden tüm paraları toplayıp kaçabilirler ki en yüksek ihtimal budur. Tam da bu ihtimal yüzünden “Scam Coin” olarak adlandırılır. Bu yüzden projenin ekibi hakkında araştırılma yapılmalıdır.

Rugpull Nedir?

Rug pull, proje ekibinin kripto varlığın merkezi olmayan borsadaki havuzunun likiditesini çekip toplanan parayla ortadan kaybolduğu bir dolandırıcılık türüdür.

Proje, sadece projeyi çıkartan kişilere kazandırır. Bunun iki yolu vardır:

  1. Projeyi çıkaranlar tüm coinleri tepede satar ve proje üzerine çalışmayı bırakırlar.
  2. Proje çıkmadan evvel alım yapanlar, proje çıktıktan sonra alım yapan oldukça ürünü eşzamanlı olarak satarlar.

Gem Coin Nasıl Bulunur?

Her ne kadar Gem Coinler yüksek risk içerse de, beraberinde yüksek kazancı da getirebilir. Borsalarda coinler %20 30 50 yaparken gem coinler 10x 50x 100x potansiyeline sahiptir. Tabi aynı miktarda kaybetme riski de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu yüzden Gem Coin yatırımları, kaybetseniz bile üzülmeyeceğiniz bir meblağ ile yapılmalıdır. Scam olmayan coinler genelde, – coinmarketcap.comcoingecko.com Sitesinde listelenir.

Gem Coin

Bu sitelerde listelenmek hem yatırımcılarına güven verir hem de daha yüksek kitlelere ulaşmalarını sağlar. Bu sitelerde listelendiklerinde artış gösterirler ve genelde @CoinMarketCap‘te listelenen bir coin, @coingecko‘da listelenen bir coine göre daha fazla artış gösterir.

CoinMarketCap’ te yeni listelenen coinleri bulmak, bir diğer anlamı ile Gem avlamak için, coinmarketcap.com/tr/new/ Bu link üzerinden inceleme yapmanız gerekir.

Coinlerin grafiklerine bakmak için CMC’de verilen “Contract” adresini kopyalayıp, poocoin.app üzerinden kontrol etmeniz gereklidir. Örnek: poocoin.app/tokens/(BU ALANA KONTRAT GELECEK)

Bir diğer Gem sitesi: TokenSniffer

Bu site, diğer siteler kadar güvenli olmamakla beraber, CMC’de listelenmeden önce yakalama ihtimalinin yüksek olduğu bir sitedir. Bu sitede yeni çıkan coinler, yeni yükselişe geçen coinler ve scam coinler bulunur. tokensniffer.com

Yeni çıkmış bir coin, scam listesinde değil diye scam olmadığı anlamına gelmez ve bunu göz önünde bulundurmalısınız. Coinlerin contract address’lerini kopyalayıp “Poo” üzerinden aratabilir, grafiklerine ve detaylarına bakabilirsiniz.

Bir diğer Gem sitesi: Coinhunt

Bu sitede günlük çıkan coinler listeleniyor. Ayrıca diğer coinlerin istatistiğini de bulabiliyorsunuz. Coin aramadan kesinlikle bakmanız gereken bir site. coinhunt.cc

Gem Coin’i almadan önce, scam olup olmadığı konusunda uyaran bu siteye de kullanabilirsiniz. “Binance Smart Chain Scam Detector” bscheck.eu

Kaynak:

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.