Gem Coin Nedir ve Nasıl Alınır?

Gem Coin, henüz adı fazla duyulmamış ve keşfedilmeyi bekleyen kripto varlıklardır diyebiliriz. Adını sanını duymadığımız bir çok gem coin, araştırıp yatırım yapan kişilere 50-100 kat para kazanma şansı sağlamıştır. Bu yüzden son zamanlarda büyüklü küçüklü bir çok yatırımcının radarında bu gem coinler yer alıyor. Bu yazımda gem coin nedir, gem coin alırken nelere dikkat edilmelidir, gem coin nereden alınır, gem coin nasıl bulunur gibi konulara değineceğim.

Gem Coin Nedir ve Nasıl Alınır?

Gem Coin Nedir?

Gem’in ingilizce anlamı mücevher demektir. Bu coinler yüksek kazanç potansiyeli barındırabileceği için gem coin denilmektedir. Gem coin, projesi sağlam olup yükselme potansiyeli olan coinlerdir diyebiliriz. Neden diyebiliriz diyorum, çünkü her gem coin bu potansiyeli sahip olmamakla birlikte dolandırıcı/scam da olabiliyor. Henüz büyük kitleler tarafından keşfedilmemiş, projesi/ekibi sağlam ve bol sıfırlı (0.00001 dolar gibi) fiyatlara sahip olan bu dijital varlıklara bir miktar yatırım yapmak orta-uzun vadede (1-2 yıl veya daha az) yatırımınızı 50-100-300 kat artırma şansı veriyor.

Gem Coin Alırken Dikkat?

Yatırım yapılacak coin ne olursa olsun iyi araştırılmalıdır. Para kolay kazanılmıyor bu yüzden “amaaan çok ucuz nasıl olsa alayım 100 dolarlık” diye düşünerek yatırım yapmayın. Bu miktar sizin için küçük olabilir ama bu şekilde düşünen binlerce kişi olabileceğini düşünürsek ve yatırım yaptığınız coin scam çıkarsa, sahiplerinin oradan milyon dolarlar kazanabilir. Piyasalarda bu şekilde kolay para kazanıldığını bilen, gören ve duyan sahtekar kişilerin olabileceğini varsayarsak, bu tarz scam/dolandırıcı projelerin çoğalması sektöre olan güveni sarsar ve arkasında bir çok zararlı insan bırakır.

Bu yüzden, gem coinlerin sahiplerini ve ekibini iyi araştırmanız, web sitelerine verdikleri önem ve proje bilgilendirmelerini iyi okumanız gerekir. Web sitesinde izleyecekleri yol haritasına bakılarak sözlerini tutup tutmadıklarını doğrulamanız gerekir. Sosyal medya hesaplarının mutlaka olması lazım ve varsa ne kadar aktif kullandıklarını, yatırımcılarını nasıl bilgilendirdiklerini araştırmak gerekir.

Scam Coin Nedir?

Scam coin, dolandırıcılık için oluşturulan coinlerdir. Bunlar piyasaya gem coin olarak sunulur ama tespit edilmesi teknik bilginiz yoksa çok zordur. Yeni çıkan coinler herhangi bir ağ üzerinde oluşturulurlar ve bu çok kolaydır. Örneğin ether veya bsc ağında coin oluşturmak çok kolaydır. Bir çok coin açık kaynak kodlarla piyasa çıkmaktadır ve herhangi bir coinin kodlarının alınarak adı değiştirilip piyasaya sunulması bir kaç saatte tamamlanabilir.

Bu kadar kolay bir şekilde piyasaya çıkarılan coinler, başta güzel bir hikaye yazılarak insanların dikkati çekilir. Daha sonra sahte paralarla coinin değeri yükseltilip insanların iştahını kabartırlar. Fomo’ya kapılanlar da hemen alım yapmaya başlar. Daha sonra bir kaç hafta/ay güzel bir artış yakalayan coinin değeri birden düşmeye başlar ve siz daha paranızı çekmeye fırsat olmadan belki de tüm yatırımınızı kaybedebilirsiniz.

Bu yüzden eğer teknik bilgiye sahip değilseniz bilen kişiler tarafından bilgi veya danışmanlık hizmeti alarak bu yatırımları yapın.

Fomo nedir?
Kelime anlamı olarak ise fomo, bir gelişmeyi kaçırma veya bir durumdan mahrum kalmaktan korkma olarak yorumlanabilir. Kripto para için çevirecek olursak, kripto paranın yükselişini kaçırma korkusu ile hemen satın alma işlemi denilebilir.

Gem Coin Nereden Alınır?

Yeni çıkan token/coinlerin scam olmadığını anlamak için öncelikle https://coinmarketcap.com/ ve https://www.coingecko.com/tr sitelerinde listelendiğinden emin olabilirsiniz. Genel olarak bu sitelerde listelenen projelerde belli özellikler arandığı için projenin scam olma ihtimali de düşmektedir.

Gem Coin

Yeni çıkan coinler hemen borsalarda listelenmez bu yüzden borsalardan alamazsınız. Bu tarz coinlerin bir sözleşme adresi olur ve bu adreslerle satın alınabilir. Yeni listelenen coinleri bulmak zordur fakat https://coinmarketcap.com/tr/new/ bu listeden kolaylıkla bulabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki  resimde işaretli coin bu yazının yayınlandığı tarihte listelenmiş. Hemen inceleyelim.

gem coin sözleşme adresi

Kırmızı ile işaretlenmiş yerde hangi ağ üzerinden alınabileceğini ve sözleşme numarasını bulabilirsiniz. Yine bu sayfada coin hakkında tüm bilgileri bulabilir ve yukarıda bahsettiğimiz detayları inceleyerek yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.