Google Adsense Ne Kadar Kazandırır 2021

Merhaba dostlar, bir kaç haftadır tasarimlazim.com adına Google Adsense için araştırmalar yapıyorum. Adsense maceram bundan yıllar yıllar önce başlamıştı fakat Google politikaları belli zamanlarla değiştiği ve geliştirildiği için başvuru tasarimlazim.com’a başvuru yapmadan önce incelemeler yaptım ve yapıyorum.

Google Adsense

Google Adsense nedir?

Adında da anlaşılacağı üzere teknoloji devi Google’ın bir hizmetidir. Google Adsense, reklam verenlerle yayıncıları buluşturan bir reklam platformudur. Yani Google reklamı vermek isteyen kişi veya kurumlar Google Ads’e üye olduktan sonra panelleri üzerinden reklamlarını oluşturuyor ve bu reklamlar Adsense yayını yapan sitelerde son kullanıcılara gösteriliyor.

Google’ın reklam seçenekleri çok fazla fakat bunların en başında Google aramaları ve görsel reklamlar geliyor. Google’da herhangi bir şey arattığınızda karşınıza çıkan listenin en başındaki reklamları görmüşsünüzdür. İşte o reklamlar Google ile Google Ads üyeleri arasında hizmet alışverişi olarak ilerlerken, görsel reklam seçeneği seçen reklam verenlerin reklamları da yayıncı sitelerde görüntülenmektedir.

Google Reklamları ve Çalışma Mantığı

Örnek vermek gerekirse ben ayakkabı satıcı olayım. Google Ads’e üye oluyorum ve reklam oluşturmaya başlıyorum. Panelimden arama reklamları ve görsel reklamları seçerek reklamımı yayına aldım diyelim. Bu durumda onaylanma sürecine giren reklam eğer herhangi bir politika hatası yoksa yayına başlar ve sizin belirlediğiniz anahtar kelimelerde arama yapan kişilere Google aramalarında gösterilir. Reklam veren kişiler, aramalardan gelen tıklama başına Google’a para öderler.

Eğer arama yapan kişiler daha sonra tasarimlazim.com gibi Adsense reklam yayını yapan sitelere girerse, reklamda oluşturduğunuz görseller veya reklam metinlerinizin bulunduğu bir reklam yayıncı sitelerde gösterilir. Bu gösterim sonucunda reklam verenin bütçesinin bir kısmını Google alırken büyük bir kısmını ise yayıncı site sahibi kazanmış olur.

Google Ads

Şimdi gelelim asıl konumuza, Google Adsense reklam yayını yapan sitelerin ne kadar kazandığına.

Google Adsense Ne Kadar Kazandırır?

Öncelikle şunu söyleyelim, reklamlardan elde edeceğiniz kazançlar her site için farklıdır ve net bir kazanç oranı yoktur. Sitenizdeki reklamların görüntülenme sayısı, gösterim sayısı, sayfa BGBG, TBM ve Sayfa To oranları sitenizin kazançlarını belirleyen 5 temel etkendir.

Kısaca bunların ne işe yaradığına bakalım:

  • Sayfa Görüntülenme: X sitesinde her sayfada 5 reklam olsa, o sayfada 20 kere görüntülense, çıkacak olan Görüntülenme Sayısı 20’dir.
  • Gösterim Sayısı: X sitesinde her sayfada 5 reklam olsa, o sayfada 20 kere görüntülense, çıkacak olan Gösterim Sayısı 100’dür.
  • Sayfa BGBG: X sitesinin aynı şartlarda 1000 gösterim başına verdiği kazançtır.
  • TBM: Reklam verenin parasından, Google payının çıkarılmasıyla size kalan tık başı maliyettir.
  • Sayfa To: X sitesinin 100 ziyaretçisi var, 5 i reklama tıklıyorsa, sayfa to oranı %5’tir.

Yani sonuç olarak;

  1. Site içeriğiniz ne kadar fazla kitleye hitap eder ve kaliteli olursa, o kadar fazla tekil hit çeker ve sayfa görüntüleme oranı artar.
  2. Sitenize gelen tekil ziyaretçiler ne kadar fazla içeriği gezer ve reklam görürse gösterim sayınız artar.

Ziyaretçi sayınız, gösterim sayınız ve tıklama sayısı ne kadar fazla olursa kazançlarınız da bir o kadar fazla olacaktır.

BENZER KONULAR

1 Yorum

  1. Aleks 777 dedi ki:

    Hepsini okudum çok güzel anladım. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.