Görsel İletişim Tasarımcı ve Grafik Tasarımcı Farkı

Görsel İletişim Tasarımcı ve Grafik Tasarımcı arasında çok bir fark olmasa da bakış açısı, ilgilendikleri ve hizmet verdikleri alanlar arasında farklar olduğunu söyleyebilirim. Eğer bu mesleği tercih edecekler olan arkadaşlar varsa öncelikle bu iki benzer unvanın farkını iyi anlaması gerekir.

Grafik Tasarımcı

Görsel İletişim Tasarımı Nedir?

Teknolojinin gelişimi ile iletişim şekillerinin değişimi sonucu meslek gruplarının kendi içerisinde dallarına ayrıldığı son 10-15 yıl içerisinde oluşan bir alandır. Bir diğer yandan da bu yönde hizmet veren kuruluşların verdiği/verebildiği hizmetin ayrımı olarak da söylenebilir. Daha önceki yıllarda standart olarak ilerleyen tasarımların çağın ihtiyaçlarına uygun ilerleyebilmesini sağlamak amacıyla bu meslek grubu iki farklı alana bölünmüş dersek yalan olmaz.

Offline diye tabir ettiğimiz, durağan yayınlar gittikçe önemini yitirirken, daha dijital temelli ortamlarda çözüm üreten, görsel iletişim tasarımlarının önemi arttı. Bu yüzden üniversitelerde güzel sanatlar fakültesinden sonra iletişim fakültesi bünyesine görsel iletişim ve tasarımı bölümü dahil edildi. Bu bölümden mezun olduğunuzda kendinizi grafik tasarlayan biri olarak değil, tasarım kurallarına hakim ve çok geniş bilgi birikime sahip birer Görsel İletişim Tasarımcısı (Visual Designer) olarak bulacaksınız.

Örneğin, arayüz tasarımları, kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefleyen tasarımlar (UI/UX), hareketli ekran görüntüleri, kullanıcıyla etkileşimli tasarımlar ve tüm bunların üretildiği programlara hakim olmanız bu eğitim ile mümkün. Tabii ki bu bölümü okuyan herkesin çok iyi birer tasarımcı olacağını söyleyemem çünkü tasarım, içinizdeki üretkenliğin dışa vurumu olarak sizin ne olacağınızı gösterecektir.

Bu unvana sahip kişiler Dijital Reklam Ajanslarında tecrübelerine ve yeteneğine göre iş olanağı bulabileceği gibi, bu bölüm için endüstriye hizmet eden, kariyer olanakları geniş bir alan diyebiliriz.

Grafik Tasarımcı Kimdir?

Logo, kurumsal kimlik, ambalaj tasarımı, katalog, dergi ve broşür gibi baskıya yönelik yapılan işlerin tamamı birer grafik tasarım ürünüdür. Grafik Tasarımcı (Graphic Designer) unvanına sahip kişiler daha çok bu işlere hedef odaklı eğitilmişlerdir. Ders içerikleri Görsel İletişim Tasarımı  gibi multidisipliner bir yapıda değildir. Çok sayıda program diline hakimdir ancak özellikle günümüzde daha dar bir alanda iş bulabilmektedirler.

Grafik Tasarım

Görsel İletişim Tasarımcı ve Grafik Tasarımcı Farkı

Grafik Tasarımı bölümünden mezun olan olan kişiler Grafik Tasarımcı (Graphic Designer) olarak adlandırılırken, Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun olun kişilere Görsel İletişim Tasarımcısı (Visual Designer) denir. Bu iki meslek grubuna kariyer olanağı sağlayabilen mecralar Klasik Reklam Ajansı ve Digital Reklam Ajansları’dır.

Klasik reklam ajansları offline reklamcılık disiplinine sahip kuruluşlardır ve çoğu, grafik tasarım mezunlarına hitap ederler.

Dijital reklam ajansları ise daha çok online, interaktif, deneyim üzerine kurulu ve güncel içerikler üretilen yerler olarak bilinir. Yani bu durumda, dijital reklam ajansları için multidisipliner bir tasarım anlayışı içinde yetişen görsel iletişim tasarımı mezunları doğal olarak kendine daha çok yer bulabiliyorlar.

Yetenek Gerekir mi?

Yetenek, özellikle Görsel İletişim Tasarımı söz konusu olduğunda, zeka ve bilgiyi entegre biçimde yönlendirmek ve üretime dönüştürmek anlamına geliyor. Bu yüzden üniversitelerin bu bölümlerini tercih edenler için yetenek sınavları yapılmaktadır. Bu bölümlerden mezun olmayı başaran kişilere yukarıda bahsettiğim gibi ajanslarda iş bulma olasılığı yüksektir. Fakat ajanssınız sizden yeri geldiğinde yaratıcı fikir ve üretken olmanızı bekleyebileceği gibi, bir fikir verip bunun üzerinde çalışma yapmanızı da isteyebilir. Sonuç olarak yetenek, bir tasarımcıda olması gereken en önemli özelliktir ve benzeri olmayan bir şeyi üretmek bu işin en can alıcı noktasıdır.

Eğer belli bir yeteneği sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu yönde kendinizi geliştirmek istiyorsanız bol bol tasarım örnekleri araştırmanz, izlemeniz ve denemeler yapmanız gerekir. Yaptıkça içinizdeki yeteneği ortaya çıkarabilir veya farklı bir yeteneğinizin olduğunu keşfedebilirsiniz.

BENZER KONULAR

3 Yorum

  1. Göktuğ D. dedi ki:

    Aslında ikisi de aynı şey ama görsel iletişim tasarımcı sanırım daha geniş çaplı ve vizyon bakımından bir tık ileride 🙂

  2. Fatih Sincanlı dedi ki:

    okulunu okuyanla okumayan arasında vizyon farkı olabildiği gibi kimi okumuş insandan daha iyi vizyonu olan grafikerler de mevcut hocam.

  3. Tasarımcı Blogger dedi ki:

    Çok haklısınız Fatih bey, bu durumun okulla bir alakası yok tüm olay kendini geliştirmekle alakalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.