Güneş Gözlüğü Seçerken Bunlara Dikkat!

Daha çok yaz aylarında kullanımı artan güneş gözlüğü ile alakalı dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımda yorumlamaya çalıştım.

Yaz mevsiminde kesinlikle insanların en çok kullandığı aksesuarlardan bir tanesi güneş gözlükleridir. Peki güneş gözlüklerini kullanan her kişi bilinçli midir? Sanırım bu sorunun cevabi kocaman bir hayır… Kimisi gösteriş, kimisi aksesuar, kimisi de gerçekten güneşten korunmak için takar güneş gözlüklerini ancak bir çok kişi güneş gözlüğünün özelliğinden çok görünüşüne önem vermekte maalesef.

Güneş Gözlüğü

Güneş Gözlüğü Seçerken Bunlara Dikkat!

Güneş gözlüğü almaya karar verdiyseniz ilk olarak alacağınız güneş gözlüğünün ultraviyole (UV) filtresi var mı? Varsa kaç derece buna dikkat etmesi gerekir. Güneş gözlüğü camları, ultraviyole ışınlarını absorbe ediyor mu (yani emme derecesi) güneş gözlüğünün cam rengine göre anlaşılabilmektedir. Koyu renkli güneş gözlükleri ultraviyole ışınlarını daha fazla kırar. Ancak çok fazla koyu renkli cam kullanmak görme yetisinde sakıncalara yol açabileceği için satın almayı düşündüğünüz gözlüğün cam rengi tercihini doğru yapmanız gerekir. Bu yüzden dünya genelinde tercih edilen ve önerilen en sağlıklı güneş gözlük renkleri yeşil, gri, kahverengi olanlarıdır. Tabii ki bu da gözlüğün nasıl göründüğüne göre değil gözünüzün durumuna göre seçilmesi gerekiyor.

Sağlıklı Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalıdır?

Güneş gözlüğü seçerken bir başka dikkat etmeniz gereken husus ise güneş gözlüğü çerçevesinin yeterli genişlikte olması ve gözünüze mümkün olduğunca yakın durmasıdır. Güneş gözlüğü tercihinizi yaparken daha çok göz yanlarımızı ve üst – alt kısımları tamamen örten modellerden yana kullanırsanız gözünüzün sağlığı içi doğru tercih yapmış olursunuz.

Sahte Güneş Gözlüğü Takmaktansa, Hiç Takmamak Daha İyidir!

Ultraviyole (UV) ışınlarını doğrudan engelleyemeyen gözlükler, gözbebeğinin gözün kendini doğal yolla koruma özelliğini devre dışı bırakır. Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık ortamda iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları açık gözbebeğinden içeri çok fazla oranda girer. Bu nedenle, UV filtresi olmayan sahte güneş gözlükleri kullanılmamalıdır.

Her Pahalı Gözlük, Kaliteli Demek Değildir!

Alınacak olan gözlüğün mutlaka “UV ışığını engelleyici” özellikte olması gerekir. Ancak bu özelliğine sahip olmayan gözlükler herhangi bir koruma sağlamadığı gibi göze zararı daha fazla olur. Çünkü renkli cam takıldığında göz bebeği küçülmez. Böylece zararlı UV ışını göz içine bol miktarda girer.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.