Instagramda Satış Yapmak

Son zamanlarda en çok sorulan instagramda satış yapmak konusuna bu konuda kısa ve öz olarak değinmek istiyorum. Günümüz teknoloji çağı olduğu için artık mağazalar sanal ortama taşındı. Hal böyle olunca herkesin aklında nasıl site açarım, hangi sosyal medya platformunda nasıl satış yapabiliriz gibi sorular yer alıyor. Eğer internetle aranız iyi değilse bu işler biraz zorlu ve can sıkıcı geçebilir çünkü daha önce hiç alışkın olmadığınız şeyler görüp öğreneceksiniz. Aklınızdaki tüm sorulara cevap olabilecek bir içerik şimdi elinizin altında. Haydi başlayalım.

İnstagram Nedir?

Ohoo çok başa sardın demeden önce satış yapacağınız yerlerin kitlesini ve ne işe yaradığını bilmeniz lazım. Ben biliyorum insanlar resim ve videolarını paylaşıp birbirlerini takip edip beğeniyorlar, abuk subuk video paylaşanlar da oluyor vb. diye düşünüyorsanız evet tam da öyle bir yer 🙂 Şaka yapmıyorum doğru biliyorsunuz. Fakat bu instagram’ın görünen kısmı, buz dağının görünmeyen ve bilinmesi gereken daha çok şeyi var. Örneğin instagramda satış yapmak için insanlar neye dikkat ediyor veya buradaki insanlar sizin doğru hedef kitleniz mi? diye düşünmek ve araştırmak gerekiyor.

İnstagramda insanlar öncelikle hesabın takipçi sayısına bakarlar eğer çok fazla kişi takip ediyorsa “hmm bende takip edip bir araştırayım” diye düşünürler. Bir kaç gün sonra paylaşımlarınızın kalitesi, beğeni sayısı ve gelen yorumlara bakarak sizden ürün satın alıp almayacaklarına karar verirler. Ürününüze güvenmiyorsanız ve bu işten çabuk sıkılacak biriyseniz bu olaylara hiç bulaşmayın bırakın gerçekten hakeden kişiler satış yapsın diye düşünenlerdenim. Çünkü günde binlerce hesap açılıyor ve bir ay bile dolmadan sayfalar ilgisiz boş boş kalıyor, kısacası internet ortamına bir kaç çöp sayfa daha katılmış oluyor.

Tam tersi düşünüyorsanız şunlarla başlayabilirsiniz:

1- İnstagram.com girip kayıt olun ve bir işletme profili açın.
2- Profilinizi işinize göre düzenleyin.
3- Ürün veya Hizmetlerinizi tanıtan görseller hazırlayarak paylaşıma başlayın.
4- Sponsorlu reklamlar vermeye başlayın.
5- Bütçeniz fazla ise Influencerlarla işbirliği(sponsorlu içerik paylaşımı) yapın.

Bunları şimdi başlıklar halinde detaylandıralım.

1- İnstagram İşletme Profili Açmak

Akıllı cihazınıza Instagram uygulamasını indirin ve kayıt olun. Kayıt aşamasında işinize uygun bir hesap adı belirleyin ve işletme profilini seçerek işinizle alakalı bilgileri, kategoriyi vb. seçin. Bu adımdan sonra sizinde artık bir instagram hesabınız var demektir.

2- Profilinizi Düzenleyin

İşletme profilinize giriş yaptıktan sonra Profili Düzenle kısmına girip buradan logonuzu, iletişim bilgilerinizi ve varsa internet sitenizi profilinize ekleyebilirsiniz. Bunlar insanların size güvenini artıracak ve satışa dönüştürecek etkenlerdir bu yüzden doğruluğundan emin olunuz. Buradaki bilgilerle size ulaşmak isteyen kişilerin size ulaşamaması size eksi değer kazandırır.

3- İşinizle Alakalı Paylaşımlar Yapın

İşte instagramın en güzel adımına geldiniz. İnsanlara ne sattığınızı, ne iş yaptığınızı anlatacağınız o güzel an. Bir ürün veya hizmet satacaksanız bunu insanlara en kısa ve öz haliyle anlatmanız gerekir. Paylaşımlarınıza uzun uzun ürünü anlatan cümleler yazmak yerine, kısa bir slogan veya kısa bir cümle ile ürün/hizmeti gösteren bir görsel tam istediğiniz hedef kitleye sizi bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu işlemi haftada en az 3-4 kere yapmanız gerekir.

Bonus: Hafta sonları da insanlara iyi pazarlar, iyi hafta sonları gibi paylaşımlar yaparak sürekli ürün hizmet paylaşmadan, takipçilerinizi sıkmadan etkileşimde bulunabilirsiniz.

4- Sponsorlu Reklam Verin

Hesabınız şimdiye kadar söylediklerimizi yaptıysanız iyi gidiyor demektir. Fakat size şimdi gerçek müşterileri yani takipçiler gerek. Bununda kolay ama biraz masraflı yöntemi sponsorlu reklam vermektir. Satacağınız ürünün getirisine göre günlük belirleyeceğiniz bir bütçe ile düzenli olarak reklam vermeniz gerekir. Belli bir müşteri kitlesine ulaşana kadar bunu yapmanız sizin için biraz masraflı olacak fakat ürün satmak istiyorsanız reklam kesinlikle şarttır.

Peki reklamları neye göre nasıl yapacaksınız. Bildiğiniz üzere instagram, facebook’a ait bir platform bu yüzden de Facebook Business Manager yani kısaca reklam yöneticisini kullanarak hesabınıza veya sitenize potansiyel müşteriler çekebiliyorsunuz. Reklam oluştururken, yaş sınırı (20-55 yaş vb.), lokasyon(ülke, şehir, ilçe, mahalle vb.), cinsiyet (kadın, erkek vb.), ilgi alanı (sporla ilgilenenler, futbolu sevenler, beşiktaş taraftarı vb.) gibi bir çok özellik mevcut. Bunlar reklamı göstereceğiniz kitleyi işinizle akalı olabilecek kişilere indirgemenin mükemmel bir hali diyebiliriz. Teknoloji ve cihazlar geliştikçe insanların neleri beğendiği, neleri daha önce satın aldığı gibi kaynaklar veritabanında listeleniyor ve reklamlar bu kişilere bu şekilde gösteriliyor. Daha ne olsun, nokta atışı müşteri çekiyorsunuz 🙂

5- Influencerlarla İşbirliği Yapın

Influencer, kelime anlamıyla etkileyen kişi demektir. Influencer Marketing olarak da bilinen pazarlama türünü de icra eden kişilere denir. Sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesine sahip olan, bu takipçi kitlesini etkilemeyi başaran ve bu şekilde de takipçilerinin satın alma kararlarını değiştirebilme kabiliyetine sahip olan kişilere Influencer adı verilir. Sizlerde işinize uygun, takipçi sayısı ve doğru hedef kitleyi size gönderebilecek olan diğer bir adıyla sosyal medya fenomenleriyle iş birliği yapabilirsiniz. Bu kişiler sayfalarında paylaşacağı veya hikayelerinde söyleyecekleri bir kaç kelime işe size potansiyel müşteri gönderebildiği gibi takipçi sayınızı da bir anda bir kaç katına katlayabilirler.

Influencer Marketing oalrak bilinen bu işlemi günün her saati sponsorlu reklam gibi yapamazsınız elbette bu kişilerin bir paylaşımı takipçi sayılarına veya ne kadar popüler olduklarına göre artmaktadır. Bu yüzden 3-6 aylık periotlarla veya kampanya dönemlerinizde kullanmanızı öneririz.

İşte instagramda satış yapmak bu kadar kolay. Kime göre kolay, neye göre kolay orası da size kalmış 🙂

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.