İnternet Sitesi Nasıl Kurulur 2021

Herkesin sitesi var benimde bir tane olsun diye düşündüğünüz bir sırada aklınıza, İnternet Sitesi Nasıl Kurulur sorusu geldiyse bu yazımızda okuyacaklarınız fazlasıyla işinizi görecektir. Araştırmayı ve öğrenmeyi seven birisiyseniz, edindiğiniz bilgileri sitenizde yayınlayarak bir çok kişinin faydalanmasını istiyor olabilirsiniz. Veya çevrenizdeki insanların internet sitesi taleplerini bir iş fırsatına çevirmek için internet sitesi kurmayı öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Her iki seçenekte de bu yazımız size gereken bilgiyi verecektir.

Nasıl bir web sitesi kurabilirsiniz? Sitenizin fikri ne olacak?

Bir web sitesi kurmayı planlıyorsanız öncelikle bir fikriniz olması lazım. Yani kişisel bir blog mu kurmayı planlıyorsunuz yoksa sektörel bir firma sitesi mi ya da bir e-ticaret sitesi olabilir mi? Ya da tamamen farklı olarak ücretsiz web sitesi kurmak isteyebilirsiniz. Biraz sonra bu söylediğim tüm maddeler için neler gerekli ve ne yapmanız gerektiği konusunda detaylı bilgiler vereceğim. Önce bunları bir maddeleyelim;

 1. Kişisel blog sitesi kurmak
 2. Kurumsal sitesi kurmak
 3. E-Ticaret sitesi kurmak
 4. Ücretsiz site kurmak

Bu saydığım maddelerin hepsi size kazanç elde etmenizi sağlayacak maddellerdir. Kişisel blog sitesi kurmak ile başlayalım. Blogunuzda yaşadığınız deneyimlerden bahsedersiniz veya yazmak istediğiniz herşeyi yazarak kazanç elde edebilirsiniz. Tabi bu sadece yazı yayınlamak ile olmuyor, sitenize reklam yerleştirmeniz de gerekir. Kişisel blog açarsanız Google Adsense gibi yüksek kazanç getirisi sunan reklam platformlarına kayıt olup size verdiği kodları sitenize yerleştirerek kazanç elde edersiniz. Kurumsal site kurmak maddesinde ise bunu büyük ihtimal alt yapınız vardır yani daha önceden deneyimlisinizdir de kurabiliyorsunuzdur. İnternet sitesi kurduğunuz firmadan hizmet karşılığı ücret alarak para kazanırsınız. E-Ticaret sitesi kurmak maddesinde ise zaten adında da anlaşılacağı üzere kurduğunuz sitede satacağınız ürünleri veya yazılımları satarak para kazanırsınız. Ücretsiz web sitesi kurmak ise birinci madde ile aynı fakat tek farkı, alan adı ve hosting ücreti ödemeden ücretsiz bir alan adı ve hosting sağlayıcısı platformlardan site açarak reklamlardan kazanırsınız.

Web sitesi açmak için neler gerekir?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

1- Alan Adı (Domain)

İnsanların sitenize giriş yapması içi bir alan adı (domain) olması gerekir. Alan adı satan yerli yabancı en uygun satan yerlerden .com, com.tr, .net, .org vb. binlerce alternatifi olan uzantılardan bir tane adinizsoyadiniz.com gibi bir alan adı tescilleyebilirsiniz.

Bir alan adını en az 1 yıllık, en fazla 10 yıllığına tescil edebilirsiniz. (Tescillemek = Kayıt Etmek, Kiralamak)

Burada dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan birisi .com uzantısı en çok tercih edilen ve bilinen bir uzantıdır, internet sitesi fikrinize uygun .com uzantılı bir alan adı boş ise öncelikle olarak onu tercih etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Çünkü günümüzde bir çok kişi sitelerin sadece .com ile bittiğini sandığı için bilinirliği en kolay alan adı uzantısı olduğu için faydası çok olur. Artı olarak .com uzantısı daha akılda kalıcıdır, bir kişi sitenizi daha sonra tekrar ziyaret etmek istediğinde hatırladığı isminizin sonuna .com yazarak kolay bir şekilde tekrar sitenize uğrayabilir.

Diğer dikkat edilmesi gereken konu, alan adının yenileme ücretidir. Siz uygun fiyatlı alan adı satan bir firma ararken o firmanın kampanyasına denk gelip 0,99 dolara bir alan adı alabilirsiniz fakat 1 yıl geçtikten sonra alan adınızı yenilemek istediğiniz bu fiyatın 9-10 dolara yükseldiğini görebilirsiniz. Firmaların en çok tercih ettiğini satış yöntemlerinden biridir.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

2- Web Hosting

Alan adınızı yönlendireceğiniz ve üzerine bir site kurabileceğiniz bir web alanı olması gerekir. Web hostingi bilgisayarınızın kasası fakat daha küçüğü olarak düşünebilirsiniz. Bilgilerinizi ve dosyalarınızı bilgisayarınızda nasıl saklayıp barındırabiliyorsanız web siteleri de hostinglerde barındırılmaktadır.

Web sitesi fikrinize göre yeterli disk alanına ve diğer özelliklere sahip bir hosting paketi tercih etmelisiniz. Hosting paketi diyorum çünkü neredeyse tüm hosting satışı yapan firmalarda hostingler özelliklerine göre paket, paket ayrıştırılırlar. Eko paket, Pro paket vb… Bu paketlerde Disk Alanı, Aylık Trafik Limiti, Bağlantı Hat Hızı ve hosting içerisinde ne tür yazılımlar barındırabileceğinizi anlatan ifadeler yer alır. Hedeflediğiniz siteye yönelik özellik tercihi yaparak size en uygun paketi 1 yıllık kiralayabilirsiniz.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

3- Sunucular (İsteğe göre)

Hosting araştırmanız sırasında VDS, VPS, Cloud(Bulut) Sunucu veya Fiziksel sunucu gibi kavramlar görebilir, duyabilirsiniz. Bunları web hosting paketlerinden ayıran şey içlerinde binlerce web hostingi barındırabilecek güce, hıza ve disk alanına sahip olabildiği gibi ihtiyaca göre özelliklerinin ayarlanabildiği performanslı sunuculardır. Siz bir web hosting firmasından herhangi bir hosting paketi satın aldığınızda size bu sunuculardan birinde oluşturulan, belli özelliklerle paketler haline getirilmiş alanlar kiralanmaktadır.

Sunucular da tıpkı web hosting gibi özelliklere ayrılmış paketler halinde kiralanırlar. Sunucu paketinde Disk Alanı, Aylık Trafik Limiti, Bağlantı Hızı, RAM Sayısı ve Cinsi, İşletim Sistemi, Lokasyonu (Türkiye, Almanya gibi) ve içerisinde en fazla kaç site barındırabileceği gibi özellikler yer almaktadır.

Web sitenizi barındıracağınız web hosting veya sunucunun lokasyonu önemlidir. Eğer hedef kitleniz Türkiye’de yaşayanlar ise, burada yaşayan kişilerin sitenize daha hızlı bağlanabilmesi için Türkiye Lokasyon tercih etmeniz gerekir.

Peki bu sunucuları kimler kullanır, ne işe yararlar, ne gibi avantajları vardır? diye soracak olursanız, bu sunucular bir çok amaçla kullanılabilmektedir. Birincisi, VDS bir sunucuyu birden fazla sitesi olan kişiler kullanabilir. Her sitesi için web hosting almaktansa bir sunucu kiralayıp içerisine istediğini kadar internet sitesi kurabilir ve masrafları yarı yarıya kadar düşürebilir.

VDS ve diğer sunucuların fiyatları yüksek olduğundan ödeme planları yıllık yerine aylık olmaktadır. Fakat bu uzun süreli olarak ödeme yapamayacağınız anlamına gelmez. Hatta bir çok firma 3 aylık, 6 aylık veya 12 aylık ödemelerde indirim sağlayabilmektedir.

İkinci olarak e-ticaret siteleri, bir çok özelliği içinde barındıran veya tekil ziyaretçi sayısı binleri/milyonları bulan siteler bu sunucuları kullanmaktadır. Eğer siteniz anlık olarak binlerce kişiyi ağırlayacaksa güçlü bir internet alt yapısı, yüksek RAM ve işletim sistemine ihtiyaç duyacaktır.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

4- Platform Seçimi

Dünya üzerinde internet sitesi oluşturmak için çok fazla yazılım alt yapısı vardır. Bir kaç tane sayacak olursak bunları internet sitesi türüne göre ayırmak gerekir. Çünkü her yazılım ile her şeyi yapmak pek mümkün olmayabiliyor.

 • Blog gibi içerik yönetimi yapılacak siteler için; Joomla, WordPress, Drupal vardır ve kısmen ücretsizdir.
 • E-Ticaret siteleri için; PrestaShop, Magento, OpenCart ve WooCommerce’dir ve kısmen ücretsizdir.

BENZER KONULAR

4 Yorum

 1. Hayri Gök dedi ki:

  Ücretli site kuruyor musunuz bana yardımcı olsanız?

 2. Tasarımcı Blogger dedi ki:

  Mailinize dönüş yaptım Hayri bey.

 3. Emine dedi ki:

  Alan adı ve hostingimi aldım şimdi wordpress kurmayı öğreniyorum. Sitenizde daha çok wordpresss bilgisi var o yüzden ilk sitemi wordpress kuracağım 🙂

 4. Ali Öğren dedi ki:

  WordPress kurmayı başardım sayenizde hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.