Finans & Ekonomi

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi çekmek isteyen kredi sicili bozuk olan kişiler, bankalardan ret cevabı alabilmektedir. Fakat bu tür tüketicilere Kredi Veren Bankalar da vardır.

Kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen tüketiciler kara listeye alınmaktadırlar ve kredi çekmek veya kredi kartı almak için bankaya gittiklerinde olumsuz yanıt almaktadırlar. Kredi borçlarının zamanında ödenmesi bankalar için en önemli konulardan biridir. Bu şekilde kredi notu düşen kişiler kara listeye girerler ve tüm bankaların erişebildiği bir bilgi havuzunda oldukları için, diğer bankalardan da olumsuz yanıt alırlar. Bu kişiler sadece ülkemizde değil tüm dünyada da kara listeye girmektedirler. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından depolanan müşteri bilgileri kredi notlarının verilmesinde kullanılmaktadır. Buradaki kredi notları kredi başvurularının sonucunu da etkilemektedir.

Sicili Bozuk Olanlar Kredi Kullanabilir mi?

Kredi notu düşen ve sicili bozulan kişiler, bankalardan kredi almak da zorlandıkları için, sicili bozuk olana kredi veren bankalar konusu internet üzerinden çok sık aranmaktadır. Kredi kartı ve kredi kullananların geri ödemelerde sorun yaşamaları sonucu, bankalar tarafından kara listeye alınmaktadırlar. Kredi sicili bozuk olanlar, bankaların elindeki bu en büyük koz olan kredi notu kuralını geçmeleri gerekmektedir. Bu kişiler, bankasız olarak kredi veren yerler açıldıkça ihtiyaçları olan kredileri kullanmaktadırlar. Ancak, bu durum da fırsatçıların ekmeğine yağ sürmüş ve faiz oranlarını istedikleri gibi yükseltmişlerdir. Tüketiciler bu durumdan memnun olmasalar da, nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kabullenmek zorunda kalıyorlar. Sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar arasında Fibabank gelmektedir. Ancak bu banka da sicili bozuk olanlara kredi verirken kendisini garanti altına alabilmek için bazı ağır şartlar öne sürüyorlar. Banka gayrimenkul rehni ya da ziynet eşyası rehni karşılığında kredi vermektedir.

Kara Listeye Alınanlara Kredi Veren Bankalar

Kara listeye girip kredi kullanamayanlar için gelen sicil affı, birçok kişiyi memnun etmiştir. Özellikle nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler, işlerini büyütmek isteyenler ve ödemelerini yapmakta zorlananlar için bu büyük bir fırsattı ve bu fırsatı değerlendirdiler. Sicili bozuk olana kredi veren bankaların arasında, ING Bank, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, TEB ve ICBC Bank bulunmaktadır. Bu bankalara başvuru yaparak en uygun vade ve faiz seçenekleri ile kredi kullanılabilir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olan kişilere bazı şartlar ile kredi veren bankalar bulunmaktadır. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların arasında, Akbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, İş Bankası gibi bankalar bulunmaktadır.

  • Garanti Bankası; kredi sicili bozuk olana belirli şartlarda kredi veren bir bankadır. Başvuruları, internet sayfasından, cep telefonu, paramatik, telefon bankacılığı ya da şubelerden yapmak mümkündür. Başvuru sırasında nüfus cüzdanı ve gelir belgesi ibraz edilmelidir. Banka ayrıca başka belgeler de isteyebilir.
  • İş Bankası; sicili bozuk olanlara kredi veren bir başka bankadır. Bankanın belirlediği şartları yerine getirenler kredilerini kullanabilirler. Ayrıca borç kapatma kredisi ve ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Başvurular, internet bankacılığından ya da şubelerden yapılabilir.
  • Denizbank; sicili bozuk olanlara çeşitli kredi kolaylıkları sunan Denizbank, çeşitli kampanyalar sunmaktadır. Başvuru için, internet bankacılığı, banka şubeleri ya da 3280 SMS hattından yararlanılabilir.
  • Odeabank; yeni bir banka olan Odeabank, müşteri portföyünü genişletmek için sicili bozuk olanlara kredi vermektedir. Başvuru sırasında, kimlik belgesi, son üç aya ait abonelik faturası ve gelir belgesi talep etmektedir. Kredi çeşitlerine göre farklı belge taleplerinde de bulunabilir.
  • Yapı Kredi Bankası; bankaya olan geçmiş dönemdeki borçlar için yapılandırma yapmaktadır. Ayrıca başka bankalara olan borçlar için borç transfer kredisi vermektedir. Başvuru, internet bankacılığı, banka şubeleri gibi çeşitli platformlardan yapılabilir. Sicili bozuk olanlara kredi verme için teminat ve kefil talebi bulunmaktadır.

Eğer bankalara olan borcunuzu kapattıysanız bir diğer sicilinizin ne zaman düzeleceğine dair bilgileri Sicil ve Kredi Notu Ne Zaman Düzelir adlı yazımda bulabilirsiniz.

Yorum Ekle

1 yorum

  • […] bozuksa, kredi notunuz çok düşükse ve krediye ihtiyacınız varsa kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar veya banka dışında kredi veren diğer kurumlar yazımı okuyarak detaylı bilgiler […]