Kripto Para için Soğuk Cüzdan Tavsiyesi

Kripto para yatırımı yapan ve yapacak olanlar için bu yazımda Kripto Paralar için Soğuk Cüzdan Tavsiyesi vereceğim. Bildiğiniz üzere geçtiğimizde günlerce bir Türk borsasının CEO’su büyük bir miktar para ile yurt dışına kaçtı ve bir çok kişi mağdur oldu. Bu yüzden borsada olan kripto para ve paralar size ait değildir, size ait olabilmesi için kripto paralarınızın soğuk cüzdanlarda tutulması gerekir. Soğuk cüzdan nedir, soğuk cüzdan nasıl alınır, soğuk cüzdan alırken nelere dikkat etmek gerekir gibi soruların yanıtını bu yazımda bulabileceksiniz.

Soğuk Cüzdan

Soğuk Cüzdan

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan, kripto paraların internet bağlantısı olmayan fiziksel olarak saklanabileceği cüzdanlardır. Bu cihazlar tıpkı birer flash disk gibidir. Çok farklı tipleri bulunabilmektedir. Örneğin sadece bilgisayara bağlanarak kullanılabilen türleri olduğu gibi wifi özelliği olan modeller de vardır.

Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır?

Bitcoin’in ilk çıktığı sıralardan bu yana bir çok cüzdan modeli üretilmiştir. Bunların başında Trezor ve Ledger Nano geliyor. İnternette bu isimleri arattığınızda karşınıza çıkan sitelerden fiyat karşılaştırması yaparak alım yapabilirsiniz. Bunlar genel olarak yabancı sitelerde satılmaktadır. Henüz Türkiye’de satışı yaygın olan bir ürün olmadığı için alım yapacağınız sitelerin amazon vb. güvenilir siteler olduğundan emin olun.

Soğuk Cüzdan Alırken Dikkat!

Bir önceki başlıkta güvenli sitelerden almanız gerektiğinin altını tekrar çiziyorum. Nedeni ise, alacağınız cüzdanlara belki büyük miktarlarda coin aktaracaksınız ve bunun başkalarının eline geçmesini istemezsiniz. Bu yüzden bu dikkat etmeniz gereken ilk madde oluyor.

  1. Güvenli bir siteden/satıcıdan alınız.
  2. Daha önce kullanılmamış olması ÇOK ÖNEMLİ. Çünkü bu cihazlar ilk açıldığında size 12 veya 24 adet kelime veriyor ve sadece bu kelimeleri sırasıyla doğru bir şekilde yazarsanız cüzdanınıza erişebiliyorsunuz. Bu kelimeler sizin haricinizde kimsede olmamalıdır. Kelimeleri kaybetmeniz durumunda tüm kripto paralarınızı elveda demiş olursunuz.
  3. İçerisine yüklenebilir kripto para sayısına dikkat etmeniz gerekir. Bazı modellere 3-5 tane yüklenebilirken bazı modeller yüzlerce kripto para kapasitesine sahip olabiliyor.

İkinci maddeyi biraz daha açmak gerekirse; soğuk cüzdanın ambalajını ilk sizin açmanız çok önemlidir. Ambalajı açılmış veya ikinci el cüzdanlara asla güvenmeyiniz. Bu cüzdanlara giriş yapabilmeniz için size bir kelime sıralaması verilir ve bu kelimeler tüm cüzdanlarda farklıdır. Bu yüzden bu kelimeleri bilgisayar, telefon gibi yerlerde saklamak yerine herhangi bir kağıda yazarak güvenli bir yerde saklamanız ileride cihazlarınızda çıkacak bir sorun da kelimeleri kaybetme riskinizi ortadan kaldırır.

Üçüncü maddeyi biraz daha açmak gerekirse; eski model soğuk cüzdanlar BTC, ETH ve XRP gibi temel kripto paraları saklayabilmenizi sağlarken, yeni nesil soğuk cüzdanlar yüklediğiniz ağa göre o ağdan transferi gerçekleştirilebilen tüm kripto paraları barındırmanıza olacak sağlayabiliyor. Örneğin ERC20 ağını kurduğunuzda bu ağdan transferi sağlanabilen tüm kripto paraları soğuk cüzdanınızda barındırmanız mümkün oluyor.

Bu yüzden eğer gelişmiş bir soğuk cüzdan tavsiyesi isterseniz Ledger Nano X modelini önerebilirim. Zaten araştırmanızı yaptığınızda sizde en iyilerden bir tanesi olduğunu göreceksiniz.

Kripto Para Borsaları Güvenli midir?

Bir borsa size ne kadar güven verse bile borsaları sadece alım satım için kullanmanız gerekir. Kripto para yatırımı yaparak uzun süre bu kripto paraları saklamak istiyorsanız bunları borsalardaki hesaplarınızda asla tutmamanız gerekir. Dünya çapında ilk 5te olan borsalarda işlem yapsanız bile uzun süreli elinizde tutacağınız kripto paralarınızı mutlaka soğuk cüzdanlarınıza aktarınız.

Geçtiğimiz günlerde malesef bir Türk borsasının CEO’su tüm parayı çekerek yurtdışına kaçtı. Onun ardından Türkiye’de kripto paralarla alakalı düzenlemelerin geleceğini duyan bir kaç borsa da faaliyetlerini durdurma kararı aldığını açıkladı. İşte bu yüzden soğuk cüzdanların önemi tekrar gündeme geldi.

BENZER KONULAR

1 Yorum

  1. Elmas Kirinç dedi ki:

    Büyük ama bilinçsiz yatırım yapan bir çok yatırımcı var. Bunların özellikle soğuk cüzdan kullanmaları gerek aksi halde bir gün uyandıklarında paraları sıfırlanabilir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.