Kripto Para Piyasasında Bitcoin Dominance Etkisi

Kripto para yatırımı yapan veya yapmayı planlayan kişilerin öncelikli olarak Bitcoin Dominance oranına dikkat etmesi gerekir. Kripto Para piyasasına yön veren hem ilk olması hem de mevcut piyasa büyüklüğü bakımından hiç kuşkusuz Bitcoin’dir. Bu yüzden Bitcoin Dominance değerinin düşmesi veya yükselmesi piyasayı önemli derecede etkileyebilmektedir.

Bitcoin Dominance

Dominance (Dominans) Nedir?

Dominance, kelime anlamı olarak hakimiyet ve üstünlük demektir. Türkçe karşılığı piyasa hakimiyeti olarak bilinir. Bir kripto paranın sahip olduğu piyasa değerini, kripto para piyasasının genel değerine oranlayarak hesaplanır. Bu yüzden Dominance değeri yüksek olan kripto paraların piyasa değeri de yüksektir demek doğru olacaktır.

Bitcoin Dominance Nedir?

Kripto Para piyasasındaki işlem hacimlerine göre piyasa değeri en yüksek olan kripto para hiç kuşkusuz Bitcoin’dir. Hem ilk olması hem de mevcut piyasa büyüklüğü bakımından Bitcoin, yaklaşık 6 binden fazla kripto para içerisinde %60-65 dominans değerine sahiptir. Sonuç olarak arz-talep çerçevesine bakacak olursak Bitcoin en çok talep edilen kripto para diyebiliriz.

Bitcoin Dominance Neden Yükselir?

Bitcoin fiyatındaki artışlar daha çok yatırımcı çekerek işlem hacminin yükselmesine neden olurken, bununla birlikte diğer kripto paralardan daha fazla ilgi görmesi bitcoinin piyasa hakimiyetinin yükselmesindeki etmenlerden biridir. Dominance’ın artması bitcoin’e para girişinin arttığını göstermektedir. Bitcoin’in dominance oranı arttıkça alt coinlerde bir azalış, Bitcoin’in dominance oranı azaldıkça altcoinlerde bir artış meydana gelmektedir.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Bitcoin Dominance değeri 2021 Şubat itibari ile %62 seviyelerindedir. Diğer 6 bin kripto paranın değeri ise geriye kalan %38’dir. Bu bakımdan Bitcoin düşüş ve yükselmeleri alt coinleri de olumlu/olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden bitcoin’e veya diğer kripto paralara yatırım yapmayı planlar yatırımcıların öncelikle bitcoin dominance değerlerine bakmalı, biraz olsun piyasa durumunu analiz etmeli ve sonrasında tercih yapması zarar edilmemesi açısından önemli bir kriterdir.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.