Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

Merkeziyetsiz Finans ne demek, Merkeziyetsiz Finans nedir? Kripto paralar uzun yıllardır hayatımızdalar fakat son bir kaç yıldır gündemde çok fazla yer almaya başladı. Bundan dolayı bu tarz yatırım işlemleri yapan veya yapacak olan kişilerin bir çok kripto para projesinde DeFi, PoS ve PoW gibi terimler görmüş veya görecektir. Bu yazımızda sizlere DeFi hakkında bilgi vereceğiz.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

Merkeziyetsiz Finans

DeFi, merkeziyetsiz (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Kripto para borsalarına ait coinleri araştırırken DeFi kelimesini bir çok coinin tanımlamasında görebilirsiniz. Merkeziyetsiz finans yani DeFi, hiçbir merkezi olmayan, herhangi bir kişi/kurum veya otoritenin sahibi olmadığı  finanslar yapılardır.

Kripto varlıklar sadece alım-satım ve para kazanma amaçlı kullanılmamaktadır. Bazı coinlerin arkasında herhangi bir proje olmadığı gibi bir çoğunda da insanlık ve dijitalleşen dünyada bazı işlemleri kolaylaştırma ve hızlandırmaya yönelik projeler bulunmaktadır. Örneğin kredi alma, kredi verme, sözleşme, sigorta, alışveriş ve pazaryeri gibi projeler yer almaktadır.

Dezavantajı Nedir?

Merkeziyetsiz finans her ne kadar kulağa güvenilir ve hoş gelse de kötüye kullanılabilir. Bu yüzden araştırdığınız coinlerin ekibinde bulunan kişilerin geçmişini de iyi araştırmanız gerekir. Ekipte bulunan kişileri daha önce ne gibi projelerde bulunduğu, şuanki iş konumu ve projede bahsedilenleri gerçekleştirilebilme olasılıkları dahil edilerek araştırmakta olduğunuz proje coinine yatırım yapmanız veya yapmamanız gerekir.

DeFi Hangi Amaçla Ortaya Çıktı?

Kripto paralar, insanların herhangi bir kuruma veya merkeze bağlı kalmadan işlerini halledebilmeleri için ortaya çıkmıştır. Örnek vermek gerekirse, günümüzde aracını satmak isteyen bir kişi satışı gerçekleştirmek için bir notere ve tapu müdürlüğüne ihtiyaç duyacak ve bir kaç gün bu kurumlara zaman ayırmak durumunda kalmaktadır. Oysaki kripto paralarla bu işlemler yapılıyor olsaydı, akıllı sözleşmeler alt yapısıyla işlemlerini herhangi bir yere gitmeden oturduğu yerden, çok daha düşük masraflarla saniyeler içerisinde onaylatabilir.

Diğer Sistemlerden Farkı Nedir?

DeFi, bankacılık işlemlerini banka gibi bir otorite tarafından değil de sistemin oluşturduğu bir algoritma üzerinden gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır. DeFi ağlarına bağlı milyonlarca cihaz ile belli bir formül üzerinden yapılabilmesini sağlar. Bu nedenle DeFi sistemlerinde bir merkezin müdahalesi imkansızdır. Sistemi kullananlar aynı zamanda sistemin çalışabilmesini sağlamaktadırlar.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.