NFT nedir? Dijital Koleksiyonculuk?

NFT nedir? NFT yani Non-fungible token’ın değiştirilemez token anlamına gelmektedir. Kripto paralarla alakalı bir alt yapıda hazırlandığı için bir coin gibi algılanabilir ama NFT bir coin değildir. NFT’lerin bölünemez, yıkılmaz ve doğrulanabilir olmaları dijital paralardan ayrılmasına sebep olan en büyük özellikleridir. Peki NFT nasıl yapılır ve nedir hemen bakalım.

NFT nedir

NFT nedir?

NFT, herhangi bir kişinin kendine özgü bir nesneyi, ürünü, dijital bir yazıyı vb. aklınıza gelebilecek bir çok şeyi değiştirilemez dijital bir varlığa çevirmesi anlamına gelmektedir. Değiştirilemez tokenlar rahatlıkla birbirilerinden ayrılabilmeleri ve doğrulanabilmeleri için özel olarak tasarlanıyorlar. Söz konusu dijital varlık, sadece sahibine ait olacak şekilde şifreleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey‘in, 2006 yılında yayınladığı ilk tweet’ini bir NFT’ye dönüştürerek açık artırmayla 2.5 milyon dolara satması insanların NFT hakkında daha fazla şey öğrenmek istemelerine sebep oldu. Blokzincir (blockchain) ile şifrelenmiş olan bu tweet’in alıcı bulmasının ardından bir çok ünlü kendilerine özel nesneleri NFT’ye çevirerek satışını gerçekleştirmiştir.

Bu ünlüler arasında Futbolcu Mesut Özil, YouTuber Logan Paul ve Elon Musk yer alıyor.  Mesut Özil geleceğin krampon ve forma tasarımlarını, YouTuber Logan Paul Pokemon kartlarını, Elon Musk’ın eşi Grimes müzik videolarını NFT’ye çevirip satarak milyon dolarlar kazanmışlardır.

Dijital Koleksiyonculuk Olabilir Mi?

Evet bunu dijital koleksiyonculuk olarak adlandırabiliriz. Çünkü dünya üzerinde tek olan veya sınırlı olan şeylere verilen değeri düşünürsek, bir sanatçının eşi benzeri bulunmayan bir eserini NFT’ye çevirerek bunu satışa çıkarması sonucu, bu ve bunun gibi bir çok NFT’yi alan kişilere dijital koleksiyoncu denilebilir. İşte bu yüzdem NFT’ler, gerçek dünyadaki koleksiyon değeri taşıyan parçaların dijital dünyadaki yansımaları olarak da tanımlanıyor.

NFT Nasıl Çalışır?

NFT herhangi bir madencilik yapılarak üretilmemektedir. Ethereum blokzincirinin bir parçası olarak üretilmektedir. Bu yüzden Ethereum ağı üzerinde NFT inşaa edilebilmektedir. Herhangi bir eserin bilgilerinin size özel şifrelenmesi sonucu o eserin NFT’sine sahip olunmaktadır. Fakat bu sadece kripto para geliştiren kişiler tarafından yapılabilmektedir.

NFT Eserler Çalınabilir Mi?

Blokzincirindeki şifreleri çözebilecek güçte bir bilgisayarınız varsa ve bunu bir kaç ayda yapabilecekse evet çalınabilir. Fakat blokzincir sanıldığı gibi basit bir algoritmaya olmadığı için bunun imkansız olduğunu söylemek çok zor olmaz. Kripto paraların bu kadar değerli ve güvenli olmasının sebebi de zaten buradan gelmektedir.

NFT olan bir ürünü kopyalamak suç mudur?

Ünlü bir ressamın tablosunu düşünü ve bunun NFT’sine sahip olduğunuzu varsayın. Bu size özel üretilmiş bir NFT (dijital eser) olmaktadır. İnsanlar bunu kendilerinin gibi satışa sunmadığı ve insanları dolandırmaya çalışmadığı sürece suç teşkil etmemektedir. Bu yüzden insanlar örnekteki eserin bir kopyasını alıp kendi evlerine asabilirler veya bir başkasına hediye edebilirler. Tıpkı bizim aşağıda paylaştığımız NFT animasyonunu burada kullanabildiğimiz gibi…

Hemen aşağıda Beeple adlı kripto eser sanatçısının 6,6 milyon dolar (50 milyon TL) değerindeki eserini görebilirsiniz.

Hatta geçtiğimiz günlerde yine ABD’li ünlü sanatçı Beeple’ın her gün paylaştığı ve toplamda 5 bine adete ulaşan eserlerinin kolajından oluşan eserinin jpg formatındaki dijital dosyası, 69,3 milyon dolara satıldı.

İşte o jpg dosyası:

BENZER KONULAR

1 Yorum

  1. 28 Ekim 2021

    […] (SHI Coin) incelemesiyle karşınızdayım. Son zamanlarda biliyorsunuz taraftar tokenları ve NFT çok popüler. Shirtum projesi de popüler olan bu ikiliyi birleştiren bir NFT […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.