Oleofobik ekran nedir? Ne işe yarar?

Tekonloji ile yakından ilgiliyseniz Oleofobik terimini duymuş olmanız lazım. Kendim ve sizler için biraz araştırarak Oleofobik ekran nedir, ne işe yarar gibi bir makale hazırladım. Tam da “ulan bu bilim insanları da covid-19 bahanesine yeni şeyler…” derken 2009’da Apple’ın 2009’da piyasaya sürdüğü iPhone 3GS modelinde kullandığını okudum ve ben ŞOK! Akıllı cihaz bakarken böyle bir özelliğe denk gelmediğim için bu ekran türünün 2009’dan beri kullanıldığını öğrendim.

Oleofobik Ekran Nedir?

Başlarda sadece akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan Oleofobik Ekran, cihaz ekranının daha temiz olması için tasarlanan özel bir ekran türü. Parmak izi ve sızı veya biraz daha sert olan maddelerin telefonda iz bırakmasını engelleyen bir özelliğe sahip. Gün içerisinde elimizle bir çok yere temas ettikten sonra telefon ekranına dokunduğumuzda telefon ışığından bir şey görünmüyor ama ekran kapandıktan sonra garip izler kaldığını görebiliyoruz. İşte bu ekranda tam olarak bunları en aza indirmeye çalışıyor.

Nerelerde kullanılıyor?

Evet bu ekran başlarda akıllı telefon ve tabletlerde kullanılmış daha sonra PC ve Laptop ekranlarında da kullanılmış. E tabi doğal olarak tüm cihazların ekranı kirlenebiliyor, mantıklı. Daha sonra ekran geliştirilerek su geçirmezlik sertifikası IP68’e sahip hale gelmiş. Günümüzde bir çok markanın amiral gemisi olarak nitelendirilen telefon modellerinde kullanılan oleofobik ekran’ı her marka farklı adlandırmış. Bazı markalarda Gorilla Glass (bak bunu duymuştum) adı altında olafobik kaplama ekran olarak adlandırılmış.

Oleofobik Ekran Avantajları Nedir?

Yazımın ortalarında da dediğim gibi özetle ekranı temiz tutmaya (daha az kirlenmesine, daha az leke tutması vb.) yarıyor. Eğer bu özelliğe sahip bir cihaza sahip değilseniz bu özelliği sunan oleofobik kaplama (tıklayıp görebilirsiniz) denilen malzemeler de satışmaktadır.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.