Online Alışveriş Sitesi Açmak 2021

Online Alışveriş Sitesi Açmak isteyenlerin ilk alına gelen sorular genellikle e-ticaret sitesi açmak için neler gerekir, internetten satış yapmak için şirket olmak gerekir mi, satışa yapmak için neler gerekir vb. olmaktadır. Ürün veya hizmetlerini internetten satmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenlere bu yazımda detaylı olarak değineceğim.

Alışveriş Sitesi Açmak

Mağaza sahibi olan/olmayan, üretim yapan/yapmadan bir çok kişi veya kurumun ürün veya hizmetlerini internetten satması işlemine e-ticaret denilmektedir. Yani fiziksel bir mağaza yerine internette bir mağaza sahibi olunmaktadır. Bu durumda girişimciler sermaye, gider, gelir, gerekli olanlar vb. bir çok soruya cevap aramaktadır.

Çağımızın son 10 yıl içerisinde teknolojinin gelişmesi ve alışveriş alışkanlıklarımızın değişmesiyle fiziksel mağazaları olan firmaların bile online satışa yöneldiğini herkesin görebilmesi mümkün. Hal böyle olunca e-ticaret, ürününü daha fazla kitlelere duyurmak, satış hacmini yükseltmek isteyen bir çok girişimcinin ilgi odağı haline geldi. Tabi bu ihtiyaca yönelik alt yapı vb. ihtiyaçlar da yazılım firmalarını harekete geçirdi. Sektörü iyi analiz eden bir çok yazılım firması geliştirdikleri yazılımlarla sektöre yön verirken, bir yandan da yenileri açıldı. Sektöre giren her yazılım firması e-ticarete yeni bir soluk kazandırırken, e-ticarete adım atan her girişimci ne yazık ki hedefine ulaşamadan pes etti.

Alışveriş sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?

Öncelikle bu işe ciddi adım atmak isteyenlerin firmasının olması veya firma kurması gerekir. Çünkü alışveriş sitesi kurmak için neler gerekli sorunun ilk önemli cevabı vergi mükellefi olmaktır. Eğer ilk adım olarak çok fazla bir bütçeniz yoksa şahıs şirketi kurarak bu işe başlayabilirsiniz.

Alışveriş sitesi kurmak

E-ticaret sitesi kurmanın maliyeti nedir?

Ürün ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir e-ticaret paketi en az 900-1500 TL arası başlayıp bu rakam 30.000-50.000 TL’lere kadar çıkabilmektedir. E-ticaret yazılımı satan firmalarda hazır tasarım e-ticaret paketleri olabildiği gibi, kendinize özel tasarım seçeneği bulunan yüksek bütçeli paketler de bulunabilmektedir.

Ücretsiz alışveriş sitesi kurmak mümkün mü?

“Ucuz etin yahnisi yenmez” atasözünden de anlayabileceğiniz üzere eğer ciddi bir iş düşünüyorsanız bunun için de bir miktar sermaye harcamanız gerekir. En basitinden bir dükkan kiralayıp ürün satmak istediğinizde dükkan kirası ödüyorsanız, online satış sitesi için de belirli maliyetleri vardır.

Bir alışveriş sitesi açmak için çıkabilecek en düşük maliyetleri listelemek gerekirse;

  • Alan Adı (domain) maliyeti (10-40$ arası)
  • Hosting maliyeti (kesintisiz, hızlı bir hosting alt yapısı)
  • Yazılım maliyeti (başlangıç paketleri ortalama 900-1500 TL arası)
  • Şirket kurulumu vb. maliyetler (ortalama 500-1000TL arası)

Bir Tavsiye..

Yazılım, alan adı ve hosting hizmetlerini tek bir yerden almak isterseniz, benim de tasarım desteği verdiğim Weberka.com firma sitesini inceleyebilirsiniz. Tamamen yerli sermaye ile üretilmiş %100 Türkçe yönetim paneline sahip, yıllık ek ücretlerin olmadığı ve her bütçenize uygun E-Ticaret Paketleri için incelemenizi tavsiye ederim.

BENZER KONULAR

1 Yorum

  1. 8 Eylül 2021

    […] sitesi açmayı planlıyorsanız Online Alışveriş Sitesi Açmak başlıklı yazımıza göz atmanızda faydalı olacaktır. Ayrıca bu iş için […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.