Online Alışverişte Ürün İadesi Nasıl Yapılır?

Online Alışverişte Ürün İadesi Nasıl Yapılır? sorusu, herkesin internetten alışveriş yaptığı bu günlerde en çok sorulan sorulardan birsidir. Online alışveriş, mağaza mağaza gezmeden, çarşı pazar dolaşmadan, nerede hangi ürün daha ucuzdur demeden ev ortamında bir tıkla kolayca yapılıyor. Online alışverişin kolaylıkları arasında en ucuz ürüne en kolay şekilde ulaşabilmek olduğu gibi daha pek çok faydaları bulunuyor. Online alışverişin ev konforunda istenildiğinde yapılması ve kapıya teslim olması sebebi ile artık herkes internetten online alışveriş yapıyor.

ürün iadesi

İnternetten online alışverişler sadece kıyafetle kalmayıp gıda dâhil olmak üzere her tür ihtiyaç alınabiliyor. Bu alışveriş sistemi kolay olduğu kadar bazen online alışverişte aksiliklerde olabiliyor. Yasalar tüketicileri korumak adına bazı kurallar dâhilinde online alınan ürünleri değiştirme veya iade etme hakkını veriyor. Online alınan herhangi bir ürün beğenilmemiş veya beklenildiği gibi gelmemiş olabilir. Bu gibi durumlarda alınan ürünün iadesi ya da değişimi satıcı tarafından geçekleştir. Bu iade işlemine de tüketicinin cayma hakkı denilir.

Tüketicilerin online alışverişlerde dikkat etmeleri gereken husus, alışveriş yaptıkları internet sitelerinin kalitesi ve güvenilir olmasıdır. Online alışverişlerini fırsat bilen pek çok dolandırıcı siteler tüketicileri mağdur etmeye devam ediyor.

Güvenilir bir internet sitesi yasal olan tüketici haklarına göre, alınan bir ürünün her koşulda iadesini kabul etmek zorundadır. Ancak bazı ürünlerin iadesi satıcıların haklarını korumak için iade edilmez. Yazımızın devamında Online Alışverişte Ürün İadesi Nasıl Yapılır? sorusunun detaylarını sizinle paylaşacağız.

Online Alışverişte Tüketicilerin Cayma Hakları

Online alışverişte tüketicilerin cayma hakları nedir? Tüketici yasası hem tüketicinin hakkını hem de satıcının hakkını korumak için belli kurallar dâhilinde online alışveriş şartları ve kanunlarını koymuştur.

Özellikle tüketici hakkının korunması için yasal olan kanunlara göre uzaktan alışveriş sisteminde yani online alışverişlerde tüketici aldığı herhangi bir ürünü aldıktan sonra 14 gün içinde bir mazeret göstermeksizin iade edebilir. Ve bu ürün iadesi için tüketiciye bir cezai işlem yapılmaz. Tüketicinin aldığı ürünü 14 içinde iade etmesi cayma hakkını kullanması anlamına gelir ki bu da tüketicinin yasal hakkıdır. Tüketici cayma hakkını kullanır ve aldığı ürünü iade ederse ödediği ücret kesintiye uğramadan tüketiciye geri verilir.

ürün iadesi

Online Alışverişlerde Tüketiciler Cayma Hakkını Nasıl Kullanılır?

Online Alışverişlerde Tüketiciler Cayma Hakkını Nasıl Kullanılır? Bu soru online alışverişi yapan tüketicileri ilgilendiren ve çok önemli olan bir sorudur. Online alışverişlerde tüketici yasaların kendine verdiği kanuna dayanarak cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkını kullanarak ürün iadesi yapmak isteyen tüketici şunlara dikkat etmelidir:

 • Online alışveriş yaparak kapıda teslim aldığı ürünü 14 gün içerisinde iadesini yapması gerekir.
 • Tüketici, cayma hakkını kullanılmak istediğini satıcıya yazılı ve ya telefon ile 14 çerisinde bildirmesi gerekir.
 • Tüketici, cayma hakkını kullanmak istediğini ilgili satıcıya mail, telefon, yazılı ve benzeri yollardan 14 gün içerisinde bildirmek zorundadır.
 • Tüketici cayma hakkını satıcıya bildirmesinin ardından 10 gün içerisinde ürünün iadesini satıcıya ulaşması gerekir.
 • Tüketici, ürün iadesi yaptığı zaman cezai bir işleme tabi kalmaz. ürün iadesinde kargo masrafı da satıcıya aittir.

Tüketici Cayma Hakkını Hangi Ürünlerde Kullanamaz?

Tüketici online alışverişlerde şu ürünlerin iadesini cayma hakkı kapsamında kullanamaz:

 • Tüketici, çabuk bozulan ve son kullanma tarihi yakın olan ürünlerin iadesini yapamaz.
 • Tüketici, kedine özel yaptırdığı ürünlerin iadesini yapamaz.
 • Tüketici, hijyeni bozulma riski olan özel ürünlerin iadesini yapamaz.
 • Tüketici, kopya edilebilecek ürünlerin iadesini yapamaz.
 • Tüketici, aldığı yazılım ve benzeri ürünlerin iadesini yapmaz.
 • Tüketici, kullanım süresi belli olan uçak bileti, otel, tur hizmetleri gibi ürünlerin iadesini yapamaz.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.