Ontology – ONT Coin Nedir?

Bu yazımızda Ontology platformunun tokenı olan ONT Coin hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

ONT Coin Nedir?

Ontology – ONT Coin, merkezi olmayan kimlik ve veriler konusunda uzmanlaşmış, yüksek performanslı, halka açık bir blockchain ağıdır. İlk çıktığında NEO blockchain ağı üzerine inşa edilen Ontology platformu, 2018’de kendi mainnetini oluşturmuş ve birçok iş koluna, şirketlere kendi blockchain ağlarını oluşturabilecekleri, halka açık diğer blok zincirlerini farklı uygulama türleri için özelleştirebilecekleri bir platform hizmeti sunmaya başlamıştır.

ONT Coin

ONT Coin Ne İşe Yarar?

Yüksek güvenlikli birden fazla kimlik ve veri paylaşma protokolüyle ON, veri paylaşımlarında hızı olabilecek en güvenli şekilde artırmayı hedefliyor. Birçok iş kolunun ve henüz kripto para dünyasına adımını atmamış şirketlerin veri paylaşımı ve blockchain dünyasında verilerinin korunumuyla ilgili ilk tercihleri olmayı başaran ve amaçlayan ONT ‘un gizliliği ve güvenliği koruma, işlemlerin hızını artırmak için uyguladığı protokollere bir göz atalım.

ONT Protokolleri

ONT ID protokolüyle bireylere, kurumlara , nesnelere ve içeriklere dijital kimlikler oluşturmak ve bu dijital kimliğe sahip unsurların merkezi veya merkezi olmayan ağlarda birbirlerini tanıyıp aralarında iletişim oluşturabilmelerini sağlamayı hedefliyor. ONT ID sistemi kendisine bağlı kullanıcılarına kimlikleri konusunda tam kontrol hakkı sunuyor, kimlik oluşturma verileri depolama gibi süreçlerin hepsi merkeziyetsiz bir şekilde tam otomatik gerçekleştirilir. ONT ID ile oluşturulan kimlikler birçok alanda doğrulama ve veri paylaşımı için kullanılabilir. Örneğin sağlık alanında reçete kayıtları, hasta kimliği doğrulama, hasta kayıtlarının paylaşılması gibi durumlarda işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Ontology ‘nin bir diğer protokolü olan DDXF ile kuruluşların ve bireylerin gerçekleştirmek istedikleri iş birliklerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerine ve aralarında veri ticareti yapmalarına olanak sağlar.

ONT platformu ONTO adını verdiği kendi dijital cüzdanı ile kullanıcılarının dijital kimliklerini, sahip olduğu kripto varlıkları, kendi bilgilerinin değerini tek bir mobil uygulama ile kontrol edebildiği bir cüzdan uygulamasına sahiptir.

DeFi Platformu Oluşturacaklar

Platform, SAGA adını verdiği kullanıcıların veri ticareti yapabileceği, kendi verilerinden para kazanabileceği uygun maliyetlere sahip bir veri marketi sistemine de sahiplik ediyor. Ontology ekibi yeni oluşturduğu WING adlı platformla DeFi dünyasında kredi tabanlı bir DeFi platformu oluşturmayı amaçlıyor. Kredi almak isteyen ve kredi vermek isteyen kullanıcıları bir araya getirdiği, çeşitli defi ürünlerinin çapraz zincirle birbirlerine bağlandığı, alacak ve vereceklilerin uygun faiz oranlarıyla desteklendiği bir sisteme sahiplik ediyor.

ONT ekosistemi tüm bu projeleriyle, ödeme alanında vergi ve kara para aklama işlemlerinde, büyük markaların tedarik zincirlerinin verilerinin ve işlemlerinin yönetilmesinde, çeşitli ürünlerin satış işlemlerinde ve daha birçok kurumsal ve bireysel işlemlerde güvenli bir hizmet sunuyor. 1 milyar 880 milyon dolar piyasa değerine sahip ve maksimum arzının %82’si dolaşımda olan ONT bizim için gelecekte sık tercih edilen kripto paralardan biri olacak gibi duruyor.

Kaynak: https://twitter.com/CryptObjektiff

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.