Popüler NFT Satış Siteleri 2021

Merhaba dostlar, bundan bir kaç ay önce NFT nedir? adlı yazımda NFT’lere değinmiştim ve neler yapılabildiğini anlatmıştım. Bu yazımda ise geleceğin dijital pazar yerleri olarak adlandırabileceğimiz NFT Satış Siteleri hakkında bilgi vereceğim.

NFT Satış Siteleri

NFT Satış Siteleri

Dijital varlıklarınızla (kripto para), dijital eserler(NFT) alabileceğiniz yerlere NFT Satış Siteleri veya NFT platformlar denilmektedir. Dijital eserler diyoruz çünkü somut bir ürün satışı yapılmıyor, var olan eserler dijital ortama aktarılıyor veya dijital ortamlarda oluşturulan eserler satılıyor. Eser dediğimiz şeyler bazen gerçek anlamda fiziksel bir eserin dijital hali olabilirken bazen de gerçek hayattan alıntılanmış bir video kesiti veya bir fotoğraf olabiliyor. Bu eserler bazı NFT platformlarında rastgele hesabınıza tanımlandığı gibi kendi eserlerinizi yükleyip satma imkanınızda olabiliyor.

NFT Nereden Alabilirim veya Satabilirim?

Kendi eserlerinizi dijital ortama aktarıp NFT haline getirebileceğiniz siteler arasında en bilindik olan OpenSea, Rarible, Mintable gibi sitelere bakabilirsiniz. Buralara öncelikle metamask cüzdanınızı tanımlıyorsunuz ve ardından metamask cüzdanınızdaki bütçenizle NFT alım satım yapabiliyorsunuz.

Cüzdanı bağlarken dikkat etmeniz gereken şey, platofmrun hangi ağ üzerinde işlem yaptığını bilmenizdir. Metamask cüzdanınızı bağladığınızda eğer platformun kullandığı ağı daha önce cüzdanınıza tanımlamadıysanız hata verebiliyor veya size ayarları otomatik sunarak hemen yüklemenizi sağlayabiliyor.

Matic Punks

Kendi eserleriniz dışında farklı NFT’lerle ilgilenmek, alım satımını yapmayı planlıyorsanız üzülmeyin, bunlar için de farklı ve güvenilir siteler var. Örneğin MaticPunks sitesi. Bu siteye diğer siteler gibi öncelikle metamask cüzdanınız bağlıyorsunuz ve MATIC ağını kuruyorsunuz. Daha sonra cüzdanınızda 100 MATIC coin varsa sistemden bir Punks karakter satın alabiliyorsunuz. Fakat bu karakterleri siz seçemiyorsunuz, sistem rastgele size veriyor. Buna örnek verecek olursak, çocukluğumuzda cips paketlerinden çıkan taso’lara benzetebiliriz. En güçlü ve önemli özelliklere sahip taso’nun en zor çıkması gibi…

Punk karakterlerin türü, şekli ve özelliklerine göre bir değer sıralaması olduğu için size verilen karakter kimi zaman sattığınızda kar edebileceğiniz bir karakter olurken bazıları da aldığınız 100 MATIC değerini bile karşılamayabiliyor. Bu yüzden buraya yatırım yaparken bunu da göz önünde bulundurmanız ve vazgeçebileceğiniz miktarda alımlar yapmanızı öneririm.

Güncelleme: Son zamanların yükselen coini SOL (SOLANA) ekosisteminde NFT alım satımı yapabileceğiniz Solanart.io‘yu inceleyebilirsiniz. Burası için metamask cüzdanı yerine Sollet veya Phantom cüzdanı kullanmanız gerekiyor. Benim tercihim solana ağında işlem yapmak için Phantom.

NFT Satış Siteleri

Nasıl NFT Yaparım?

Bu işlem sanıldığı gibi zor bir işlem değilmiş. Bende bu yazıyı yazmaya başlamadan önce ETH ağını kullanan OpenSea sitesinden bir test yaptım. Bilgisayarınızda bulunan ve size ait olduğunu ispatlayabileceğiniz bir fotoğrafı, resmi veya videoyu karşıdan yükle mantığı ile siteye yüklüyorsunuz. Daha sonra isim, açıklama ve kaç ETH ile satacağınızı belirttikten sonra yüklenen şeyin özelliğini ve kategorisini seçtikten sonra bir sonraki listeleme adımına geçebiliyorsunuz.

Tasarımcı olarak kendi çizdiğim bir dövmeyi sisteme yüklemek istedim komisyonu satarken değil eseri yüklerken kestikleri için yüklemedim. Eseri yüklemem için sistemde $60 değerindeki ETH free ücreti göründü. Bu ücreti ödediğimde NFT’ye çevirdiğim çizimim benim belirlediğim isim ve ETH adedine göre satışa çıkacaktı.

NFT’lerin Geleceği Nasıl Olacak?

Şahsi fikrim bu ve bunun gibi platformların artacağı yönde. Şuan için çok fazla çeşit ve fikir ortaya çıkmış görünmüyor, hepsinde mantık aynı olarak düşünülse de ilerleyen zamanlarda bu fikirlerin daha çeşitlenip bu sektörün büyümesine yardımcı olacağını düşünüyorum.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.