SEO Uyumlu WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress sitenizi ilk kurduğunuzda link yapısı SEO uyumlu olmaz bu yüzden WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarlarını yapmanız gerekir. Siteyi ilk kurduğunuzda eğer kalıcı bağlantıları ayarlamazsanız site linkleriniz https://tasarimlazim.com/?p=123 şu şekilde görünür ve bu arama motoru optimizasyonu ve SEO için uygun bir link yapısı değildir.

SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı nedir?

SEO link yapısında içeriklerin linkleri içerik başlığı ile aynı veya %90 benzer olmalıdır. Bu yüzden wordpress bir site kurduğunuzda Ayarlar > Kalıcı bağlantılar kısmından “Düz” yazan yerdeki https://tasarimlazim.com/?p=123 bu link yapısı yerine diğer seçenekleri tercih etmeniz gerekir.

WordPress Kalıcı Bağlantı

WordPress Kalıcı Bağlantı

Gün ve isim = Bunu seçtiğiniz taktirde örnek resimde gördüğünüz gibi sitenizin linkleri siteadresi.com/yıl/ay/gün/yazıbaşlığı şeklinde olur.
Ay ve isim = Bunu seçtiğiniz taktirde örnek resimde gördüğünüz gibi sitenizin linkleri siteadresi.com/yıl/ay/yazıbaşlığı şeklinde olur.
Sayısal = Bunu seçtiğiniz taktirde örnek resimde gördüğünüz gibi sitenizin linkleri siteadresi.com/arsivler/123 şeklinde olur.
Yazı ismi = Bunu seçtiğiniz taktirde örnek resimde gördüğünüz gibi sitenizin linkleri siteadresi.com/yazıbaşlığı şeklinde olur.
Özel yapı = Bunu seçtiğinizde ise link yapınızı kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Örnek resimde kendi sitemize ait link yapısı kodunu görebilirsiniz. Özel yapı altındaki kutucularda kodlar kendi özel link yapınızı oluşturmanızı sağlar.

Kalıcı Bağlantı Kodlarının Anlamı

%year% yazının yayınlandığı yılı link içerisine ekler.
%monthnum% yazının yayınlandığı ayı link içerisine ekler.
%day% yazının yayınlandığı günü link içerisine ekler.
%hour% yazının yayınlandığı saati link içerisine ekler.
%minute% yazının yayınlandığı dakikayı link içerisine ekler.
%second% yazının yayınlandığı saniyeyi link içerisine ekler.
%post_id% yazının id numarasını link içerisine ekler.
%postname% yazının başlığını link içerisine ekler.
%category% yazının yayınlandığı kategorinin adını link içerisine ekler.
%author% yazının yazar adını link içerisine ekler.

WordPress Kalıcı Bağlantı Nasıl Oluşturulur?

Bu kodlar arasında en yaygın kullanılan yapı /%category%/%postname% şeklidir. İsterseniz bu yapı sonuna bizim sitemizin URL yapısı gibi .html de ekleyerek arama motoru botlarına bu sayfanın bir html sayfa olduğunu belirtebilirsiniz. Örnek olarak /%category%/%postname%.html gibi…

Birde eğer çok fazla içeriğe sahip bir siteniz varsa veya bu şekilde bir site hazırlıyorsanız yazı başlıkları aynı olan içeriklerin karışmaması için link içinde istediğiniz yere %post_id% kodunu da ekleyebilirsiniz. Bu kod her yazıda farklı olacağı için yanı başlıkta 2-3 tane içerik olsa bile sonunda bu kod benzersiz bir link olacaktır. Örneğin /%category%/%postname%-%post_id%.html

WordPress SEO Link Oluşturma

Yapı içerisinde / ve – işaretlerini kullanabileceğiniz gibi link içerisine istediğiniz şeyleri de yazabilirsiniz. Bir kaç örnekle daha iyi anlayabilirsiniz.

/%category%/%postname%-h%post_id%.html
/haber/%postname%.html
/makale/%postname%-tasarimlazim.html
/urun/%postname%-satin-al.html

gibi sitenize uygun yapılar oluşturabilirsiniz. Bu şekilde oluşturacağınız linkler içine eklenecek harflerin Türkçe karakter olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Kategori ve Etiketler için SEO Link Oluşturma

WordPress kalıcı bağlantı ayarlarında yazılar için bu şekilde ayar yapabileceğiniz gibi kategori ve etiket temeli için de ayar yapabilirsiniz. Bunu da ayı sayfada en altta bulunan Kategori temeli ve Etiket temeli yazan yerden yapabilirsiniz.

Yukarıdaki alanlar boş kalırsa sitenizin herhangi bir kategorisine girdiğinizde link yapısı siteadresi.com/category/kategoriadı gibi olur. Eğer siteniz ingilizce içeriğe sahipte bu durum bir sorun teşkil etmez fakat Türkçe veya başka bir dil kullanıyorsanız bu alanları yukarıdaki resimdeki gibi yapabilirsiniz. Yukarıdaki gibi yaparsanız kategori link yapınız siteadresi.com/kategori/kategoriadı gibi olacaktır. Etiket link yapısı da siteadresi.com/etiket/etiketadı gibi olur.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.