SEO Uyumlu Yazı Nasıl Yazılır?

Arama motorlarının algoritmalarına uygun yazıları kısaca “SEO uyumlu yazı” olarak tanımlayabiliriz. Bu yazımda SEO uyumlu yazı nasıl yazılır, SEO uyumlu yazı yazarken nelere dikkat edilmelidir, arama motoru botları nasıl çalışır, seo uyumlu makale yazma teknikleri gibi konulara değineceğim.

Arama Motoru Botları Nasıl Çalışır?

Arama motorlarının botları internette veri aramaya, okumaya ve toplamaya yarar. Bu botların algoritmasında bulunan bazı temel kurallar vardır. Eğer yazılarınız bu kurallara uygun yazılırsa, botların içeriklerinizi anlaması ve arama motoruna bildirmesi hem daha hızlı olur hem de daha doğru olur. Eğer bir siteniz varsa ve arama motorlarından ücretsiz ziyaretçi çekmek istiyorsanız, botların sizi anlayabileceği şekilde SEO uyumlu yazılar yazmaya özen göstermelisiniz.

Arama Motorunda İndex Almak

Botların sitenize gelip içeriklerinizi indexlemesi çoğu zaman yeterli olmaz. Çünkü milyonlarca site arasından sizi daha üst sıralara koyabilmesi için bazı temel kuralları vardır. Bu kurallara göre botların okuyup arama motorlarına gönderdikleri içerikler algoritmaya göre puanlanır ve bir sıraya eklenir. En basit kural içeriğinizin özgün olup olmadığıdır. Eğer kopya bir içerik kullandıysanız içerik puanı düşük olacağı için içeriğiniz ya hiç listelenmez ya da çok alt sıralarda listelenir.

Bu yüzden ilk ve en önemli temel kural içeriğinizin özgün olmasıdır.

Arama Motoru Botları Nelere Dikkat Eder?

Botlar sitenizi ziyaret ettiğinde sitenizle bilgiler toplama başlar. Bunlar site başlığı, meta etiketleri, yorum etiketleri, alt etiketleri, resimler, resim alt özellikleri,  içerik etiketleri vb. olarak sıralanabilir. Tüm bunları ve site metinlerini inceleyen bot sayfanın ve genel olarak web sitesinin ne olduğuna karar verir. Bu şekilde kategorize edilen siteler arama motoruna bildirilerek içeriğinize yönelik aramalarda içerik puanına göre listeleme yapar.

SEO Uyumlu Yazı Nasıl Yazılır?

seo uyumlu yazı

1- Site Başlığı (Meta Title)

Sitenizin başlığı sitenizle alakalı ziyaretçilerinize verdiğiniz ilk bilgidir. Tıpkı botlar gibi sitenize giren kişiler de başlığa göre sitenizin içeriği hakkında ilk fikirlerini edinmiş olurlar. Ayrıca arama motorlarında dikkat etmişsinizdir bir içerik başlığından hemen sonra site başlığı yazar, örneğin sitemizdeki blog kategorisinin başlığını verirsek “Blog – Tasarım Lazım” veya bu yazının başlığını verirsek “SEO Uyumlu Yazı Nasıl Yazılır? – Tasarım Lazım” yazdığını görebilirsiniz.

Site başlığını eğer siteniz wordpress ise “Ayarlar > Genel” menüsündeki “Site başlığı” kısmından ayarlayabilirsiniz. Veya Yoast WordPress SEO veya All in One SEO gibi eklentiler kullanıyorsanız eklentideki başlık kısmını kullanabilirsiniz. (Eklenti kullanıyorsanız varsayılan olarak eklentideki başlık geçerli olur.) Sitemizin kaynak kodlarına (CTRL + U kısayolu ile) baktığınızda;

<title>Tasarım Lazım – Güncel Tasarım Blogu</title>

olarak site başlığını görebilirsiniz. Ayrıca sayfa başlığının en az 30 , en fazla 55 karakter olmasına dikkat ediniz.

2- Site Açıklaması (Meta Description)

Site başlığından sonra arama motorlarındaki listenin hemen altında site açıklama metni görünür. Burada sitenizi en az 75, en fazla 150 karakterden oluşan bir metinle az ve öz olarak anlatabilirsiniz. Sitemizin kaynak kodlarına (CTRL + U kısayolu ile) baktığınızda;

<meta name=”descriptioncontent=”Tasarım, yazılım, wordpress, sosyal medya, teknoloji vb. kategorilerde eğitici ve bilgi dolu makaleleri bulabileceğiniz yeni bir blog.“/>

olarak site başlığını görebilirsiniz.

3- Başlık Etiketleri (H tag)

“Headings” olarak adlandırılan H etiketleri yazı içerisindeki başlıklarla hiyerarşik düzeni sağlar. H1 ile başlayan etiketler, H6’ya kadar gitmektedir ve 1’den 6’ya gittikçe karakter font büyüklükleri belli orantıda azalır. Sadece yazı başlığının H1 olması gereken sitelerde yazı içerisinde H2, H3 ve H4 etiketlerini çok fazla olmamak kaydıyla kullanabilirsiniz. Yazı içerisinde kullanacağınız başlıklarda en az 2 adet H2 ve H3 etiketi SEO puanı için minimum seviyede yeterli bir orandır.

4- Sayfa Adresi (URL Rewrite)

Sayfa adresleri hem sitenize gelecek olan ziyaretçiler hem de arama motorları için önemli bir etkendir. Sayfa adresinin (yani link) karışık veya anlamsız linkler her iki taraf için de olumsuz etki yaratabilir. Eğer wordpress kullanıyorsanız “Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar” kısmından site link yapısını ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki sitemizin link yapısını görebilirsiniz.

https://tasarimlazim.com/vpn-nedir-nasil-kullanilir-1175.html

5- Resimler ve Özellikleri

Yazı içerisine aralıklarla resimler yerleştirmeniz, hem okurlarınızın uzun metinlerle sıkılmamasını hem de içeriğin SEO puanını yükseltecektir. Resmi yazı içine yüklemden önce resim adını yazınızla alakalı bir isim verebilir, resmi yazı içerisine ekledikten sonra da alternatif metin kısmına içeriğinize ait anahtar kelimenizi yazmanız yine SEO puanını artırır. (Resimlerdeki alternatif metin kısmı “alt” etiketi anlamına gelir.)

SEO uyumlu yazı

6- İç ve Dış Linkler

Makaleniz içerisinde kaynak göstereceğiniz bir link olması veya herhangi bir kelimeye hem site içi hem de site dışı linkler kullanmanız SEO puanını olumlu etkileyecektir. Bu durum aynı zamanda yazı içerisinde sitenizin bir başka içeriğine vereceğiniz linklerle kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. Fakat unutmayın her şeyin fazlası zarardır. Bu yüzden iç ve dış linklerin 1 yazı içerisinde en fazla 2-3 kere kullanın, daha fazlası arama motorları tarafından “spam” olarak algılanabilir.

7- Kullanıcı Yorumları

kullanıcı yorumları

İçeriğinize yapılan yorumlar, içeriğe olan ilgilinin yoğunluğunu belirler ve arama motoru botları için hepsi yeni bir içerik (+ puan) anlamına gelir. Fakat gidip de kendi içeriklerinizi yorum yazmanızın bir faydası olmaz. Yorumların farklı kişiler ve farklı IP’lerden yapılması gerekir çünkü botlar bunu anlayabilecek bir teknolojiye sahiptir.

Eğer içeriklerinize yorum hizmeti alacak bir bütçeniz yoksa buradan size güzel bir ipucu vereyim. İçeriklerinize mutlaka spam yorumlar geliyordur. Bu spam yorumlar özel botlar tarafından yapıldığı için bunları silmek yerine göndericinin adını, mailini ve yorumunu değiştirerek kendi lehinize kullanabilirsiniz. Yorumdaki web site kısmını silerseniz dışarıya da bir link çıkışı yapmamış ve içeriğiniz için farklı IP’lerden yorumlar almış gibi olursunuz.

8- Sosyal Medya Paylaşımları

SEO uyumlu yazı

Sitenizde sosyal medya paylaşım ikonları yoksa bu büyük bir eksiktir. Eğer yoksa büyük platformların paylaşım ikonlarını içeriğin başına ve sonuna eklemenizi tavsiye ederiz.

Ve eğer sitenize ait sosyal medya hesapları yoksa da almanızda büyük fayda var. Çünkü paylaştığınız içerikleri bu hesaplarda paylaşmanız siteniz bir süre sonra ziyaretçi çekmenizi sağlayacağı gibi arama motorlarında yazılarınızın üst sıralarda listelenmesi de daha mümkün olabilecektir. Yani bu ne demek oluyor. Örneğin sitenizde bir içeriği yayınladıktan sonra facebook, twitter, pinterest gibi sitelere gönderdiğinizde bu sitelerin index hızları çok yüksek olduğundan, sitenizden daha önce arama motorunda listelenebilir.

9-Yukarıdakilere Ek ve Özetle

  1. İçeriğinizin anahtar kelimesi mutlaka başlık içerisinde geçmeli
  2. Anahtar kelimeniz yazınızın ilk giriş cümlesinde mutlaka geçmeli
  3. Anahtar kelimeniz yazı içerisinde en az 3-4 kere geçmeli
  4. İçerik başlıklarında en az iki tane H2 ve H3 etiketi olmalı (Yazı uzunluğuna göre artabilir)
  5. Yazı içerisinde mutlaka 1-2 resim olmalı (Yazı uzunluğuna göre artabilir)
  6. Yazı içindeki resimlerden en az birinin alt etiketinde anahtar kelimeniz olmalı
  7. Yazı uzunluğunuz en az 300-500 kelime arası olmalı fakat gereksiz uzatılmamalı
  8. Yazı içerisinde en az 1 tane dış yönlendirme linki ve site içi yönlendirme linki olmalı
  9. Yazınızı yayınladıktan sonra sosyal medya hesaplarınızda paylaşılmalı

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.