Finans & Ekonomi

Sicil ve Kredi Notu Ne Zaman Düzelir?

Bankalar, kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak, işlerini büyütmek ve varlıklarını sürdürebilmek için nakit sağlayan kuruluşlardır. Bankalar insanlara bankacılık hizmetleri dışında kredi kartı ve ihtiyaç kredileri gibi farklı kolaylıklar sağlamaktadır. Bunlar insanları maddi açıdan rahatlatan hizmetlerdir. Bankaların müşterilerini değerlendirmek için yararlandığı ilk kriter kredi sicil notudur. Kredi sicil notu, bankaların müşterilerine güvenmesi ve paranın geri ödeneceğine ikna olması amacıyla oluşturulan bir sistemdir. Kredi sicil notu, bir kişinin yaşadığı ülkedeki tüm bankalara olan borcunun görüntülendiği bir sistemdir. Burada kişiler belirli puanlar üzerinden değerlendirilirler. Bankalardan alınan kredi kartları ve kredilerin geri ödemesinin zamanında yapılması gerekmektedir. Bu ödemelerin zamanında yapılmaması veya hiç ödenmemesi durumunda farklı prosedürler uygulanır. Burada kara liste adı verilen bir kavram ile karşı karşıya kalınır. İnsanlar, borçlarını zamanında ödememesi ya da hiç ödememesi durumunda kara listeye girerler ve finansal sicilleri bozulur.

Sicilin Bozulması ve Yasal Takip

Bankalardan alınan kredilerin ve kredi kartlarının borçlarının ödenmesi için belirli süreler vardır. Bu süreler içinde borç ödenmediği takdirde önce idari daha sonra da yasal takip süreci başlamaktadır. Bankalar borcun ödenmesi için 60 gün beklerler. Bu süre zarfında borç ödenmezse 30 günlük ihbar süresi başlar. Bu sürede banka borçluyu telefon ile arayarak borcunu ödemesini ister. Bu süre 30 gündür. 90 günün sonunda borç halen ödenmezse 7 günlük idari takip süreci başlar. Bu süre içinde ödeme yapıldığı takdirde tüketicinin sicili bozulmamış olur. Ancak, belirtilen bu 97 günlük süre sonucunda borç halen ödenmemişse yasal takip başlar ve tüketici kara listeye girer. Bir tüketicinin kara listeye düşmesi, bankalarla yapacağı işlemlerde çeşitli kısıtlamalara gidileceği anlamına gelmektedir. Kara listeye düşen kişilere banklar kredi, kredi kartı ve çek karnesi gibi ürünleri vermemektedir. Bu durum ise borcun ödenmesini müteakip 5 yıl sonrasına kadar devam etmektedir. Kredi sicilinin bozulması sadece kredi ve kredi kartı ödemelerinin gecikmesiyle değil, çek ve senetlerin zamanında ödenmemesi ile de olur.

Kredi notunuzu öğrenmenin bir çok yolu vardır. Kredi notu öğrenme tıklayarak internette arama sayfasına yönlenebilirsiniz.

Borcun Ödenmesinden Sonra Sicil Ne Zaman Düzelir?

Masada oturan ve kafa elinde tutan dağınık saçlı bitkin iş kadını. Çaresizlik depresif kadın ofis çalışanı. Yorgunluk hissi, aşırı çalışma nedeniyle üretkenliği kaybetme kadın

Bankaya olan borcun ödenmemesi sonucu yasal takibe düşülmesi ile sicil bozulmaktadır ve bu da bankacılık ürünlerinden yararlanma konusunda sıkıntılar oluşturmaktadır. Acil nakit ihtiyaçlarında da bu konu risk oluşturmaktadır. Bankaya borcumu ödedim sicilim ne zaman düzelir, sorusunun cevabını vermek gerekirse, öncelikle yasal takibe düşen borç ödenmelidir. Borcun tamamının ödenmesinden sonra 5 yıl beklemek gerekir. 5 yılın sonun da sicil kendiliğinden düzelir. Borcun tamamen ödenmesinden sonra, yine benzer durumlarla karşılaşmamak için bankalara olan ödemelerin zamanında yapılması 5 yıllık sürenin kısalmasını sağlayabilir.

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?

Merkez Bankası, tüketicinin bankalara olan borçlarının son ödendiği tarihten itibaren 5 yıllık süreyi başlatır. Bankanın veri tabanında geçmişte ve güncel tüm borçların kayıtları tutulmaktadır. Kayıtlar güncel olduğu için borcun ödenmediğini gördüğü takdirde kara listeden çıkış işlemini başlatmayacaktır. Sicil affı söz konusu olmadığı takdirde tüketicinin ismi 5 yıl boyunca veri tabanında saklanır. Borçların tamamının ödenmesinden sonra Merkez Bankasına bir dilekçe yazılarak kara listeden çıkma talebinde bulunulabilir. Ancak bu dilekçeye olumlu yanıt gelmeyebilir. Kara listeye düşen kişiler ödemelerini 3 yıl boyunca düzenli olarak yaptıklarında, mevduat hesaplarında para tuttuklarında, bankalara otomatik ödeme talimatı verdiklerinde, düzenli para trafiği olacağı için, bankalar bu müşterilerine bazı finansal yardımlar yapmaktadırlar. Devlet tarafından yapılan sicil affı gibi uygulamalar takip edilerek borçların en kısa zamanda ödenmesi de sicilin düzelmesini hızlandırır.

Sciliniz bozuksa, kredi notunuz çok düşükse ve krediye ihtiyacınız varsa kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar veya banka dışında kredi veren diğer kurumlar yazımı okuyarak detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

Yorum Ekle

1 yorum

  • […] olan borcunuzu kapattıysanız bir diğer sicilinizin ne zaman düzeleceğine dair bilgileri Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir adlı yazımda […]