TikTok nedir, neden bu kadar popüler?

Bugün sizlerle geçtiğimiz günlerde paylaştığım ilk blog yazımda ,ufak çaplı sitem ettiğim ve 2020’de adından çok söz ettiren uygulamalarında biri olan TikTok hakkında biraz konuşmak istiyorum. Genel olarak herkesin şikayet ettiği, faydasız içeriklerin bulunduğu bir ortam denilse de popüleritesi inkar edilecek gibi değil. Haydi başlayalım.

TikTok nedir?

TikTok nedir

Öncelikle çıkış amacı ve nedir kısmıyla başlayayım. Çıkış amacı insanların kendi videolarını arka planda çaldıkları müziklerle birleştirilerek bir içerik üretilmesiymiş. Veya tam tersi müziklere uygun videolar çekerek de yapılabilir ki bana göre ikinci yöntem daha çok kullanılıyor. Tabi videoların bir konusu veya fon müziği ile dudak hareketlerinin senkronizasyonu gibi durumlar TikTok içeriklerini daha profesyonel hale getiriyor ve bu uyumluluk sizi hem daha başarılı bir duruma soktuğu gibi izlenme oranlarınız da aynı oranda yükseliyor.

TikTok’u kim icat etti?

2014 yıllarında Musical.ly adlı bir sosyal medya uygulaması çıkmış ve 2017 yılına kadar 200 milyon kişi tarafından kullanılmış. Tabi bunu gören Çin’li durur mu? ByteDance adındaki Çin’li uygulama geliştiricisi, 2016 yılında benzer bir uygulama yapmış ve adını da Douyin koymuş. Başlarda sadece Çin’de kullanılabilir olan uygulamayı uluslararası bir platform haline getirmek için TikTok adı vermiş ve ilk markalaşma adımını atmış. 2017 yılı sonlarına doğru ByteDance, rakibi olan Musical.ly’i 800 Milyon $ ‘lık bir ücret karşılığında satın almış ve TikTok adı altında birleştirmiş. 2018 sonlarına doğru Apple App Store’da Instagram, WhatsApp ve YouTube’u geride bırakmış, 2019 itibari ile de Google Play Store’a eklenen TikTok, 500 milyondan fazla indirilmiş. Şuanda da sanırım hızla indirilmeye devam ediyor.

Kimler TikTok kullanıyor?

İstatistiksel verilere bakarsak en çok 13-18 yaş aralığının kullandığı söyleniyor, bana sorsalardı bende gözlemlediklerime dayanarak 15-20 yaş aralığı diyebilirim. İşin ilginç ve düşündürücü tarafı da bu yaş aralığının tüm ülkelerde aynı olması. Neden diye sorar gibi olduğunu duyar gibiyim. Çünkü genellikle böyle uygulamaların ilk amacı herkes tarafından kullanılabilir olmak, para kazanmak ve paraya doyduktan sonra da insanları bir yere yönlendirmek. Bu yönlendirmeyi açacak olursak “Asimile etmek” diyebiliriz. Peki insanlar video çekerek nasıl asimile olacak?

Şöyle güzel; 13-18 yaş aralığı ne görürse benzerini yapmaya ve nedenini sormama gibi bir deli kana sahipler. Yurtdışındaki video örneklerini izleyen bu yaş grubu gençler, sebepsiz yere sağda solda kendilerine ve bir başkasına hiçbir yararı olmayan video içerikleri üretme derdine düşüyor. Neden? Sırf sınıf arkadaşından biraz daha fazla izlenmek, videlardan para kazanmak ve sonrasında da biraz çevresinde veya internette tanınır olmak. Hadi buraya kadar normal karşıladınız diyelim, peki ondan sonrasını hiç düşünüyor musunuz bu çocuklar izlenme oranlarını artırmak için daha ilerisine gider mi?

İnternette rastlamadıysanız eğer “TikTok uğruna canından oldu, TikTok çekerken araba çarptı” gibi başlıkları aratın ve başlarına neler gelebiliyor görün.

TikTok’un faydaları var mı?

Bunu çok detaylandırma ihtiyacı duymuyorum çünkü %95’lik bir kesim yukarıda bahsettiklerimi yaparken %5’lik küçük bir kesim de (ki bunlar yaş olarak biraz daha büyük) insanların faydasına olabilecek videolar da üretebiliyor. Olaylara biraz daha bilinçlenerek bakmak isteyenlerin aslıda görmekte zorlanmayacağı bir durum bunlar. Eminim bir yerlerde benimle yanı fikirde olan insanlar da vardır.

Firmalar TikTok kullanabilir mi?

@cznburakCzn Burak Dubai hoşgeldiniz🤗❤️ #cznburak #dubai

♬ orijinal ses – cznburak

İşte gelelim asıl meseleye. TikTok’u bireysel olarak tabii ki faydalı bir yer haline getirmek mümkün olacaktır ama şirketlerin bu platformu kendi lehlerine kullanabilmeleri oldukça basit. Yaptıkları işle alakalı olabilecek içerikleri uygulamanın verdiği imkanlarla (saçmalamadan) basit bir şekilde yapabilirler. Ürün tanıtımı, hizmet tanıtımı gibi videolar internette çok fazla izlenme olasılığı olduğu gibi müşterilerinize de kendinizi bu şekilde farklı bir açıdan tanıtabilirsiniz. Yukarıya örnek bir TikTok paylaşımı bıraktım, sizde bir gün şirinleri görmek istiyorsanız @cznburak gibi içerikler üretebilirsiniz 🙂

Amacım polemik yaratmak değil sadece gördüklerime kendi cümlelerimle ifade etmek yani kendi blogumu oluşturmak. Ben çevre gördüğüm gençleri kalplerini kırmadan doğru içeriklere yönlendirmeye çalışıyorum, sizlerde bu tarz videolar çekenleri (bence) güzel bir yaklaşımla doğru içeriğe yönlendirebilirsiniz. Haa bakın kimse video çekmesin, içerik üretmesin demiyorum konuyu farklı yere çekmeyin lütfen. Hatta ben bile bu aralar YouTube kanalı açmayı planlıyorum ama içerik konusunda henüz kararsızım. Yapılmayanı yapmak ve farklı bir fikir olsun istiyorum. Böyle giderse bu sadece hayalde kalacak gibi 🙂

Kalın sağlıcakla…

BENZER KONULAR

2 Yorum

  1. Fatma Gürel dedi ki:

    iyi şekilde kullananlar var ama çoğu video çok saçma ve gençlik daha çok bunlara meyilli, çok haklısınız malesef.

  2. Tasarımcı Blogger dedi ki:

    Maalesef Fatma hanım, gidişat kötü umarım devletimiz bu duruma bir çare bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.