Trendyol’da Mağaza Açmak 2021

Neredeyse her gün TV reklamlarında gördüğümüz Trendyol’da mağaza açmak için neler gerekiyor? Trendyol mağaza ücreti nedir? Trendyol yüzde kaç komisyon alıyor? Trendyol’da nasıl satıcı olunur? gibi soruların hepsini bu yazımda detaylı olarak anlatacağım.

Günümüz pandemi döneminde bir çok kişi internetten alışverişi daha çok tercih eder oldu. Çünkü çoğu mağazada satılan ürünler internette daha uygun fiyatlarla bulunabildiği gibi evimizin çevresinde ulaşılmayacak bir çok şeye de internet sayesinde ulaşabilir durumdayız. Bu durumda bir çok girişimcinin de kendi internet sitesini açmak istemesi veya Trendyol, Hepsiburada, N11, Gittigidiyor gibi pazaryerlerinde mağaza açmak istemesi gayet mantıklı ve güzel bir fikir. Eğer kendi online mağazanızı açma planınız varsa Alışveriş Sitesi Açmak adlı yazımı okuyabilirsiniz. Trendyol’da mağaza açmak istiyorsanız da yazının devamı sizi bekliyor.

Trendyol'da Mağaza Açmak

Trendyol’da Mağaza Açmak için ne gerekiyor?

Öncelikle vergi mükellefi olmanız gerekiyor, yani bir şirket kurmanız lazım. En uygun ve maliyeti az olan şahıs şirketi ile satışa başlamanız mümkündür. Ondan sonra Trendyol satıcı formu kısmına gelip burada sizden istenilen bilgileri giriyorsunuz ve talebiniz trendyol’a iletilmiş oluyor. Buradaki bilgileri doğru bir şekilde girmeniz başvurunuzun onaylanmasında en önemli etkendir.

Trendyol mağaza ücreti nedir?

Trendyol’un mağaza ücreti yoktur. Trendyol sattığınız ürünün kategorisine göre belirlediği komisyon oranlarına göre sizden satış başı komisyon keser. Trendyol 2020 yılı içerisinde anlaşma yaptığı satıcılarla artık ücretsiz kargo olarak satış yapması yönünde sözleşme yapmaktadır. Çünkü insanların büyük bir çoğunluğu ücretsiz kargo olan ürünleri tercih etmektedir. Bundan dolayı da Trendyol böyle bir koşul veya dayatma yapıyor diyebiliriz. Bu aşamada ister kendi kargo anlaşmanız varsa bu yöntemi kullanabildiğiniz gibi Trendyol’un kargo anlaşmasını da kullanabiliyorsunuz. Eğer Trendyol’un kargolarla olan anlaşmalarını tercih ederseniz kargoları daha uyguna gönderme şansınız var. Çünkü gün içerisinde Trendyol anlaşmasını kullanarak satış yapan bir çok satıcı, binlerce kargo gönderimi yaptığı için kargo firmaları Trendyol için çok uygun fiyatlarla çalışıyorlar.

Trendyol yüzde kaç komisyon alıyor?

Her kategorinin komisyon oranı farklıdır. Arama motoruna trendyol komisyon oranları (aratmak için buraya tıklayın) yazarak bazı sitelerde paylaşılmış komisyon oranlarını görebilirsiniz.

Ürünlerin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Ürünü 15 liraya mal ederek 40 TL’den sattığınızı düşünelim. Satış yapacağınız kategorinin komisyon oranı %20 olsun ve kargo ücretiniz de 9,5 TL diyelim. Bu durumda bu ürünü sattığınızda 8 TL komisyon ücreti ve 9,5 TL kargo bedeliniz olur. Sonuç olarak 15 + 8 + 9,5 = 32,5 TL maliyet bedeliniz çıkar ve size kalan kar 40 – 32,5 = 7,5 TL olacaktır. Ürün satışı yaparken bunları hesaplayarak ürünlerinizi fiyatlandırmanız ileride zarar etmeden bu işi devam etmenizi sağlayacaktır.

Neden Pazaryerlerinde Mağaza Açılmalı?

Sadece Trendyol değil bir çok pazaryerinde ürünlerinizi pazarlamak, her gün milyonlarca kişinin gezindiği bir AVM’de mağaza açmak gibidir. Bu yüzden kendi sitenizi açıp, kira, eleman maaşları, yemek masrafları, yol masrafları vb. bir çok gider düşünüldüğünde hali hazırda milyonlarca müşterisi olan bir yerde mağaza açmak çok daha mantıklı bir karardır.

Eğer halihazırda bir internet siteniz varsa ürünlerinizi pazaryerine aktarılması konusunda bu size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Sitenizde kullandığınız e-ticaret yazılımı alt yapısında pazaryerleri ile entegrasyon uyumu varsa binlerce ürünü anlaştığınız pazar yerinde listelemeniz belki bir kaç saatinizi alacaktır.

Satıcı olacağınız pazaryerini iyi analiz etmeniz ve hedef kitlenize göre bir yer seçmeniz mantıklı olur. Konumuz Trendyol olduğu için buradan örneklendirmeye devam edeyim. Eğer ürünleriniz kadınlara yönelik moda, aksesuar, iç giyim, parfüm vb. ise Trendyol’u tercih etmenizin çok güzel bir nedeni var. Çünkü müşteri kitlesinin %80’i kadınlardan oluşmaktadır. En son topladığım bilgiye göre 80 milyon aktif kadın müşterisi bulunuyor. Evet, kadınların alışverişe olan bağımlılıklarını hepimiz biliyoruz ve Türkiye kadın nüfusunun neredeyse hepsi Trendyol’da olabilir 🙂

Anlatmayı unuttuğum veya sormak istediğiniz şeyler varsa yorumlara yazarsanız en hızlı şekilde cevap vermeye çalışacağım.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.