VPN Nedir, Nasıl kullanılır?

Türkçe karşılığı “Sanal Özel Ağ” anlamına gelen “Virtual Private Network” kısaltması olan VPN nedir ve nasıl kullanılır?

VPN Nedir?

En basite indirilerek anlatılmak istenirse, internet’e bağlanırken kendi IP’nizi gizleyerek farklı sanal IP ile bağlanmanızı sağlayan bir hizmettir. Ve çoğunlukla erişimi engellenmiş sitelere girmek için tercih edilmektedir. Örneğin ülkenizde erişim engeli olan siteler varsa bunlara VPN kullanarak girilebilmektedir.

Tabii ki tek kullanım amacı bu değil. İçerisinde bir çok teknolojik özelliğin ve protokolün bulunduğu bu sistem ile okul veya işinizle alakalı oluşturulmuş özel ağlara da katılabiliyorsunuz. Örneğin okulda veya iş yerinizde olmadığını zamanda bu özel ağları kullanarak dosyalarınıza veya orada paylaşılan dosyalara istediğiniz yerden ulaşabilme imkanınız olmaktadır.

VPN Nedir

VPN Nedir, Neden VPN Kullanılır?

Herhangi bir VPN servisini kullanmak, internet deneyiminizi reklamverenlerden, hackerlardan ve hatta devlet kurumlarının veya servis sağlayıcılarının casusluklarından gizleyebilir.

VPN’in güzel yanları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Farklı ağlar üzerinden işlem yaptığınız için internet hızınızda yavaşlıklar olabilir. Ayrıca çoğu VPN hizmeti kimliğinizin yüzde yüz güvenli olduğunu garanti etmez, bağlantılarının şifrelendiğini ve etkinlik günlüklerini tutmadığını iddia eder. Ancak yine de bir VPN üzerinden geçtiğinizde bile çevrimiçi etkinliklerinizde dikkatli davranmanız gerekir.

İyi bir VPN hizmetinin yapabilecekleri:

 • IP adresinizi şifreler,
 • Protokolleri şifreler,
 • Bağlantı ya da etkinlik kayıtlarınızı tutmaz,
 • Hiçbir verinizi üçüncü kişilerle paylaşmaz,
 • Bağlantı kopma durumunda acil olarak kapanır,
 • Bankacılık uygulamaları için belirli uygulama ve siteleri es geçer,
 • İnternet alışverişlerinizde daha uygun fiyatlarla tasarruf etmenizi sağlar,
 • Sınırsız sayıda cihazda kullanılabilir,
 • Ülkelere özel hizmetlerden yararlanmanızı sağlar,
 • Daha güvenli bir iletişim ve dosya paylaşımı sunar.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN Nedir

Kimler VPN Kullanır?

Gizli ve güvenli olmak isteyenler, erişime engellenmiş içeriklere ulaşmak isteyenler, film, dizi ve download seven ve daha bunun gibi bir çok VPN hizmetini avantajlarından faydalanmak isteyenler.

Türkiye için En İyi VPN’ler

 1. ExpressVPN – Sınırsız bant genişliği ve veri, güçlü güvenlik özellikleri sunar. Ayrıca 30 gün para iade garantisi sayesinde test edebilirsiniz.
 2. Windscribe – 10 GB ücretsiz veri ayda 160 saatin üzerinde internette gezinmenize imkan tanır, ancak video izlemek için çok yavaştır.
 3. Hotspot Shield – Catapult Hydra protokolü size yüksek hızlar sunar, ancak günlük yalnızca 500 MB veri kullanabilirsiniz.

VPN Nasıl Kurulur?

VPN kurmanın 2 farklı yolu var.

1- VPN Hizmeti Almak
Ücretli veya ücretsiz yukarıdaki örnek sitelerden VPN hizmeti alabilirsiniz. (Güvenilir yöntem)

2- Manuel VPN Kurmak
Teknik bilginiz varsa bilgisayarınızdan VPN ayarları yapabilirsiniz. Fakat bir VPN hizmeti gibi sürekli ve hızlı bir şekilde ağ değiştiremeyeceğiniz için kendinizi tam korumaya almış sayılmazsınız.

Eğer isternette gizli dolaşım sağlamak isterseniz çok profesyonel VPN’lere gerek duymayabilirsiniz. Bu durumda kullandığınız tarayıcı eğer destekliyorsa VPN eklentileri kurarak, bir tık ile aktif ederek gizliliğin tadını çıkarabilirsiniz. Chrome, Safari ve Mozilla gibi tarayıcılarda bu tür eklentilerin olması lazım. Tarayıcınızın eklentiler kısmına gelip aratarak bulabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.