WordPress E-ticaret Sitesi Açmak 2021

Kullanım kolaylığı ve olabildiğince az maliyetle bir wordpress e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız WordPress WooCommerce eklentisi ile işinize  başlayabilirsiniz. Sadece alan adı ve hosting için ödeyeceğiniz bedel dışında ek bir maliyet çıkmadan kendi e-ticaret sitenizi açabilirsiniz. Bu yazımda sizlere WooCommerce nedir, WooCommerce ücretli mi, WooCommerce kurulumu nasıl yapılır, WooCommerce nasıl çalışır, WooCommerce temaları ücretli mi, WooCommerce ödeme yöntemleri neler, WooCommerce eklenti özellikleri, avantajları ve dezavantajları gibi bir çok konuya değineceğim.

WordPress E-ticaret Sitesi

WooCommerce nedir?

WooCommerce, açık kaynak kod yapısına sahip bir yazılım olan wordpress için üretilmiş bir e-ticaret eklentisidir. Ücretli/ücretsiz bir çok özellikler barındıran WooCommerce ile kendi wordpress e-ticaret sitenizi açabilir ve kısa sürede online ürün satmaya başlayabilirsiniz.

WooCommerce ücretli midir?

Açık kaynak ve ücretsiz bir alt yapıya sahip olan WordPress için üretilen WooCommerce, bir e-ticaret sitesi için yeterli olan özellikleriyle ücretsiz kullanım sunabilmektedir. Eklentiyi sitenizde aktif ettikten sonra bazı temel ayarlar yapılarak sınırsız ürün ve varyasyonları sitenize ekleyebilirsiniz.

WooCommerce kurulumu nasıl yapılır?

WooCommerce eklentisi için öncelikle wordpress kurulu bir site olması gerekir. (Bakınız: WordPress site nasıl kurulur?) Daha sonra wordpress içerisinde eklentiler kısmından aratarak bu eklentiyi bulabilir ve kurup aktif edebilirsiniz. Aktif ettikten sonra panelinizin sol kısmında bu eklentiye ait Woocommerce, Ürünler, Analiz, Pazarlama vb. bir çok özel alanlar açılır.

Woocommerce yazan menüden satacağınız ürünlerle alakalı özellik ve ayarlar, gelen siparişleri, müşteri listesini, rapoarları vb. alanlarda işlemler yapabilirsiniz.

Ürünler yazan menüden de Ürün, Kategori, Nitelik gibi yerleri ayarlayabilirsiniz.

Analiz kısmında ise sipariş raporları, kazançlar, varyasyonlar, kupon kodları, vergi ayarları ve indirimler gibi bir çok ayarı yapabilirsiniz.

WooCommerce nasıl çalışır?

İlk olarak bir blog platformu olarak hazırlanan WordPress, zamanla gelişerek ve açık kaynaklı olması sebebiyle çoğu gönüllü tarafından geliştirilerek kullanım alanı artırılmıştır. WordPress için üretilen binlerce belki de milyonlarca eklenti üretilmiştir ve bunlardan biri de WooCommerce eklentisidir. WooCommerce eklentisi ile uyumlu olan bir temayı kısa sürede bir e-ticaret sitesine dönüştürebilmektedir. Site için lazım olabilecek bir çok özellik ücretsiz sunulmuştur fakat daha profesyonel ilerlemek isteyenler için ücretli modüllerin de olduğunu söyleyelim.

WooCommerce temaları ücretli midir?

Siteniz için bir alan adı aldıktan sonra birde hosting alanı kiralamanız gerekir. Bu işlemlerden sonra sitenize WooCommerce uyumlu bir wordpress tema kuranız gerekir. Tema olarak ücretsiz bir çok tema bulabilirsiniz fakat profesyonel bir site açmak istiyorsanız göze hoş gelen, tasarımı kusursuz olabilecek bir temaya sahip olmanızı öneririz. Genel olarak bu özelliklere sahip temaları ücretsiz bulamazsınız. Bu yüzden internette woocommerce wordpress teması veya woocommerce wordpress themes olarak arattığınızda ücretli/ücretsiz temalar bulabilirsiniz. Genel olarak fiyatlar 30-100 dolar arasında değişmektedir.

WooCommerce eklenti özellikleri neler?

Standart yani ücretsiz olarak sunulan eklenti özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • Sipariş yönetimi
 • Ürün sayfası düzenleme
 • Ürün kategori ve etiket yönetimi
 • Ürün stok bilgilerinin yönetimi
 • Ürün varyasyonları (beden, renk vb.) oluşturma ve farklı fiyatlandırma seçenekleri
 • Fiziksel ya da dijital ürünlerin satışının yapılması
 • Ürünlerin tarihlere göre fiyat kampanyalarını belirleme
 • Konuma göre farklı kargo fiyatı seçenekleri belirleme
 • Sabit kargo fiyatları gösterme
 • Ücretsiz kargo seçenekleri sunma
 • Belli limit üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo seçeneği sunma
 • Çoklu kargo firma seçeneği sunma
 • Vergi oranlarını otomatik olarak düzenleme (Woocommerce vergi ayarları)
 • Arama motoru uyumluluğu
 • Müşteri veri tabanı yönetimi
 • Sipariş takibi
 • Ürün ve sipariş yönetimi için ek bir yönetici paneli
 • Kupon ile indirim yöntemi
 • Ödeme ve sepet sayfalarında kargo ve ürün ücretlerinin otomatik olarak gösterilmesi
 • Ödeme sayfasında yeni üye oluşturma
 • Ziyaretçi girişi ile ödeme yapma seçeneği
 • Ödeme sistemi entegrasyonları (Woocommerce kredi kartı ödeme entegrasyonları yani Woocommerce ödeme eklentisi / eklentileri)

Başlangıç seviyesi e-ticaret siteleri için bu özellikler yeterli gelmektedir fakat işler büyüyüp geliştikçe daha fazla özelliğe ihtiyaç duyabilir. Bu durumda da ücretli modüller tercih etmeniz gerekebilir. Eklentinin ücretli paketinde olan özellikler de aşağıdaki gibidir.

 • Site performans artırma
 • Sepet ve ödeme sayfası eklentileri
 • Ürün sayfası ve kampanya yönetimi eklentileri
 • Ödeme seçenekleri eklentileri
 • Mağaza ve yönetimi eklentileri
 • Üyelik yönetimi eklentileri

Bu ana kategorilerin altında birçok farklı eklenti paketi bulunuyor. Bu kategorilerin altında Woocommerce e-ticaret sitesini geliştirmeye yönelik uygulama bulunmaktadır.

WooCommerce kurulumu ücretli midir?

WooCommerce eklentisini kendiniz kurup ayarlamanız durumunda ücretsiz olarak wordpress e-ticaret sitesi kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Fakat hiçbir teknik bilgiye sahip değilseniz bunun için bilir kişilerden bir kurulum desteği alırsanız bunun belli bir ücreti olabilir.

WooCommerce ödeme yöntemleri nelerdir?

Eklenti içerisinde banka hesap bilgilerinizi girebileceğiniz bir alan mevcut fakat günümüzde bu yöntemi kullanan kişi sayısı oldukça az. Bu yüzden müşterilerinizin sitenizdeki ürünleri online satın alabilmesi için bir kredi kartı modülü kurmanız gerekir. Bunun için de yine ücretli/ücretsiz modüller mevcut. Bu konuda benim önerebileceğim bir ödeme sistemi ve modülü var o da PayTR ödeme alt yapısıdır.

Sitenizden online ödeme alabilmeniz için vergi mükellefi olmanız gerekir. En kolay ve masrafı en düşük olan bir şahıs şirketi kurduktan sonra  PayTR’a üye olduğunuzda aynı gün içerisinde üyeliğinizi onaylatabilirsiniz. Daha sonra PaytR’ın woocommerce eklentisini indirip kurduktan sonra ödeme yöntemleri kısmında PayTR adımını görebilir ve PayTR panelinizde iszden istenilen bilgileri bu alana girerek wordpress e-ticaret sitesi açmanın son adımına gelmiş olursunuz. Tüm bu adımlardan sonra ürünlerinizi ekleyerek satışa başlayabilirsiniz.

Woocommerce için neredeyse bir çok konuya değindim ve eksiksiz anlattığımı düşünüyorum. Eğer benim gözümden kaçan veya sizin aklınıza takılan yerler varsa yorumlardan bana iletebilirsiniz.

BENZER KONULAR

3 Yorum

 1. Hülya Yamaçlı dedi ki:

  Çok güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler işimizi görecek 🙂

 2. Erol Atmaca dedi ki:

  eticaret sitesi açmak istiyorum yardımcı olurmusunuz mail adresimi yazdım

 3. Tasarımcı Blogger dedi ki:

  Rica ederim Hülya hanım.
  Erol bey size mailden dönüş yaptım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.