WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yeni bir site kurdunuz ve ayarlarını yapmak istiyorsunuz, fakat her şeyi manuel olarak yapamazsınız. Bu yüzden işleri kolaylaştırmak ve otomatik hale getirmeniz, sitenizin teknik işlerine harcayacağınız zamanı daha kaliteli içerikler üretmeye harcayabilirsiniz. İşte bu yüzden bugünkü yazımda wordpress eklenti kurulumu nasıl yapılır konusuna değineceğim.

İçeriğinizin çok kaliteli olması hiç kimseye ulaşmadıktan ve okunmadıktan sonra bir işe yaramaz. Bu yüzden öncelikli olarak arama motorlarına hitap edecen bir siteniz olması gerekir. Bu yüzden sitenizin SEO kriterlerine uygun, hızlı tepki veren(hızlı açılan) ve güvenli olması gerekir. Bir sonraki yazımın konusu yeni sitelerde olması gereken eklentiler olacak. Haydi şimdi bir eklenti nasıl kurulur onu görelim.

WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Eklentiler 2 şekilde kurulur bunlardan birincisi wordpress panelden “Eklentiler” menüsünden “Yeni Ekle” diyerek, ikincisi ise bilgisayarınızda var olan eklenti klasörünü FTP programı ile sitenizin içine atarak olmaktadır. Hemen birincisinden başlayalım.

1- WordPress Panelden Eklenti Kurulumu

WordPress yönetim paneline girin ve sol taraftaki “Eklentiler” menüsüne tıklayın ve  “Yeni Ekle” deyin (bakınız aşağıdaki resim).

WordPress Eklenti Kurulumu

Yeni Ekle’yi tıkladıktan sonra açılan yerde sağ üst kısımda bir arama alanı görürsünüz. Buraya kurmak istediğiniz eklentinin bir kelimesini veya tam adını yazarak arama yapabilirsiniz. Listelenen ekletiler arasından istediğiniz eklentiyi “Hemen Yükle” diyerek kurup aktif edebilirsiniz (bakınız aşağıdaki resim).

Panelden eklenti yüklemek işte bu kadar kolay. Şimdi ikinci seçeneği görelim.

2- FTP’den Eklenti Kurulumu

FTP’ye bağlanmak için FileZilla gibi ftp bağlantı programlarına ihtiyaç vardır. Buraya tıklayarak filezilla’yı kendi sitesinden indirip kurabilirsiniz. Kurup programı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki ekran çıkar.

Daha sonra doğru bilgileri girip sitenize bağlandığınızda FTP içerisindeki dosyalar listelenir. Siz bu dosyalar içerisinde takip edeceğiniz yol public_html > wp-content > plugins olacak. Plugins Türkçe olarak eklentiler demektir. Buraya elinizde bulunan eklenti klasörlerini sürükleyip bu alana yükleyebilirsiniz.

Yazılarımı beğenip faydalı bulanlar daha fazla kişiye ulaşması için sosyal medyada paylaşırsa ayrıca memnun olurum. Şimdiden teşekkürler. Takipte kalın, sevgi ve sağlıkla kalın.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.