WordPress Menü Ekleme

Bir çok wordpress sitede artık yeni menü sistemi kullanılıyor bu yüzden WordPress Menü Ekleme konusunda sorun yaşayan kişi çok fazla. Bu yazımda wordpress site menü ekleme konusunda detaylı bilgi vermek istiyorum. Bu gibi konular aynı zamanda WordPress Rehberi içeriği de olacağı için değinmemiz gereken bir konu oluyor.

WordPress Menü Ekleme

Çoğu wordpress temada menü düzeni farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin eski temalarda sayfalar veya kategoriler direkt olarak menü alanlarına otomatik tanımlandığı için sitenizde hiç göstermek istemediğiniz sayfalar menülerde çıkabiliyor. Oysaki yeni temalarda site üst menüsü, sidebar menüsü gibi yerler düzenlenebilir şekilde tasarlanıyor. Bu yüzden çoğu kişi veya yeni başlayanlar bunun nereden yapıldığını bilmeyebiliyor.

Eski temalarda menüler otomatik eklendiği için sitenizde öne çıkartmak istediğiniz sayfa veya kategorileri düzenleme şansınız olmuyor fakat yeni wordpress temalar buna imkan sunuyor. Bu da hem SEO açısından hem de ziyaretçilerin sitede kalma süresini uzattığı için size ekstradan reklam kazancı sağlayabiliyor.

Ziyaretçiler sitenizde ne kadar fazla sayfa gezerse reklam gösteriminiz de o kadar fazla olur ve bu reklam kazancınızı olumlu etkiler.

WordPress Menü EklemeWordPress paneldeki sol menülerde gördüğünüz Görünüm > Menüler kısmına girdiğinizde, temanız için hazırlanmış özel menü alanları varsa görebilirsiniz. Temalarda birden çok menü alanı olabilir. Bunların başında sitelerin olmazsa olmazı üst menülerdir. Daha sonra sidebar menü, logo üzeri oalrak bilinen header menü, sitenin en alt kısmında footer menü gibi bir çok menü alanı oluşturulabileceği gibi her kategorinin veya sayfanın sidebarı için bile farklı menüler tanımlanabilmektedir.

Görünüm > Menüler kısmına girdiğinizde eğer hiçbir menü oluşturulmamışsa aşağıdaki resimde bulunan bir ekran çıkar ve sizden bir “Menü ismi” yazmanızı ve oluşturmanızı ister.

wp-menu-olusturma

Menü adı olarak “Top Menü” yazdık diyelim ve bu menüye sitemizde yer alan sayfaları listelemek istersek soldaki “Sayfalar” kısmını açıp istediğiniz sayfayı seçeriz ve “Menüye Ekle” butonuna tıklayarak onu sağdaki alana eklemiş oluruz. İstediğimiz sayfa, kategori, özel bir bağlantı veya yazı olabilir. Bunları sol taraftan seçip menüye ekledikten, oluşturduğunuz menünün hangi tema konumunda yer alacağını seçmeniz lazım.

Aşağıdaki resimde “Menü ayarları” altında 2 tane tema menü konumu görüyorsunuz. Bunlardan birini seçip “Menüyü kaydet” dediğinizde menünüz bu alanda gösterilecektir.

wordpress-site-menu-ekleme

Eğer menülerinizin akordiyon olarak sıralamak isterseniz herhangi bir menüyü tutup altında listeleneceğiniz menü elemanının altına sürükleyebilirsiniz. Örnek resim aşağıdadır.

wp-akardiyon-menu

İşte wordpress menü ekleme ve ayarlama işlemi bu kadar basit bir işlemdir. Takıldığınız bir yer olursa yorumlardan sorabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.