WordPress Site Nasıl Kurulur? (Detaylı Anlatım)

WordPress, dünya genelinde kabul görmüş ve en çok tercih edilen bir içerik yönetim sistemidir. Neden en çok diyoruz, çünkü dünya geneli var olan tüm web sitelerinin %35,6’sı (bana göre daha fazlası) wordpress sitelerdir. Çok tercih edilmesinin nedeni, hiç teknik bilgisi olmayan bir kişi bile wordpress’i kurduktan sonra ücretsiz sunulan temalardan istediğini aktif ederek sitesini oluşturabilmektedir. Bu da WordPress’in bu kadar çabuk yayılmasına ve dünyaca ünlü sitelerin bile alt yapısı olabilmiştir.

WordPress için webmasterlar wp site, wp tema gibi ifadeler de kullanırlar, duyarsanız WordPress olduğunu anlayabilirsiniz.

WordPress kullanan siteler arasında yurt dışından Microsoft, Walt Disney Company, New York Times ve yurt içinden Sözcü Gazetesi gibi bir çok haber sitesi, Webrazzi (şimdi değiştirmişler eskiden kullanıyorlardı) gibi bilinen ve belki binlerce belki milyonlarca ziyaretçi olan siteler bulunmaktadır. Bazı forum veya bloglarda WordPress sitelerin belli bir ziyaretçi sayısına ulaştığında çok yavaşladığını, hostingi zorladığını iddia edenleri okumuştum – belki sizde denk gelmişsinizdir – fakat bunun pek de doğru bir bilgi olmadığını dünya çapında tercih edenlere bakarak ıspat edebiliriz.

WordPress sitelerde doğru ve işlevsel kodlanmış temalar tercih edildiğinde binlerce para verip yaptıramayacağınız bir çok web sitesini bile elde edebilirsiniz. Hatta abartı olmasın bir e-ticaret sitesi bile kurabilirsiniz. Örneğin 4.000-5.000 TL’ye satılan eticaret sitelerini düşünün, bu web sitelerinin tüm özelliklerini daha düşük maliyetlerle wordpress tema da yapılabilmektedir. Tabi bu temayı kodlayan kişinin bilgisine göre de değişir. Şimdi gelelim wordpress site nasıl kurulur aşamalarına.

WordPress Site Nasıl Kurulur?

1- Alan adını web hostinge yönlendirme (DNS yönlendirme)

Alan adı ve web hosting satın aldığınızı var sayarak anlatmaya devam ediyorum. Alan adını DNS’lerini satın aldığınız web hosting’e yönlendirmeniz lazım. Alan adını satın aldığınız yerin yönetim paneline girdiğinizde alan adına ait bölümde “DNS Yönetimi” gibi bir menü olur. Tıkladığınızda 4-5 satır boş bir alan çıkar (aşağıdaki resme bakabilirsiniz). Bu alanlara web hosting satın aldığınız yerin DNS adreslerini yazarsınız. DNS adresleri firmadan firmaya farlılık gösterebileceği gibi en az 2 tane, en fazla 4 tane olabilir.

Alan Adı DNS Yönetim Ekranı

DNS işlemlerini tamamladıktan sonra 2 ile 12 saat içerisinde yönlenme tamamlanır ve alan adınıza girdiğinizde boş bir web alanı gösterilir. İşte bu boş alana öncelikle WordPress dosyalarını yüklemeniz gerekir.

2- Hosting içerisine wordpress kurmak (FTP bağlantısı)

Bu aşamada web sitenizin içine wordpress dosyalarını yüklemeniz ve alt yapı işlemini tamamlamız gerekiyor. Bunu da hosting satın aldığınızda size verilen kullanıcı adı ve şifre ile hosting panelinize bağlanarak yapabiliriz. Genel olarak hostinglerde yönetim paneli olarak CPanel veya Pleks panelleri olur veya bunlara çok benzer klon sistemler olabilir.

Hosting giriş bilgilerinizi de bulduğunuza göre hosting içerisine dosyaları yükleyebiliriz. Bunun için bize FileZilla gibi bir ftp bağlantı programı lazım. Buraya tıklayarak filezilla’nın sitesinden indirin ve bilgisayarınıza kurun. Kurup programı açınca karşınıza aşağıdaki ekran çıkar.

FileZilla Programı Giriş Ekranı

Resim üzerinde yazılı olan alanları doğru bilgilerle doldurup Hızlı Bağlan dediğinizde hosting içerisindeki klasörleri görürsünüz. Bu klasörler içerisinde bizi ilgilendiren kısım sitenin içinde olması gereken public_html (aşağıdaki resimde) klasörüdür.

FTP İçindeki Klasörler

public_html klasörüne girdiğinizde içinin boş olduğunu veya bazı temel hosting dosyalarının olduğunu göreceksiniz. Şimdi bu klasörün içine wordpress dosyalarını yükleyebilmek için buraya tıklayarak açılan yerdeki wordpress’in en son versiyon dosyasını indirelim. İndirdiğiniz dosyanın içini açtığınızda aşağıdaki resimdeki klasörleri ve dosyaları görürsünüz. Bunları sıkıştırılmış dosya içerisinden dışarı aktar diyerek bilgisayarınıza çıkartın ve hepsini tutup ftp programında açtığınız public_html klasörünün içine yükleyin. İşlem internet hızınıza göre  2 ile 5 dakika arası sürebilir.

WordPress Dosyaları

İşlem tamamlandıktan sonra internet tarayınızdan alan adınızı yazıp girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi WordPress kurulum ekranı çıkacaktır.

WordPress Kurulum Ekranı

3- Veritabanı Oluşturma

Bu aşamada artık yapmamız gereken işlerin %70’i bitti sayılır. Sıradaki aşama wordpress ve sitenizin veritabanını oluşturmak. Çünkü bir üstteki resimde “Başlayalım” butonuna tıkladığınızda karşınıza yukarıda saydığı 5 adet maddeyi isteyecek. Şimdi tekrar hosting panelinize geliyoruz (cpanel veya diğer bir panel). MySQL Veritabanları diye aratıyoruz ve tıklıyoruz.

Üst resimdeki menüye girince aşağıdaki ekran açılır. Veritabanı adının başındaki prefix dediğimiz veritabanı tablolarının başındaki kısaltmadır. Beyaz alana da siz kendinize göre, içinde türkçe karakterli harf veya şekiller olmadan bir isim verin. Ben sitem diye örneklendirdim, bu şekilde oluşturursanız sitenizin veritabanı adı tlzm_sitem olmuş olacak. Bunu bir yere kaydedin.

Veritabanı Oluşturma

Daha sonra veritabanına ait bir kullanıcı açııyoruz. Bunu da aynı yerin altındaki aşağıdaki resimdeki yerden yapıyoruz. Yine aynı ismi verebilirsiniz.

Veritabanı Oluşturma-2

Veritabanı adı, veritabanı kullanıcısı ve şifresini bu şekilde tamamladıktan sonra, wordpress kurulum ekranına gelip “Başlayalım” diyoruz ve aşağıdaki alanları dolduruyoruz.

4- WordPress Kurulumu

Veritabanı bilgilerinizi aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yazın.

Gönder dediğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelir.

Bu işlemi yapıp WordPress’i kur dediğinizde tüm işlemler biter ve karşınıza wordpress’in varsayılan bir tema ile kurulmuş siteniz hazırlanmış olur. İşte hepsi bu kadar. Bir sonraki wordpress tema nasıl kurulur adlı yazımdan devam edebilirsiniz.

Takipte kalın, sevgi ve sağlıkla kalın.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.