WordPress Tema Nasıl Kurulur? (Detaylı Anlatım)

WordPress tema nasıl kurulur adlı bu yazımı okumadan önce eğer alan adı, hosting vb. hakkında bir bilginiz yoksa internet sitesi kurulumu için gerekenler ve wordpress site kurulumu hakkında geçtiğimiz günlerde detaylı bir makale yazmıştım. O makaleleri okuyarak sitenizi kurduğunuza göre sıra sitenize bir tema kurmaya geldi. Eğer alan adı, hosting vb. işlemleri tamamlayıp birde üstüne wordpress alt yapısına ait bir site kurabildiyseniz, wordpress tema kurma aşaması sizin için daha kolay olacak.

WordPress sitenizi kurduğunuzda size default(varsayılan) temaları içinde verir ve içerisinde de bir kaç tanede klasik eklenti olur. Sitesinde wordpress kullanan bir çok kişi bu temaları kullanmaz fakat sizin hoşunuza gidiyorsa kullanmaya devam edebilir ve bir sonraki wordpress eklentisi nasıl kurulur adlı yazıya geçebilirsiniz. Yazı sonunda link verdim bakabilirsiniz.

WordPress Tema Nasıl Kurulur?

1- Tema Seçme ve Yükleme

İnternette wordpress tema konusu olarak çok fazla bilgi kirliliği ve zararlı içerik bulunuyor bu yüzden her bulduğunuz ve ücretsiz denilen temaları kullanmanızı tavsiye etmem. Çünkü çoğu insan artık kolay yoldan para kazanma derdine düştüğü için piyasada ücretli satılan temaların dosyalarını ve lisans şifrelerini kırıp (çözerek) bunları piyasaya yayarlar. Ve tabii ki bunu da herkesin yararı için değil kendi çıkarları için yaparlar. Bu kişiler ücretli temayı ücretsiz dağıtıyor çünkü, tema kodları içerisine kendi sitelerini link(bağlantı) verebiliyor veya sitenizi hackleyebilecek kodlar ekleyebiliyorlar. Bir gün bir bakmışsınız günlerce emek verdiğiniz site silinmiş 🙁 Aman dikkat! (Bu konuya daha sonra detaylı bir makale yazacağım.)

FTP’den sitenize bağlanın ve public_html/wp-content/themes uzantısını açın. themes klasörü içine temanızı klasör olarak yükleyiniz. (Örneğin benim temamın adı voice olduğu için tema klasörünün de adı voice’dir.)

Tema klasörü tutup aşağıdaki “themes” klasörünün içine sürükleyerek yüklemeyi başlatabilirsiniz.

wordpress tema

FTP içerisindeki themes klasörü

2- Temayı Aktif Etme

Dosyalar FTP’nize yüklendikten sonra wordpress sitenizin yönetim paneline giriyorsunuz ve bu sefer sol menülerden Görünüm > Menüler kısmına giriyorsunuz. Ve işte karşınızda ftp’den yüklediğiniz tema adı ve tanıtım resmi ile yüklenmiş (aşağıdaki resim).

WordPress Tema

WordPress paneldeki temalar alanı

Yüklenen temanın üzerine geldiğinizde “Etkinleştir” yazan butona tıklarsınız ve temayı aktif edersiniz. Aynı zamanda en soldaki tema aktif olan tema anlamına gelir.

WordPress tema kurmayı da başarılı bir şekilde yaptıktan sonra siteniz hala içeriğini oluşturmaya hazır sayılmaz. Sitenizin SEO ve güvenliği için olmazsa olmaz eklentileri wordpress eklenti kurulumu nasıl yapılır adlı yazımda detaylarıyla anlattım, inceleyebilirsiniz.

Takipte kalın, sevgi ve sağlıkla kalın.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.