WordPress Yazı Editörü Değiştirme

WordPress 5.5 güncellemesi ile yazılar kısmındaki WordPress yazı editörü tamamen güncellendi. Profesyonel yazar ve editörler için tam odaklanma imkanı veren bu editör bir çok kişinin beğenisini alırken klasik editöre alışmış ve benimsemiş kişiler tarafından çok sevildiği söylenemez. İnternette biraz araştırma yaptığımda bu konuda çok fazla arama yapıldığını gördüm ve bu konuyu WordPress Rehberi sayfamıza konu olarak eklenebilir değerde bir içerik olarak görüyorum.

WordPress Yazı Editörü

Klasik editörden sonra hayatımıza giren yeni editör bir çok alışkanlığımızı geride bıraktırdı. Yıllar sonra insanların alışkanlıklarını değiştirmesi zor bir durum bu yüzden bu değişiklik bazı kesim tarafından olumlu karşılanırken bazı kesim alternatifler peşine düştü. Neyse ki klasik editöre dönüş yapabilmek mümkün 🙂

Yeni editöre alışamayan veya sevemeyenler için “Eklentiler” kısmına gelip “Klasik editör” veya “Classic Editor” adındaki eklentiyi yükleyerek eski yazı editörünü aktif edebilirler. Bende klasik editörden kopamayanlar arasındayım 🙂

WordPress Yazı Editörü

WordPress Yeni Yazı Ekleme Sorunu

WordPress 5.5 güncellemesinde çıkan yeni editör, her ilk çıkan şey gibi sorunlarla çıktı. Tabi wordpress yazılımcıları bunu çıkmadan önce bir çok şekilde test etmiştir fakat öngörülemeyen bazı şeyler mutlaka çıkabiliyor. Hosting ve sunuculardaki farklı özellikler vb. gibi şeyler önceden düşünülüyor ama ortada bir hata kodu olmadan da düzeltilemeyebiliyor. Bu yüzden piyasa ilk sürülen şeylerde bir miktar hata oranı olabiliyor.

Örneğin yazı yayınla denildiği zaman “düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı” hatası, uzun bir süre bekleyip yayınlanmaması veya yayınlanamadı hatası çıkması gibi. Bunlar yeni editörün ilk çıktığı sıralarda çok sık rastlanan sorunlardı fakat şimdi yeni güncellemelerle sorun yaşayan kalmadı gibi. Eğer hala sorun yalayan varsa yukarıda bahsettiğim klasik editör eklentisi kullanmayı tercih edebilir.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.