Xml Bayilik Nedir? Nasıl Alınır? Xml Bayilik Veren Firmalar

XML bayilik; e-ticaret tekniklerinden birisini temsil eder. XML bayilik, stoksuz satışı yapılması planlanan ürünlerin direkt olarak tedarikçiden alıcıya ulaştırılmasını sağlar. Bu hususta XML entegrasyonunu yapmak gerekiyor. XML tedarikçilerin ürün bilgilerini anlaşma yapmış olduğu e-ticaret sitesine aktarmasını hedeflemektedir. Ürün, stok, ebat ve fiyat gibi bilgilerin otomatik şekilde güncellenmesini sağlamayı ifade eder.

Xml Bayilik

XML Bayilik Sistemi Nedir?

XML bayilik kullanımı; günümüz içerisinde gelişmekte olan teknoloji ile birlikte ürünlerin tedarikini sağlamak, paketleme yapılması ve teslim edilmesi gibi süreçlerde maliyetleri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Zaman kaybı yaşamadan satış yapılması sağlanır. XML bayilik sisteminde belirlenen bir sermaye bulunması gerekiyor. Fakat satışı yapılması istenilen ürünler için yeteri bir kapasitesi bulunmayanların tercih ettiği yöntemler arasındadır.

E-ticaret sitesi aracılığı ile stok tutmaya gerek duyulmadan ürün satışını yapabiliyoruz. E-ticaret sitesinde XML sistemini kullanmak gerekiyor. Tedarikçi firmaların da XML sistemini kullanır halde olması büyük önem arz eder. Bu doğrultuda sipariş alınması; alıcı, tedarikçilerin stok bilgilerini görerek sipariş oluşturmasıdır.

Tedarikçilerin stok listeleri ise sürekli güncellenme halindedir. Sipariş doğrudan tedarikçiye ulaşmaktadır. Ürünlerin gönderimleri ve sevkiyat süreçleri de tedarikçiyle ilgili bir durum olduğundan her tedarikçi de farklı durumlar ile karşılaşmaktayız.

XML Bayiliğin Olumsuzlukları Nelerdir?

XML bayilikte karşılaşılan dezavantajları; gönderim ve stok ile alakalı problemleri kapsar. Sistemli ve pratik bir bayilik yöntemi şeklinde karşımıza çıksa da; tedarikçiden kaynaklanan problemler ile meydana gelme ihtimali her zaman bulunur.

 • Tedarikçilerin XML sistemlerinde güncelleme yapmamaları,
 • Stoklarda tükenen bir ürünü stoklarında bulunuyor gibi göstermeleri,
 • Gönderim süreçlerinde problemlerin meydana gelmesi gibi olumsuzluklar ile karşılaşılabilir.

Zaman kayıplarının yaşanması, ödemelerin geri dönüşüm süreçleri gibi etkenlerden kaynaklı alıcılar şikâyetlerde bulunabilmektedir. Bu nedenle XML bayilik alınması hedeflenen tedarikçi seçimlerinde oldukça özenli ve dikkatli olmak gerekiyor.

Xml Bayilik

XML Bayiliği Koşulları Nelerdir?

XML bayilik şartları içerisinde; bu kişilerin fatura kesme için zorunlulukları bulunuyor. Bu nedenle resmi şekilde bir şirketlerini olması oldukça önemlidir. Tedarikçi firmalar, genelde XML bayilik başvurularında herkesi kabul etmeyebiliyor. Bunun için bayilik almayı hedefleyen kişilerin güvenli bir e-ticaret siesine sahip olması gerekiyor. XML entegrasyonu bulunan bir e-ticaret yazılımı kullanılmalıdır.

E-Ticaret İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret için gereken durumlar göz önünde bulundurulduğunda; XML entegrasyonunun olması gerekiyor. Hemen ardından ise SEO çalışması yapmak ve reklam çalışmalarına da başvurmak oldukça önem arz ediyor. SEO çalışmalarının iyi bir şekilde yapılması halinde; birkaç ay içinde sonuç alınabilir. Fakat bu zaman süresince beklemeyi tercih etmeyenlerin; XML bayiliğini almalarından sonra Google reklamlarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

E-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız Online Alışveriş Sitesi Açmak başlıklı yazımıza göz atmanızda faydalı olacaktır. Ayrıca bu iş için ayırdığınız bütçeyi doğru yerde harcamak için E-Ticaret Yazılımı Alırken Bunlara Dikkat başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Xml Bayilik

Xml İçin Bayilik Veren Firmalar

Xml sistemi hususu için birden fazla bayilik vermekte olan firma vardır. Hangi alan için ürün tedarik etmek istediğinizi kararlaştıramadıysanız sizin için bazı firmaları şu şekilde sıraladık;

 • Bebek ürünlerini tercih edecekseniz www.bebekhediye.com sayfası ile anlaşma sağlayabilirsiniz.
 • Hediyelik eşyaların satışını yapmayı istiyorsanız e-hediyeci.com’u ziyaret etmenizi tavsiye etmekteyiz.
 • Kitap satışları ülkemizde daha çok internet aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Bu nedenle sizler de kitap satışları yapabilmek istiyorsanız trendkitap.com adresine göz atmanızda fayda vardır.
 • İç giyim sektörü oldukça önem arz eden bir sektör olarak karşımıza çıkar. Bu alan için satış yapmayı hedefliyorsanız; vixson.com ile icgiyimruzgari.com sayfaları anlaşma sağlayabileceğiniz yerlerdir.
 • Bunların yanında giyim sektörü için e-ticarette oldukça fazla alana sahip durumdasınız. Twister.com ile stokhanem.com sayfaları ziyaret etmeniz için sizlere sunulmuş seçeneklerdir.
 • Bilgisayar ile kırtasiye sektörleri de yine oldukça hareketli bir sektör olarak varlığını sürdürmektedir. Bu sektörler için ise gözümüze çarpmakta olan bigpoint.com ile indexpazar.com sayfaları aktif haldedir.
 • Takı ve aksesuar ülkemiz için fazlası ile önemli satış alanı bulunan sektörü ifade eder. Burada ise ebujiteri.com sayfası göz atılması tavsiye edilen yer olarak karşımıza çıkıyor.
 • Gözlük sektöründe bulunmak isterseniz de gozlukadasi.com sayfası bize sunulmuş güzel bir fırsat olarak biliniyor.
 • Oto aksesuar ürünlerinin E-ticaret içerisinde oldukça önemli bir yer kapladığını biliyoruz. Bu husus için de modacar.com sayfası ziyaret edilebilir, eğer ki içinize sindiyse anlaşma sağlayabilirsiniz.

Xml bayiliğinin ne olduğunu bilirseniz yapmak istediğiniz veyahut ilerlemeyi hedeflediğiniz durumlar da sizlere olumlu geri dönüşler oluşturmasını sağlamış olacaksınız. Olumsuzlukları ve firmaları bilip ona göre tercihler oluşturabilir, gereken yerlerde önlemleri rahatlıkla alabilirsiniz. Yapacağınız işe ne kadar hâkim olursanız başarı da o denli geri dönüş sağlayacaktır.

BENZER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.