Yeni Çıkan Token (Coin) Nasıl Alınır?

Kripto para piyasasında yeni çıkan token almak için bir çok kişinin sabah saatlerine kadar uykusuz kalarak bu token’ları almaya çalıştıklarına şahit olmuş veya duymuş olabilirsiniz. Neden insanlar bu token’lara bu kadar ilgi gösteriyor diye düşünmüş olabilirsiniz. İşte bu yazımda sizlere token nedir, ICO nedir, token ve coin arasındaki fark nedir, yeni çıkan token nasıl alınır, yeni çıkan token nereden alınır ve yeni çıkan token alınır mı gibi sorulara değineceğim.

Yeni Çıkan Token

ICO Nedir?

ICO(Initial Coin Offerings), şirketlerin projeleri için sermaye toplayabilmesi için halka arz ettikleri bir ürün, hizmet vb. bir değerdir. Şirket para toplayabilmek için yatırımlara proje hakkında bilgi vermek amacıyla bir web sitesi açarak whitepaper denilen işleyiş planı sunar. Düzenlenen ICO, genel olarak projeye ait bir token satışı olarak başlatılmaktadır.

Token Nedir?

Blockchain ekosisteminde herhangi bir coin üzerine inşa edilmiş dijital birim diyebiliriz. Bir token bir ürünü, hizmeti veya bir değeri temsil edebilir. Hisse senedi token’ı, hizmet token’ı ve menkul kıymet token’ı olarak 3 farklı token çeşidi vardır. Hepsi de isimlerinden anlaşılacağı üzere, menkul kıymet token’i gerçek hayattaki somut bir ürünü, hisse senedi token’ı bir şirkete ait yüzdelik sahipliği ve hizmet token’ı da dijital bir yazılımı, içeriği veya bir ürünü temsil ederler.

Token ile Coin Arasındaki Farklar Nedir?

En temel anlatımla token’lar dijital bir varlık, coinler ise dijital bir paradır. Kripto paralar kendilerine ait bağımsız bir blok zincirine sahipken, Token’lar ise mevcut bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş varlıklardır.

Coin, şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulur, zaman içinde değer depolar ve temelde paraya dijital eşdeğerdir. Coinler tüm işlemlerin görülebileceği genel ve dağıtılmış dijital defter olan blockchain’e dayanmaktadır.

Token’lar ise, proje ekosistemi içinde ödeme yöntemi olarak kullanılabilen, coin’lere benzer işlevleri yerine getirebilen proje tarafından çıkarılan dijital varlıklardır.

Yeni Çıkan Token Nasıl Alınır?

Yeni çıkan token çıkmadan önce bunların nerelerde listeleneceğini ve ne zaman ön satışa çıkacağını bilmeniz lazım. Bunun için de icodrops.com sitesini takip edebilirsiniz. Siteye herhangi bir üyelik gerekmiyor sadece hangi ICO, token ne zazaman nerede satışa çıkacak gibi bilgileri takip edebilirsiniz. Sitenin üst menüsünde “Upcoing ICO” menüsüne girip yaklaşan ICO’ları görebilirsiniz.

token listesi

Yukarıdaki ön satışa çıkacak olan TOKEN listesini görebilirsiniz. Herhangi birine tıklayıp projesi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler arasında ne zaman satışa çıkacağı, nerede satılacağı, toplam kaç adet olduğu, kaç adetin satılacağı, adet fiyatını, en az ve en fazla alım miktarı gibi daha bir çok ayrıntıyı öğrenebilirsiniz.

İlgilendiğiniz TOKEN’ın detay sayfasına girdiğinizde nereden ön satışa çıkacağı yazmaktadır. Çok yüksek ilgiliye sahip olan MINA PROTOCOL’ü inceleyelim. Detay sayfasında “Coinlist Sale” yazıyor yani Coinlist.co sitesinde satışa çıkacakmış. Alım yapmak için bu borsaya üye olup gerekli doğrulama işlemlerinizi yaptıktan sonra ilgili borsanın içerisinde aşağıdaki gibi bir liste olur.

coinlist-mina-alimi

Learn More dediğinizde projeye ait aşağıdaki gibi bir sayfa açılır.

mina-alimi

Register Now diyerek sizden istenilen bilgileri doldurduktan sonra satış günü geldiğinde girip yine bu sayfadan alımınızı yapabilirsiniz.

Bu anlatım coinlist borsasına göre yapıldı. Farklı borsalarda kayıt ve proje sayfaları farklılık gösterebilir fakat mantık bu şekildedir.

Bu listede dikkatini çeken bir şey var mı? Listede “INTEREST” yazan yer altında token’ın karşısında “VERY HIGH” yazan yere dikkat edin. Bu token’a ilgilinin çok olduğu anlamına geliyor. Yani bu durum ön satış fiyatı ile sonradan borsalarda listelenmesiyle fiyatının 10-50-100 kat olabileceği anlamına geliyor. Neye dayanarak bu hesabı yaptığımı düşünüyorsanız, geçmiş tokenların ön satış fiyatlarına ve sonradan ne kadarlık bir fiyatlanma yaşadığını araştırarak öğrenebilirsiniz.

Yeni Çıkan Token Alınır mı?

Ön satışı bittikten kısa bir süre sonra bir yukarıdaki paragrafta da söylediğim gibi 10-50-100’e katlayan tokenlar vardır. Bunu artışı öngörebilmek mümkün değil fakat token’a olan ilgi, proje ekibi ve proje için verilen sözlerin tutulması konusunda iyi araştırmalar yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

Yeni bir token ön satışına gireceğinizde hiç bir zaman çok yüksek miktarlarla alım yapmamanızı özellikle tavsiye ederim. Token ön satışına çok fazla talep olsa bile her zaman bir risk olduğunu unutmayınız. Token çok değerlenmezse üzülmeyeceğiniz miktarlarda şansınızı deneyebilirsiniz. Zaten fırsatlar hiç bitmiyor, her geçen gün kripto para piyasasına olan ilgi arttığı için yeni tokenlara yatırım yapabilirsiniz.

EKLEME

Yeni çıkan token’lara örnek verdiğimiz MINA token ön satışı bittikten 4-5 gün sonra 187 dolar seviyelerine çıktı. Ön satışa olan aşırı ilgiden dolayı bir çok kişiye sıra bile gelmeden 75 milyonluk sınırlı sayıdaki token 2 saat içerisinde tükendi. Bahsettiğimiz gibi her token böyle değerlenmeyebilir ama ilginin çok olduğu token’lara ufak miktarlarda yatırımlar değerlendirilebilir.

BENZER KONULAR

2 Yorum

  1. alihan dedi ki:

    hocam sizin yazınızdan sonra MINA için sıraya girdim ama sıra bana gelmeden token tükendi alamadığım için şuan çok pişmanım alanlar zengin oldu yeminle

  2. alihan dedi ki:

    hocam sizin yazınızdan sonra MINA için sıraya girdim ama sıra bana gelmeden token tükendi alamadığım için şuan çok pişmanım alanlar zengin oldu yeminle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.