Yeni Siteler İçin Gerekli WordPress Eklentileri

Yeni açtığınız wordpress bir siteniz varsa öncelikli olarak bu yazımdaki WordPress Eklentileri ile başlayabilirsiniz. Site kurmamızdaki öncelikli amaç paylaştığımız içeriklerin arama motorlarında indexlemesi ve mümkünse en üst sıralara çıkabilmesidir. Çünkü herkes emeğinin karşılığını iyi bir şekilde almak ister, kimisi para ile kimisi tanınarak emeğinin karşılığını alabilir. Site için SEO ile arama motorlarının bir algoritması vardır. Hangi sitenin gerçekten özgün içerikler paylaştığını hangisinin kopya olduğunu ve daha bir çok şeyi analiz ederek siteleri sıralamaktadır. Arama motorlarının bu algoritması sayesinde, arama yapan kişilere en alakalı siteleri listelenir. İşte bizde tam olarak bunu istiyoruz.

WordPress’te Olması Gereken Eklentiler Nedir?

 1. Yoast SEO (Sitemap Özelliği İçerir)
 2. WP Fastest Cache
 3. Contact Form 7
 4. SMTP Eklentisi
 5. WPS Hide Login
 6. Akismet Anti-Spam
 7. WP Touch
 8. Table of Contents Plus
 9. Imagify Image Optimizer
 10. Klasik Düzenleyici (İsteğe bağlı)

Tüm eklentileri aşağıdaki Yoast SEO eklentisini kurar gibi kurabilirsiniz. Bilgisayarınızda var olan eklenti klasörünü kurmak isterseniz önce klasörünüzü .zip formatına çevirip sonra aşağıdaki resimde “Eklenti Yükle” diyerek açılan ekrandan zip oluşturduğunuz dosyayı seçip yükleyebilirsiniz. FTP’den eklenti yüklemek isterseniz wordpress eklenti kurulumu adlı yazımdaki 2. seçeneği okuyabilirsiniz.

1- Yoast SEO Eklentisi

WordPress Eklentileri

Bu eklentiyi ister kendi sitesinden isterseniz de wordpress paneldeki “Eklentiler” menüsüne girip “Yeni Ekle” dedikten sonra aşağıdaki resimde çıkan arama sonuçları arasından eklentiyi bulup “Hemen Yükle” diyerek yükleyebilirsiniz.

Yoast SEO, seo uyumlu içerikler oluşturmanıza ve arama motorlarının web sitelerinde aradığı kriterleri sizin için otomatik oluşturan bir eklentidir. Eklentiyi kurduktan sonra kendinize göre ayarlarını da yapmalısınız.

Eklenti listesine Sitemap XML eklentisi (yani site haritası) yazmadım çünkü Yoast SEO size bu hizmeti de veriyor. Eklenti aktif olduğunda otomatik bir sitemap oluşturuyor. Site adınızın sonuna /sitemap_index.xml ekleyerek görebilirsiniz. (Örneğin www.benimsitem.com/sitemap_index.xml gibi..) Bu uzantı daha sonra sitemizin Google aramalarında listelenmesini sağlamak için Google Search Console’a göndereceğiz. Detaylı bilgiyi wordpress sitemap oluşturma adlı yazımda bulabilirsiniz.

2- WP Fastest Cache

WordPress Eklentileri

Bu eklenti sitenizde gezen ziyaretçilerin gezdiği sayfadaki resim ve diğer dosyaları önbelleğe alarak aynı kişinin daha sonraki ziyaretlerinde sitenizde daha hızlı gezinti yapmasına olanak sağlar. Önbelleğe alınan dosyalar daha sonraki ziyarette tekrar yüklenmeyip önbellekten gösterileceği için hem kişi sitenizi daha hızlı gezmiş olur hemde tekrar yükleme yapılmadığı için sitenizi hızlandırmış olursunuz.

Bu eklentide aynı zamanda mobil önbelleği ayrı oluşturma özelliği de vardır. Eğer hem masaüstü hemde mobil için ayrı temalar kullanıyorsanız bu eklenti temalar arası önbelleğin karışmasına ve her cihaza doğru önbelleği gösterilmesine olanak sağlar.

3- Contact Form 7

WordPress Eklentileri

Sitenizde ziyaretçilerinizin sizinle iletişime geçmesi için bir iletişim sayfası oluşturmanız sizin için faydalı olacaktır. İnsanların size ulaşabilir olması onlarla olan bağınızı güçlendirir ve bu da size sağdık bir ziyaretçi kazandırır. Bu eklentinin kurulumu ve ayarları için wordpress contact form 7 kurulumu adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

4- SMTP Eklentileri

Sitenize kuracağınız contact form 7 gibi iletişim formları hostinginizdeki PHP Mail sistemini kullanırlar fakat her hostingte bu özellik ya güvenlik sebebiyle ya da farklı sebeplerden dolayı pasif edilebiliyor. Bu durumda sitenize SMTP eklentisi kurmanız ve mail sunucusu ayarlarını kendiniz yapmanız gerekmektedir. Post SMTPWP Mail SMTP veya Cimy Swift SMTP gibi smtp eklentilerinden birini kurarak ayarlarını yapabilirsiniz. Benim kullandığım eklenti için daha önce Post SMTP Kurulumu ve Ayarları hakkında yazmıştım dilerseniz inceleyebilirsiniz.

5- WPS Hide Login

Bu eklenti wordpress panel linkini değiştirmenizi sağlar. Yani /wp-admin uzantısını değiştirerek başka bir link yapmanızı sağlar. Bunun bana ne faydası olacak diye sorabilirsiniz. Hemen yanıtlayayım. WordPress dünya çapında kullanılan açık kaynaklı bir yazılım olduğu için her güncellemeden sonra bir takım açıkları bulunabilmektedir. Bu yüzden kötü niyetli insanları biraz olsun caydırıcı önlemler almanız gerekir. WPS Hide Login eklentisi ile yönetim paneli uzantısı değiştirmek insanları bir nebze olsun caydırabilir veya bilindik bazı açıklardan koruyabilir.

6- Akismet Anti-Spam

Akismet eklentisi, içeriklerinize yapılan veya yapılacak olan spam yorumları engellemeye yarayan basit eklentidir. WordPress bir blog sistemi olduğu için sitenizi açtığınızda fark edeceksiniz, çok fazla yerli yabancı spam yorumlar gelmeye başlar. Bir süre sonra bu yorumlara yetişemeyecek duruma gelebilirsiniz bu yüzden önleminizi en başta almanız sonradan yaşayacağınız binlerce yorumu silme zahmetinden sizi kurtarır. Eklentiyi aktif ettikten sonra karşınıza bir akismet hesab açmanız için bir alan çıkar. Girip siteniz için bir hesap açarak işlemleri tamamlayabilirsiniz. Ondan sonra sitenize gelecek spam yorumların neredeyse %90’ını sizin haberiniz olmadan engeller ve belli bir süre sonra siler.

7- WP Touch

Bu eklenti eğer responsive bir tema kullanmıyorsanız sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirir. Eklenti içerisine tanımlı mobil temayı aktif eder. Eklenti ayarlarından tema düzenini yapabilirsiniz.

8- Table of Contents Plus (TOC+)

Bu eklenti ile içeriklerinizin başına veya sonuna “İçindekiler” alanı ekleyebilirsiniz. Böylelikle okuyucularınız yazı içerisinde hangi başlıklar var görebilir ve içeriğin detayları hakkında ön bilgi sahibi olurlar. Aynı zamanda SEO açısından da faydalı olduğu söylenmektedir. Eklentiyi kendi sitemizde de kullandığını yazı başındaki içindekiler kısmına bakarak görebilirsiniz.

9- Imagify Image Optimizer

Bu eklenti adından da anlaşılacağı üzere sitenizdeki resimleri optimize etmeye yarar. Siz içeriğinize bir resim yüklediğinizde yüklenme aşamasında veya daha sonradan da yapabilirsiniz, resimleri olabildiğince sıkıştırarak hem hızlı yüklenmesini hem de hostinginizde çok yer kaplamasını engeller. Bu da sitenizin her zaman hızlı olmasını, hosting disk alanının da çok çabuk dolmamasını sağlar.

10- Klasik Düzenleyici / Editör

WordPress’in 5.0.0 güncellemesi ile yazı editörü değiştirmesi sonucu ortaya çıkan bir eklentidir. Bizim insanımız çok köklü değişikliklere hemen ayak uyduramadığı için baştan sona değişen editörü pek sevemedi diyebiliriz. Şahsen ben sevemediğim için bu eklentiyi listeye koydum. Eğer sizde wordpress sitenizi kurduğunuzda bu editörden memnun kalmazsanız hemen bu eklentiyi kurarak eski editöre geri dönebilirsiniz.

Bu saydığımız eklentiler yeni açılan bir site için olmazsa olmaz diyebiliriz. Zamanla kendinize göre ihtiyaçlarınız olursa araştırarak farklı eklentiler de kurabilirsiniz.

BENZER KONULAR

4 Yorum

 1. Tarık dedi ki:

  Bu wp touch tam olarak ne işe yaradığını çözemedim?

 2. Eray dedi ki:

  SEO ve Sitemap eklentileri olmazsa olmaz 🙂

 3. WP Uzmanı dedi ki:

  Hocam bu cache önemli bir şeymiş ya beni hosting CPUderdinden kurtardı valla

 4. Tasarımcı Blogger dedi ki:

  Cache hayat kurtarır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.